Photoshop Export Layers to Files ile Katmanları Tek Tek Toplu Kaydetme

Youtube'da Takip Et →

Photoshop’ta çalışma alanınızla birden fazla logo varsa ya da bir görsel varsa ve bu görsellerin her birini tek tek export etmeniz gerekiyorsa bunlara tek tek vakit harcamak, tek tek export etmek hem zaman kaybettirecektir hem de motivasyon kaybına neden olacaktır. Bu videoda size bu katmanların her birini nasıl hızlı bir şekilde kaydedebileceğinizi göstereceğim.

Onlarca farklı katmanla çalışıyorsanız çok faydalı olacaktır. İkonlardan ve isimlerden gördüğünüz gibi burada bazı logolarımız var. YouTube, WhatsApp, Apple, Google ve Twitter logoları bunlar. Ben size yöntemin nasıl olduğunu göstereceğim. Bunu çalışmalarınızda kullanmak, hayatınıza katmak size kalmış. Öncelikle önemli olan şey katmanların isimleri. Çünkü export ettiğinizde bu katmanların isimlerini kullanarak export edecek. Eğer export etmesini istemediğiniz katmanlar varsa ki burada arka plan var, bu katmanı görünmez yapıp export etmek istediğiniz katmanları, bilgisayarınıza kaydetmek istediğiniz katmanları görünür yapabilirsiniz.

Şimdi konuyu anlattıktan sonra gelelim işlemine, yani nasıl kaydedileceğine. Üstteki menüde File > Export > Layers to Files. Bu seçeneği açtığımda böyle bir pencere gelecek. Öncelikle Destination bölümüne Export edilecek dosyaların konumunu belirleyeceğiz. Yani dosyaların kaydedileceği klasörü belirleyeceğiz. Browse butonuna tıklayarak buradaki görsellerin nereye kaydedileceğini seçelim. Ben masaüstünde Logo adında bir klasör oluşturdum ve dosyaların, bu görsellerin Logo adlı bu klasör içerisine kaydedilmesini istiyorum. Ok butonuna tıklayalım. Dosyanın konumu buraya geldi.

File Name Prefix kısmını ise buradaki katman isimlerinden önce başka bir kelime yazdırmak istediğiniz zaman kullanacaksınız. Örneğin logo diyorum. Böylece logo kelimesini koyacak, ondan sonra katmanın ismini yazdıracak. Biz az önce background kısmını iptal etmiştik. Görünmez yapmıştık. Dolayısıyla sadece görünen katmanların export edilmesini istiyoruz. Bu ikona tıklayarak da bu işlemi sağlıyoruz. Eğer bunu seçmezseniz görünür görünmez fark etmez, tüm katmanları export edecek.

Peki bu katmanları ne olarak, hangi uzantıya export etmek istiyorsunuz? Dosya uzantılarını da buradan seçebilirsiniz. BMP, JPEG, PDF, PSD gibi dosya uzantıları mevcut. PNG’yi seçerseniz aynı zamanda transparan özelliğini de aktifleştirmek olursunuz. JPEG seçerseniz arka planı beyaz olacaktır bu görsellerin. Hadi biz transparan olsun diye PNG-24’ü seçelim. Transparan özelliğinin de böylece nasıl kullanıldığını görmüş oluruz. Şimdi Run butonuna tıklıyorum ve dosyaları böylece kaydedecek. Gördüğünüz gibi sırasıyla dosyaları kaydediyor. Dosyaların başarılı bir şekilde kaydedildiğini gösteren bir mesaj çıkacak karşımıza. Ve bu dosyaları kaydettiğimiz masaüstündeki klasöre girdiğimizde isimlendirdiğimiz logo kelimesini burada göreceğiz. Sonrasında bir numaralandırma yapmış ve sonrasında da katmanların isimlerini burada belirtmiş. Ve aynı zamanda fark ettiyseniz, çalışma alanı bundan daha büyüktü. Transparan olan kısımları kesmiş. Bunu da yine kaydederken belirtebiliyoruz aslında.

Şimdi bu logoları silelim ve bu sefer trim özelliğini kaldırarak bu işlemleri yeniden başlatalım. File > Export > Layers to Files seçeneğine geliyorum. Bu işlemleri tekrar ediyorum ve PNG kısmında burada Trim Layers‘ı göreceksiniz. Trim transparan olan kısımları otomatik olarak kesecek. Trim Layers özelliğini burada kaldırıyorum ve Run butonuna tıklıyorum ve logoların transparan olan kısımları silinmeyecek şekilde kaydedildi. Baktığımda burada gördüğünüz gibi çalışma alanı neyse o boyutta kaydedildi. Otomatik kesme işlemi yapılmadı. Niye beyaz görünüyor, bakalım gerçekten beyaz mı? Burda transparan görünüyor. Bu logolardan birini şöyle aktardığımda bu logonun transparan olduğunu göreceksiniz.

Şimdi benzer işlemleri JPEG için yapalım, bakalım o nasıl sonuç verecek? File > Export > Layers to Files, yine logo klasörünü seçiyorum. Buraya logo yazabiliriz tekrar. JPEG seçeneğini seçtiğimde ise benden bir kalite girmemi istiyor, sekiz olarak bırakabiliriz. Run butonuna tıklıyorum ve dosyaları incelediğimizde çalışma alanını tamamen kapsayacak şekilde export etti. Ve tabii ki JPEG dosyalarda transparan özelliği olmadığı için arka plana otomatik olarak beyaz renk atayarak kaydetti. JPEG export işleminin de özelliği bu şekilde.

Popular Eğitimler