En Gerçekçi Yöntemle Dokulu Yüzeylere Nesne Yerleştirme

Youtube'da Takip Et →

Duvar gibi, kumaş gibi yüzeylere Photoshop ile metin eklediğinizde ve bu metinlerin sonradan eklendiği belli oluyorsa, fotoğrafın bir parçası gibi durmuyorsa, bu videoyu henüz izlemediğiniz için. Yazıların dokular üzerinde, yüzeyler üzerinde gerçekçi durabilmesi için Photoshop’un Blend özelliklerini kullanacağız.

Sahneye üç arka plan görseli ekledim. Bunlardan bir tanesi duvar görseli, diğeri kot kumaşı ve bir diğeri de ahşap görüntüsü. Bir tane Photoshop logosu ekledim, bir metin ekledim ve bir de duvarda güzel duracağını düşündüğüm boya efektini ekledim.

Öncelikle arka planla bu uyuşmayı sağlayabilmek için önceden nasıl bir yöntem izliyorduk, bunu göstereceğim. Sonra yöntemin, şu anki videonun konusu olan yöntemin kendisini göstereceğim. Sonra da öğrendiğimiz bu yöntemi bu katmanlar üzerine uygulayıp arka plan görselleri ile uyumlu hale getirmeye çalışacağız.

Sahnedeki katmanları arka planla uyumlu hale getirebilmek için bazılarımız Opacity değerini düşürür. Kullandığımız diğer bir yöntem de Blend değerleri değiştirerek arka planla uyumlu hale getirmeye çalışmak. Darken veya Multiply, Opacity değerinden çok daha etkili bir sonuç veriyor veya Overlay’i de kullanabiliyoruz. Ancak bunlar da gerçekçi sonuçlar vermiyor. Şimdi gelin, gerçekçi sonuç alabileceğimiz yöntemlere bir bakalım.

Öncelikle Photoshop logosu üzerinden bunu deneyeceğiz. Eğer buraya eklediğiniz katman akıllı nesne değilse, sağ tıklayıp Convert to Smart Object diyerek bu katmanın akıllı nesne olmasını sağlayın. Akıllı nesne üzerinden bu işlemleri yapacağız. Katmanı sahnenin ortasına getiriyorum ve biraz büyütüyorum. Katmanı arka planla uyumlu hale getirmenin yöntemine başlıyorum. Katmanın üzerine sağ tıklıyorum. Blending Options seçeneğine tıklıyorum. Böyle bir pencere açılacak. Bu pencere zaten Photoshop kullananların bildiği bir pencere. Buradaki sekmelerin hiçbirine tıklamadan direkt olarak Blending Options sekmesi üzerinden bu düzenlemeyi yapacağız. Bu sekme üzerinde bakın, Underlying Layer diye bir seçenek var. Bu bölgenin sol tarafındaki üçgen ikonuna tıklıyorum ve siyah olan tarafı sağa doğru kaydırıyorum. Bakın sağa doğru kaydırdığım andan itibaren görsel üzerinde katmanın arka planla bir entegrasyonu söz konusu.

Ne kadar kaydıracağımızın belli bir oranı yok. Siz arka plan görselinize göre ve ana katmanınıza göre bu değerleri kendiniz belirlemelisiniz. Sağa doğru kaydırıyorum biraz daha. Arka planın büyük bir kısmını görmüş oluyoruz. Şimdi klavyeden Alt tuşuna basarak bu üçgenin bir kopyasını oluşturacağız. Şu şekilde yapıyorum. Klavyeden Alt tuşuna basıyorum ve Alt tuşuna basılıyken üçgene tıklıyorum ve sola doğru kaydırıyorum. Bunu kendinize göre biraz düzenleyin, nasıl güzel görünüyorsa. Hazır buradayken katmanın rengini de değiştirebiliriz. Color Overlay kısmına tıklayıp, buradaki rengi değiştirebiliriz. Ben beyaz üzerinden devam edeceğim şimdi. Ve bu beyaz üzerinden gerçekçi bir görüntü almaya çalışacağım. Duvara beyaz boya ile P ve S harfleri yazılmış gibi görünüyor. Okay butonuna tıklayarak bunu şimdilik kapatalım. Bakın, bu şekilde görünüyor. Fena değil.

Biraz yakınlaştırdığımızda köşelerin sert köşe olduğunu göreceksiniz. Bu sizi rahatsız ediyor olabilir, etmiyor da olabilir. Eğer bu keskinlik sizi rahatsız ediyorsa bir miktar bulanıklık vermemiz gerekiyor. Gaussian Blur efektini vermemiz gerekiyor. Filter > Blur > Gaussian Blur seçeneğine tıklıyorum. Yakınlaşalım, bakın buna tıkladığımda bu şekildeydi. Radius değerini bir miktar artıralım, yine size güzel görünen bir miktar olacaktır bu. Okay butonuna tıklıyorum, bence güzel görünüyor. İlk gösterdiğim özelliklere nazaran, yani Opacity ve yanındaki Blend seçeneklerine nazaran bu yöntem çok daha gerçekçi görünüyor. Şimdi verdiğimiz bu efekti diğer katmanlara da uygulayalım. Bakalım nasıl bir sonuç olacak?

Bunları tek tek yeniden yapmamıza gerek yok. Katmanın üzerine sağ tıklıyorum. Copy Layer Style seçeneğini seçiyorum ve bu efekti görmek istediğim katmanın üzerine, ki burada benim Photoshop yazısı, bunun üzerine sağ tıklıyorum ve Paste Layer Style seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde verdiğimiz efekt buraya gelecek. Photoshop logosunu kaldırıp bunu biraz büyüteceğim ve nasıl göründüğüne daha yakından bakmak istiyorum. Bakın, gördüğünüz gibi çatlaklarla olan birleşimi çok daha gerçekçi görünüyor. Özellikle S harfinde ve T harfinde bunu görebiliyoruz. Bu yöntem bence güzel bir yöntem. Fakat bu tuğla özelinde düşünecek olursak kelimelerin altlarını bir miktar yok etmemiz gerekebilir. Çünkü tuğladan sonra bu kısımlar görünmeyecektir, daha az görünecektir. Maske işlemi ile, bunun detayına inmeyeceğim şimdi. Sadece bu yöntemi gösteriyorum. Küçük boyamalar yaparak oraların daha gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tabii, basit teknikleri bu şekilde geliştirmek sizin elinizde. Bu da basit bir örnek, yaptığım bu düzenlemeyi geri alacağım, maskeyi silerek. Şimdi de gelelim fırça darbelerini arka planla birmiş gibi göstermeye. Bunu da yine ortalıyorum ve bunun da düzenlemesini copy paste yaparak değil kendim yapmak istiyorum. Sağ tıklıyorum, Blending Options üzerinden. Yine bu sekmede Underlying Layer üzerinde kaydırmamı yapacağım ve klavyeden Alt tuşuna basarak soldaki üçgeni sola doğru kaydırıyorum. Bu şekilde bir sonuç elde etmiş oluyoruz. Boya rengini değiştirebiliriz. Bu kadar renkli olmasını istemiyorum diyelim. Color Overlay ile beyaz renge boyuyorum ve şimdi de bir kova boya atılmış gibi görünüyor. Ve rengi değiştirdikten sonra da bu düzenlemeleri yeniden göze güzel gelecek şekilde yapabilmemiz mümkün. Az önce gösterdiğim yöntemlerle güzel sonuçlar alabiliyoruz.

Şimdi de bu duvar üzerinden değil, diğerleri üzerinden devam edelim. Örneğin buradaki ahşap üzerinden devam edelim. Bakın az önce yaptığımız düzenlemenin kalitesi kendisini burada da gösteriyor. Zaten katman üzerinde bu efektler yapılmış olduğu için arka plana ne atarsanız atın güzel görünecektir.

Diğer katmanlarında bakalım. Photoshop zaten düz bir yazı. Bunu geçelim ve Photoshop logosunun etkisini de bu şekilde görebiliyoruz ve kot pantolon üzerinde bu etkinin nasıl olduğuna da bakalım. Ekstra hiçbir şey yapmadım. Sadece kot pantolon katmanını görünür yaptım ve Photoshop logosu üzerine verdiğimiz bu efekt, kot kumaşı üzerinde de başarılı bir şekilde çalışıyor.

Diğer katmanlarına bakalım. Mesela Photoshop yazısına bakalım. Photoshop yazısı da burada çok daha güzel göründü. Bu ahşap üzerinde görünenden çok daha etkili göründü. Yakından incelediğimizde de gayet güzel görünüyor. Bunun tek renkte bir anlamı olmadığı için çok güzel göründüğünü söyleyemeyeceğim. Ancak renkli hali yine de güzel görünüyor. Bakın kot kumaşı üzerine işlenmiş gibi görünüyor. Eğer katman arka planla uyuşmazlık içerisinde ise videoda gösterdiğim düzenlemeleri yaparak daha gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz. Çalışma alanımızdaki nesnelerin arka planla nasıl uyumlu hale getirilebileceğini gösterdim. Bu yöntemleri kullanarak eklediğiniz nesnelerin, fotoğrafın bir parçasıymış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Popular Eğitimler