Photoshop Burun Estetiği ve Küçültme Nasıl Yapılır?

Youtube'da Takip Et →

Burun yüzümüzün en çok dikkat çeken noktalarından biri. Burnunuzla ilgili bir şikayetiniz varsa, fotoğrafınızı Photoshop ile düzenleyerek daha düzgün bir burnun yüzünüzde nasıl görüneceğini estetik yaptırmadan görebilirsiniz. Konuyu daha iyi anlatabilmek için beyaz arka planlı bir görsel seçtim ama aynı mantıkla arka planı dolu olan bir görsel üzerinde de düzenleme yapabilirsiniz.

Düzenlemeyi Photoshop’un Liquify özelliğiyle yapacağız. Öncelikle görselimizi açalım. Ctrl + J ile bu görselin bir kopyasını oluşturalım. Convert to Smart Object ile katmanı akıllı nesneye çevirelim. Sonrasında Filter menüsünün altındaki Liquify özelliğini açalım.

Burun Estetiği Ayarları

Ortada gördüğümüz şey fırçamızın boyutu ve sol tarafta da bazı araçlar göreceksiniz. Bu araçlar aracılığıyla vücut üzerinde düzenleme yapabiliriz. Biz bu özelliği eğik burnu düzeltmek adına kullanacağız. Burun düzeltebilmemiz için daha küçük boyutlu bir fırçaya ihtiyacımız var. Dolayısıyla sağ taraftaki Brush Tool options seçeneğinin altındaki Size, yani boyut slider’ını biraz küçültmemiz gerekecek. Eğer problem yaşarsanız, diğer seçenekler üzerinde de düzenleme yapabilirsiniz. Mesela Density üzerinde.

Burun Eğikliğini Düzeltme ve Ucunu Kaldırma

Şimdi biraz yaklaşıyorum ve fırça ile bu alanı düzeltmeye çalışıyorum. Yani dış katmandan içeri doğru bir sürükleme yapıyorum mouse ile. Burundaki fazlalıkları olabildiğince düz bir şekilde yok etmeye çalışıyorum. Bu durum sizin becerinizi göre değişecektir.Ve bu mantıkla bu burnun kalkıklığını da ayarlayabiliyoruz. Örneğin fırçamı biraz daha bir büyüteyim. Çünkü burun ucuyla ilgili bir kaydırma yapacağım. Burnun ucuna geliyorum bu boyutta ve mouse’umu biraz yukarı doğru sürüklüyorum. Bu şekilde burnun konumu ile ilgili de düzenleme yapabilirsiniz isterseniz.

Preview seçeneği şu anda aktif. Bunu pasifleştirirsem önceki halini göreceğim. Tekrar aktifleştirirsem de düzenlediğim halini göreceğim. Ok butonuna tıklayarak bu yaptığımız uygulamanın görsel üzerine aktarılmasını sağlayabiliriz. Bunu Smart Object’e yani akıllı nesneye çevirmemizin nedeni daha sonra görsel üzerinde yaptığımız düzenlemeleri istediğimiz gibi iptal edebilmemiz. Liquify seçeneğini buradan iptal ederek görselin orijinaline ulaşabiliyoruz.