Photoshop’ta Bir Resmi Yeniden Boyutlandırma

YouTube'ta Takip Et →

Fotoğrafları veya resimleri bir noktada yeniden boyutlandırmak veya kırpmak gerekebilir. Adobe Lightroom‘da bir resmi yeniden boyutlandırmak ve istenmeyen noktaları kesmek mümkün. Ama fotoğraf boyutlandırma işi, daha profesyonel anlamda Adobe Photoshop’un işidir ve bu tersimizde Adobe Photoshop ile bir resmi boyutlandırmak nasıl olur, bunu göstereceğim.

  1. Photoshop’ta yeniden boyutlandırmak istediğiniz resmi açmakla başlayalım önce. Photoshop programına sürükleyebilirsiniz de veya menüden File > Open seçeneğini kullanabilir ya da Ctrl + O tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
  2. Görselinizi açtıktan sonra yukarıdaki menüden Image > Image Size (Ctri + I) seçeneğini seçin. Açılan pencerede fotoğrafın boyutu ve çözünürlüğü ile ilgili gerekli tüm bilgileri görebiliyorsunuz. Genişliği ve yüksekliği isteğinize uygun biçimde değiştirebilirsiniz. Genişlik ve yükseklik değerlerinin girildiği alanın sol tarafındaki link ikonu aktifse orantılı olarak boyutlandırma yapabilirsiniz.

Örneğin WordPress’e görsel eklerken fotoğrafı çektiğiniz boyutlarda eklemenizin hiçbir anlamı yok, bunun yerine fotoğrafları 700px civarında eklerseniz hem kullanıcı açısından hem de sayfanızın bulunduğu sunucu açısından daha pozitif bir sonuç alırsınız.

Photoshop Resim Boyutlandırma

Fotoğrafınız çok küçük görünüyorsa ekranın sol alt köşesine bakın. Yüzde seçeneği düşük seviyede kalmış olabilir. Eğer fotoğrafı çok küçültmediyseniz yüzde yüze ayarlamanız durumunda daha büyük görünecektir.

Photoshop’ta Resim Nasıl Kırpılır?

Photoshop’un Crop özelliklerini kullanarak orantılı veya serbest kırpma yapabilirsiniz. Kırpma özelliklerini kırpma aracını seçerek üst araç kutusundan inceleyebilirsiniz.

  1. Öncelikle Photoshop’ta kırpmak istediğiniz resmi, yine yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak açın.
  2. Crop (C) aracını seçin. Aracı seçtikten sonra resmin kırpmak istediğiniz .bölümünü, kenarlarında çıkan işaretleri kullanarak kırpın.
  3. Kırpma işlemi tamamsa Enter’a basarak kırpma işlemi onaylayın ve resminiz kırpılmış şekilde karşınızda.

Resim ve fotoğraf boyutlandırma ile kırpmanın nasıl olabileceğini öğrendik. Sorularınız olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.