Yeni Başlayanlar İçin 11 Adımda Photoshop Başlangıç Eğitimi

YouTube'ta Takip Et →

Yeni başlayanlar veya Photoshop kullanmaya başlamak isteyenler için hazırladığım Photoshop başlangıç eğitiminde Photoshop arayüzünü ve programı kullanmak için gereken temel özellikleri öğreniyoruz.

Photoshop’a nereden başlanır? Photoshop’ta hangi dil kullanılmalı? Photoshop katmanları (Photoshop layers), Photoshop’ta metin ekleme, bir fotoğrafta kırpma işlemi (crop) nasıl yapılır? Photoshop’ta seçim araçları (marquee tool) nasıl kullanılır? Brush ve clone stamp tool araçları nasıl kullanılır? Photoshop’ta filtreler, efektler ve geçmiş (history) nasıl kullanılır? Dosya export işlemleri nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını videoda bulabilirsiniz.

Hangi Photoshop Programını Kullanmalıyım?

Photoshop programı kendi başına bir ürün olmasına karşın Photoshop’a yeni başlayanlar arasında Photoshop’u sanki Photoshop yapmak gibi nitelendirenler var ve dolayısıyla Photoshop programının adı ne, hangi Photoshop programını kullanmalıyım şeklinde doğru olmayan sorular yer alıyor. Photoshop yapmak, fotoğraf düzenlemek demek değildir. Photoshop programın adıdır ve fotoğrafları Photoshop ile de düzenleyebilirsiniz, başka düzenleme programlarıyla da.

Bu soruyu soranların aslında demek istediği, fotoğraf düzenlemek, grafik hazırlamak için hangi programı kullanmalıyım? Günümüzde kullanabileceğiniz en geniş özelliklere sahip olan fotoğraf düzenleme programı Photoshop olduğundan, bunun da cevabı Adobe Photoshop’tur.