Photoshop’ta Akıllı Nesneler (Smart Objects) Nasıl Kullanılır?

YouTube'ta Takip Et →

Smart Objects, Türkçe ifadeyle Akıllı Nesneler, Photoshop benzeri grafik programlarında kullanılan oldukça önemli ve pratik bir özellik. Grafik tasarım ile ilgileniyorsanız Akıllı Nesne’lerin mantığını öğrenmeli ve çalışmalarınızda kullanmalısınız.

Akıllı Nesneler, bir katmanda geriye dönük düzenlemeler yapılabilmesine imkan tanıdığı için tasarım dünyasında sıkça kullanılmalı. Örneğin, Akıllı Nesne’ye çevrilmiş bir katmana Gaussian Blur verdikten sonra, çalışmanıza devam ettiğinizde, fluluk oranının fazla olduğunu düşünürseniz filtre üzerinde düzenleme yaparak bu oranı düşürebilirsiniz. Akıllı Nesne olarak düzenlenmeyen katmanlara uyguladığınız filtreler, fotoğrafa verilmiş filtrelerdir ve geriye dönük düzenleme yapılmasına imkan tanımaz

Aynı şekilde görsel boyutlandırma konusunda da Smart Objects’in büyük avantajı vardır. Akıllı Nesne’ye çevrilmiş görselleri istediğiniz gibi küçültüp, piksel bozulmalar olmadan büyütebilirsiniz. Çalışmalarımızda Akıllı Nesne’lerin nasıl kullanıldığınıvideoda anlatmaya çalıştım.