Photoshop’un En Önemli Özelliklerinden Akıllı Nesneler Nasıl Kullanılır?

Photoshop ve benzeri programlarda önemli özelliklerden biri olan Smart Object üzerinde duracağız. Türkçe’ye, Smart Objects akıllı nesne olarak çevriliyor. Videonun sonunda, akıllı nesneleri neden kullanmamız gerektiğini çok daha iyi anlayacağız.

Şimdi birkaç örnekle akıllı nesnelerin ne olduğuna bakalım. Sahnemde bir görsel var ve bu görselleri iki farklı katmana ayırdım. Çünkü normal görüntüleri akıllı nesneler ile kıyaslamamız gerekecek.

Katmanları Akıllı Nesneye Dönüştürme

Öncelikle smart objelerin yani akıllı nesnelerin nasıl oluşturulabildiğini görelim. Smart Object isimli katmanı, akıllı nesneye çevireceğim. Akıllı nesneye çevirmek istediğim katmanın üzerine sağ tıklıyorum ve Convert to Smart Object seçeneğini seçiyorum. Smart Object seçeneğini seçer seçmez, gördüğünüz gibi, katman isminin solundaki görselde farklı bir ikon belirdi. Burada gördüğümüz ikon, bu katmanın bir akıllı nesne olduğunu ifade ediyor. Akıllı nesnelerin en önemli özelliği, geçmişe dönük düzenlemeler yapabilmemize imkan tanımaları.

Önce her iki katmana da filtreler ekleyelim. Siz istediğiniz filtreyi ekleyebilirsiniz. Ben Mosaic, Motion Blur ve ZigZag filtrelerini eklemek istiyorum. Efektlerimizi ekledik. Her iki görselin de benzer sonuçlara ulaştığını görebiliyoruz. Ama bu efektlerden birkaçını iptal etmek istediğimde veya eklediğim efektlerin üzerinde değişiklik yapmak istediğimde, bazı sorunlarla karşılaşacağız. Bu da akıllı nesnelerin ne kadar önemli olduğunu zaten bize gösteriyor.

Akıllı Nesneleri Düzenleme

Örneğin ilk eklediğimiz mozaik efektini değiştirmeyi deneyelim. Öncelikle akıllı nesneden başlayalım. Burada eklediğimiz efektler arasında gördüğümüz mozaik efektinin üzerine çift tıklıyorum. Bu mozaik karelerinin biraz daha küçük olması gerektiği varsayımıyla, 25’ten 5’e azaltıyorum ve Ok butonuna tıklıyorum. Bu butona tıkladığımda, öncelikle 5 değerindeki mozaik efekti ile beraber, sonraki efektleri yine bu efektin üzerine verdiğini görebiliyoruz. Ve ek olarak, eklediğimiz bu efektler arasındaki zigzag efektinin olmaması gerektiğini varsayalım. Göz ikonuna tıklayarak efekti iptal edelim. Tekrar göz ikonuna tıklayarak, bu efektin yeniden görünmesini sağlayabiliriz. Ama şimdi iptal edelim. Bu katman akıllı nesneydi, dolayısıyla akıllı nesne üzerine eklediğimiz tüm efektler üzerinde, yeniden düzenleme yapabiliyoruz veya eklediğiniz efektleri kaldırıp, yeniden görünmesini sağlayabiliyoruz.

Akıllı nesne olmayan katman üzerinde bu işlemleri yapamıyoruz. Az önce eklediğimiz tüm efektler, buradaki katmanın üzerine kaydediliyor. Bu nedenle de geçmişe yönelik değişiklik yapmamıza imkan vermiyor. Akıllı nesnenin en önemli özelliklerinden biri bu. Kısaca, görüntü üzerine eklediğimiz tüm efektler üzerinde geçmişe yönelik düzenleme yapabiliyoruz.

Şimdi bu görüntüleri en başa sararak, filtresiz hallerine çevirerek, akıllı nesneler konusunda önemli olan başka bir konudan bahsedeceğim. Görüntüleri başa aldım, efektleri tamamen kaldırdım, yeniden eklemişim gibi. Ve yine akıllı nesnemizin olduğu katman burada duruyor ve üst tarafında da normal bir katman duruyor.

Şimdi Ctrl tuşuna basarak, her iki katmanın üzerine de tıklıyorum. Böylece iki katmanı da seçili hale getirdim. Bunların yerini aynı anda değiştirebilirim veya klavyeden Ctrl + T’ye basarak, ikisini de aynı anda küçültebilirim. Diyelim ki tasarım yaparken veya fotoğraflar üzerinde düzenleme yaparken, görselleri bir şekilde küçültmemiz gerekti. Görselleri olabildiğince küçültüyorum ki, akıllı nesnelerin etkisini maksimum düzeyde görebilelim. Bu şekilde küçültüp, Enter butonuna tıklıyorum. Tasarımlarımızın ilerleyen süreçlerinde, bu görsellerin bu kadar küçük olmasına gerek olmadığını düşünerek, fotoğrafları eski hallerine kadar büyüteceğim. Yine Ctrl + T’ye basıyorum. Az önceki boyutlara doğru görselleri büyütüyorum.

Normalde küçük görselleri büyütemeyiz. Eğer büyütürsek görseller bulanıklaşır, netliklerini kaybederler. Ancak katmanların akıllı nesne olmaları durumunda, işler düşündüğümüz gibi gitmez. Şu anda hala seçimi kaldırmadım. Klavyeden Enter tuşuna basıyorum ve böylece boyutlandırmayı tamamlamış olacağım.

Enter tuşuna bastığımda soldaki nesnenin, yani normal katmanın bulanık olduğunu göreceksiniz. Sağdaki katmanın ise, bir akıllı nesne olduğu için, yine eski haline döndüğünü göreceksiniz. Dolayısıyla normal katmanları büyüttüğümüzde ortaya çıkan sonuç, bizim için artık kullanılmaz bir halde. Bu fotoğrafı herhangi bir çalışmada kullanamayız. Ancak sağ taraftaki akıllı nesne olan katmanı, sıfır fotoğraf gibi kullanmaya devam edebiliriz.

Photoshop Akıllı Nesneler Nasıl Çalışır?

Bu akıllı nesnelerin mantığında şöyle bir şey var. Akıllı nesnelerin üzerine çift tıkladığımızda, referans aldığı görselin bu görsel olduğunu göreceğiz. Çalışma alanımızdaki yapılan her değişiklikte, tekrar referans alıyor kendisini ve dolayısıyla hiçbir zaman bu kaybı yaşamıyor, bu görüntü kaybını yaşamıyor.

Hatta şöyle bir örnek yapacağım, bu atı boyayalım, Ctrl + S ile bu dosyayı kaydedeceğim. Ancak uzantıya baktığımızda, bunun bir psb olduğunu göreceksiniz. Psb dosyaları da, akıllı nesnelerin detayına indiğimizde olan geçici dosyalar, Ctrl + S ile bu dosyayı kaydediyorum. Tekrar az önceki çalışmamıza geçelim ve bu çalışmada, referans görseli diğerinden aldığı için, yani orijinal görselden aldığı için, orada nasıl bir değişiklik yapılırsa, otomatik olarak, burada da o değişikliği bize yansıtıyor.

Yani orijinal görsel üzerinde yaptığımız değişiklikler, bize anında bu çalışma alanında da görünüyor. Tabii akıllı nesnelerin özellikleri, faydalı özellikleri saymakla bitmez. Soldaki normal katmanı öncelikle yok edeyim. Başka bir avantajından da bahsedeceğim. Aslında az önce saydığımız avantajlara benzer bir avantajı var. Ancak yine de bazı durumlarda kullanılabilir. Sahnede aynı görselin birkaç kopyalanmış hali olduğunu düşünelim. Yani bu şekilde bir çalışma yaptığımızı farz edelim ve bunlardan çok daha fazla olduğunu düşünelim, çok daha fazla sayıda olduğunu düşünelim. Bunları 90 derece çevirmek istiyoruz. Orijinal görüntüye geliyorum ve bu görüntüyü 90 derece çeviriyorum. Ctrl + S ile kaydediyorum. Yaptığımız bu düzenleme, boyadığımız kırmızı renk gibi, yine tüm görsellerde uygulanacak ve bu da bize kolaylık sağlayacak. Aynı zamanda profesyonellik sağlayacak.

Illustrator’den Photoshop’a Akıllı Nesne Aktarımı

Akıllı nesnelerin diğer programlarla ilişkisi de önemli. Yine bir varsayım olarak, Illustrator programından bir vektör ikon kopyaladınız diyelim ve bu Illustrator programından kopyaladığımız ikonu Photoshop’a yapıştırırken Ctrl + V ile, size bazı seçenekler sunacak. Bunlardan bir tanesi de Smart Object, yani akıllı nesne seçeneği. Eğer bu noktada piksel seçeneğini seçerseniz, ileride soldaki gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz. Çünkü piksel seçeneğini seçtiğinizde, o katman bir akıllı nesne olmaktan çıkacak, piksel tabanlı bir görüntü olacak diyebiliriz. Akıllı nesne seçeneğini seçerek tamam diyorum. Buradaki ikon, Illustrator programından geldiği için, yapacağım herhangi bir boyutlandırma değişikliğinde, yine soldaki gibi bir görüntüye bürünmeyecektir. Çünkü bu bir akıllı nesne ve kaynağını Illustrator programından çeken bir ikon, bunu küçülttüğümde, yine bunu iptal edeyim, ne kadar küçültürsem küçülteyim, fark etmez, tekrar büyütüyorum ve ne kadar büyüttüğüm de fark etmeksizin herhangi bir pikselleşme olmadan kullanabiliyorum. Yani ne kadar boyutlandırırsam boyutlandırayım, bu ikon üzerinde herhangi bir bozulma olmayacak. Burada gördüğünüz gibi, akıllı nesneler sadece Photoshop içerisinde değil, aynı zamanda Illustrator ile birlikte de kullanılabiliyor. Bu durum da, bu özellik de, çalışmalarımızda tasarımlarımızda bize çok avantaj sağlıyor.

Photoshop Akıllı Nesneleri Devre Dışı Bırakma

Eğer ben bunu akıllı nesne olarak değil de, normal bir katman olarak kullanmak isteseydim, nasıl bir sonuç olacağını da göstereceğim. Katmanları akıllı nesneden çıkarmak için, yine o katmanın üzerine sağ tıklıyorum ve Rasterize Layer seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimde bakın, soldaki ikon yok olacak ve bu artık akıllı nesne olmaktan çıkacak. Az önce yaptığım işlemi tekrar yapayım. Bu katmanı küçültüyorum ve sonra tekrar büyütüyorum. Büyüttüğümde, az önceki etkiyi alamayacağız tabii ki, çünkü bu bir akıllı nesne değil. Bu şekilde kullanılamaz bir hale gelecektir.

Akıllı Nesnelerin Dezavantajları

Peki neden tüm katmanları akıllı nesne olarak kullanmıyoruz? Ya da neden Photoshop, varsayılan olarak akıllı nesneleri kullanmıyor? Bunun nedeni şu, varsayılan olarak akıllı nesne olarak kullanmamasının nedeni şu. Biz bu akıllı nesnenin detayına indiğimizde, görselin bize orjinal boyutunu gösterecek, bunu zaten belirtmiştik. Dolayısıyla bu yaptığımız çalışma içerisinde, görselin orijinal boyutunu da saklayacak. Bu görselin boyutu da çok fazla olabilir. Dolayısıyla bu şekilde birkaç akıllı nesne olduğunu düşünürseniz eğer, dosyanın boyutu da o oranda büyüyecektir. Birçok orijinal görseli tutmaya çalıştığımda, bu akıllı nesnelerin en büyük dezavantajının, dosyanın boyutu ile birebir ilişkili olduğunu da belirtebiliriz.

Popular Eğitimler

Photoshop’ta Darken Modu (Blending Options) Kullanımı
Photoshop’ta Darken Modu (Blending Options) Kullanımı

Photoshop’un Blending Options adı verilen karıştırma modlarını kullanarak çalışma alanınızdaki bazı görsellerin…

Photoshop ile Bir Resmi Başka Resmin İçine Yerleştirme
Photoshop ile Bir Resmi Başka Resmin İçine Yerleştirme

Photoshop’ta bir resmi başka bir resmin, ekranın, telefonun ya da panonun içine nasıl yerleştirebiliriz, gerçekçi görünmesini nasıl sağlayabiliriz?

Photoshop’ta Kaydedilmemiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?
Photoshop’ta Kaydedilmemiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Photoshop üzerinde çalışan tasarımcılar, kendilerini işin yoğunluğuna kaptırıp kaydetmeyi unutabilirler. Ancak olası…

Görsele Göre Metin Alanı Belirlemek (Photoshop Wrap Text)
Görsele Göre Metin Alanı Belirlemek (Photoshop Wrap Text)

Görsel içerisindeki ana nesnenin etrafını saracak şekilde metin yerleştiriyoruz. Çizdiğimiz shape’ler içerisinde…

Photoshop’ta Layer Comps ile Kompozisyonlar
Photoshop’ta Layer Comps ile Kompozisyonlar

Bir projenin farklı versiyonlarını kayıt altına almak için layer’ları çoğaltıyor ya da…

Photoshop ile İki Farklı Fotoğraf Arasındaki Renk Tonu Nasıl Ayarlanır?
Photoshop ile İki Farklı Fotoğraf Arasındaki Renk Tonu Nasıl Ayarlanır?

Elimizde farklı yerlerde çekilmiş iki fotoğraf var ve bu iki fotoğrafı üst…