Patreon Nedir? Nasıl Maddi Destek Verilir?

İçerik üreticilerinin bağış veya destek yoluyla fonlanmasını sağlayan Patreon nedir, nasıl kullanır? Patreon üzerinden nasıl para kazanılır? Bunları cevaplamaya çalışalım.

Patreon Nedir?

Patreon aslında bir bağış sistemi. Kickstarter gibi proje bazlı destek sitesi olmasından ziyade, yaptıkları hizmet karşlığı maddi ihtiyaçların karşılanması için kullanılıyor daha çok. Örneğin takip ettiğiniz ve yaptıklarına emek verdiğini düşündüğünüz bir Youtube kanalına, tabii eğer Patreon hesabı varsa cüzi miktarlarda bağış verebiliyorsunuz ya da destek olabiliyorsunuz, artık nasıl tanımlarsanız.

Patreon hiçbir yazılım bilgisi olmadan, hazır bir şekilde sunulan bir hizmet olması nedeniyle sanatçılar, yazarlar, haberciler, youtuberlar gibi içerik üreten, fayda sağlayan insanların kolaylıkla desteklenebileceği bir mecra. Türkçe dil desteği olmaması, yabancı dili olmayan, teknolojiden uzak olan ama yine de desteklemek isteyenler için biraz zorluğa neden olsa da, bu şekilde güvenilir bir destek sistemi henüz ortaya çıkmamıştır.

Patreon Hesabı Nasıl Açılır?

Yaptığınız işlerin karşılığıdna size destek olabilecek bir kitleye hitap ediyorsanız ve destek almak istiyorsanız Patreon hesabı açabilirsiniz. İçerik üreticisi olarak açtığınız Patreon hesabı, hedeflerinizi belirleyebileceğiniz, işlerinizi girebileceğiniz, hatta sadece size destek olanların görebileceği içerikler üretmenize yarayan bir sisteme sahip. Örnek olarak patreon.com/sanagrafi adresini inceleyebilirsiniz. Tıpkı Facebook gibi size ait bir ana sayfa var ve çeşitli bilgilendirmelerle kullanıclara vermek istediğiniz mesajın bulunduğu sayfa.

Ödemeleri de Paypal veya Payoneer online ödeme sistemlerini kullanarak alabiliyorsunuz. Paypal, tabii Türkiye’de geçerli olmadığından Payoneer ile halledebiliyorsunuz Ben de stok fotoğrafçılığında veya yurt dışı işlerimde Payoneer’i kullanarak ödeme alıyorum ve gayet memnunum işleyişinden.

Patreon’dan Nasıl Destek Olunur?

Destek olacak kişilerin, yani patronların öncelikle sisteme üye olması gerekiyor. Üye olduktan sonra destek vereceğiniz hesabı açıp Become a Patron yazılı butona tıklamanız gerekli. Sonrasında ödeme planını seçiyorsunuz. İki farklı yöntemle ödeme yapılabiliyor, biri Paypal diğeri de kredi kartı kullanarak. Ülkemizde Paypal’ın kullanım olanaklarının çok sınırlı olması nedeniyle kredi kartı, destek konusunda tercih edilen bir ödeme yöntemi.

Popular Eğitimler

Instagram için Sözlük Filtresi Nasıl Hazırlanır? Spark AR ile Hikaye Filtresi Yapımı
Instagram için Sözlük Filtresi Nasıl Hazırlanır? Spark AR ile Hikaye Filtresi Yapımı

Instagram için hikaye yapımı uygulaması olan Spark AR Studio ile sözlük benzeri…

Patreon Nedir? Nasıl Maddi Destek Verilir?
Patreon Nedir? Nasıl Maddi Destek Verilir?

İçerik üreticilerinin bağış veya destek yoluyla fonlanmasını sağlayan Patreon nedir, nasıl kullanır?…

YouTube SEO ve Video Optimizasyon: TubeBuddy Kullanımı
YouTube SEO ve Video Optimizasyon: TubeBuddy Kullanımı

Youtube’da daha çok izlenmek, Youtube SEO geliştirmek ve video optimizasyon için yardımcı…

Spark AR ile Çoklu Filtre Hazırlama
Spark AR ile Çoklu Filtre Hazırlama

Spark AR, Instagram filtreleri oluşturmak için kullandığımız bir program. Instagram filtreleri de…

Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi
Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi

WordPress altyapılı web sitenizde Instagram fotoğraflarını görüntülemek istiyorsunuz. WordPress’te Instagram fotoğraflarını göstermek…

Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Hesap Açma İşlemi ve Yeni Kanal Oluşturma
Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Hesap Açma İşlemi ve Yeni Kanal Oluşturma

Sosyal medya dersleri ve Youtube eğitimleri konusunda bugün Youtube’da yeni kanal nasıl…