Model Formu Nasıl Yazılır?

Modeller, stüdyolar, medya şirketleri, moda markaları gibi yerlerde fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız model formunu duymuşsunuzdur mutlaka. Bu ortamlarda çalışmıyorsanız bir fotoğrafçı olarak model formunun ne olduğu ve ihtiyaç halinde nasıl oluşturulduğu konusunda fikir edinebilirsiniz bu makaleyi okuyarak.

Model formu nedir?

Bu tür formlar aslında birer sözleşmedir. Taraflar arasında karşılıklı olarak karar verilen bir anlaşmadır. Sözleşme, çektiğiniz model fotoğrafları ile neler yapabileceğinize dair içeriklere sahiptir. Modeller de yine bu sözleşmeler sayesinde haklarını koruma altına alırlar.

Ticari fotoğrafçılar için model formu

Ticari fotoğrafçılık alanında, fotoğrafların tanıtım ve satış amaçları için kullanıma izin veren veya izin vermeyen önemli bir adımdır. Bu model formlarına ne zaman ihtiyacınız olabileceğini de şöyle izah etmeye çalışayım. Fotoğraflarınızı ticari olarak kullanmaya niyetliyseniz bir model formu hazırlamanız gerekebilir. Her yayınlanan fotoğrafın da bir ticari kullanım olması gerekmiyor. Örneğin çektiğiniz bir model fotoğrafının gazetede basılmas izin gerektirmeyebilir, çünkü editoryal bir kullanım söz konusudur.

Ticari kullanımlar daha çok reklam, katalog, broşür gibi alanlarda lazımdır. Örneğin arabanın yanında duran bir kadın fotoğrafı çektiniz ve bunu haberinde kullanması için gazeteye verdiniz. Bu fotoğrafı satmış olsanız dahi gazetede bir haberin yanında kullanılacağı için editöryal kapsamına girer. Ama bu fotoğrafı bir reklam kampanyası için kullanmayı planlıyorsanız model sürümüne ihtiyacınız var demektir.

Ticari amaçlarda model sözleşmesi yapmak için bir parametreden daha bahsedeyim. Yüzü açıkça belli olan, vücudunda kişiye ait özel bir dövmesi olan, karakteristik özelliğinden dolayı tanınabilir olan kişiler için model sözleşmesi gereklidir. Kişinin gözünde gözlük var diye tanınmadığını düşünmemek gerekiyor.

[postlink id=”3908″ title=”Editoryal ve Ticari Lisansların Farkları”]

Festivaller, konserler, fuarlar, parklar gibi ortamlarda çektiğiniz insan fotoğraflarını ticari olarak kullanabilmek istiyorsanız bu kişilerle bir model anlaşması yapmalısınız. Sokak fotoğrafçılığında da ticari amaçlar için model sürüm şart. Bu model sözleşmeleri, sizin ileride başınızın ağrımaması için gerekli. Çocuk fotoğrafı çekiyorsanız, 18 yaş altında olduğundan izin almak için ailenin imzasına ihtiyacınız var.

Model serbestlik formu olarak da adlandırılan model sözleşmelerinin hangi şartlarda kullanılabilir olduğu konusunda kafanızda bir şeyler oluşmuştur umarım. Ticari anlamda kullanmak için sözleşme olması gerekiyor. İki tarafında çıkarlarını ve haklarını korumak için önemlidir. Sözleşmeler ülkeden ülkeye, amaçtan amaca farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle kafanıza göre bir form oluşturmanızı tavsiye etmiyorum.

Fotoğraf sözleşmesi hazırlarken, sözleşmede fotoğraflanan kişilerin ismi, adresi, telefon numarası ve tanıklık eden biri ile imzalar gerekli. İmza konusunda bazı insanların tereddütleri olabilir, çünkü sözleşmeler fotoğrafların nerede ve nasıl kullanılacağından bahsetmez. Bu durum da kişiyi rahatsız edebilir, böyle bir durumla karşılaştığınızda bu karara saygı göstermelisiniz. İmzaları önceden attırabilir ve böylece vakit kaybının önüne geçmiş olursunuz. İmzalattığınız bu formları saklamayı unutmayın. Çektiğiniz fotoğrafları kullanmak veya bir yerlere satmak için sakladığınız formu kullanacaksınız.

Stok Siteleri Model Release Formu

Shutterstock gibi stok sitelerinde de fotoğraflarınızın Royalty Free kategorisinde satış yapabilmeniz için Model Release adı verilen ve yine aynı mantıkta kullanılan bir formun doldurulması gerekiyor. Shutterstock, model release formunu doldurmak için size hazır bir belge indirmenize olanak tanıyor ve siz de bu formu doldurarak rahatlıkla model fotoğraflarınızı satışa çıkarabiliyorsunuz.

Popular Eğitimler

Fotoğraf Makinesi Özelliklerini Karşılaştırma
Fotoğraf Makinesi Özelliklerini Karşılaştırma

Fotoğraf makinesi alırken çoğu zaman iki fotoğraf makinesini karşılaştırır ve karşılıklı olarak…

Model Formu Nasıl Yazılır?
Model Formu Nasıl Yazılır?

Modeller, stüdyolar, medya şirketleri, moda markaları gibi yerlerde fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız model formunu…

Stok Fotoğrafların Peynir Ekmek Gibi Satılması İçin Birkaç İpucu
Stok Fotoğrafların Peynir Ekmek Gibi Satılması İçin Birkaç İpucu

Stok fotoğrafçılığı hem amatör, hem de profesyoneller için ekstra para kaynağıdır. Hatta…

Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?
Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraf çekimlerinde arka planı bulanıklaştırma, flulaştırma nasıl yapılır, arka planı bulanık fotoğraf…

Stok Fotoğraflar için Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?
Stok Fotoğraflar için Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Keywording stok fotoğrafçılığının en önemli noktalarından biridir. Ajanslar, sizin fotoğraflarınızı anahtar kelimeler…

Çalışmalarınızı Sergileyebileceğiniz Online Portfolyo Siteleri
Çalışmalarınızı Sergileyebileceğiniz Online Portfolyo Siteleri

Grafik tasarım, ilüstrasyon veya web tasarımı gibi yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız eserlerinizi online olarak sergileyebileceğiniz web sitelerini listeledik.