Mock Up Nedir ve Photoshop ile Nasıl Kullanılır?

Mock Up, hazırladığınız kartvizit, broşür, afiş, tişört, şapka, araba tasarımlarını tasarımdaki haliyle değil sanki çıktısı alınmış ve fotoğrafı çekilmiş gibi gösteren şablonlar diyebiliriz. Örneğin tişört üzerine baskı yapmak için bir tasarım hazırladınız ve bu tasarımın tişört üzerinde nasıl göründüğünü görmek için gerçekten tişört baskısı almadan önce, insan üzerinde fotoğrafı çekilmiş bir tişört üzerine koyarak göstermek çok daha gerçeğe yakın görünmesini sağlıyor.

Mock Up Nereden Bulunur?

Mock up tasarımlar veya mock-up şablonları internet üzerinde indirebileceğimiz birçok yer var. Direkt olarak bir web sitesi linki vermek yerine nasıl arama yapabileceğinizi göstereceğim. Bir mock-up ararken aradığınızı bulmak için birçok siteye bakmanız gerekecektir.

Google arama motoruna girip aramak istediğiniz şablon tipini yazarak başlayabilirsiniz. Mesela mock up aramak için t-shirt mockup ya da t-shirt mock up psd, mockup psd indir, free tshirt mockup download gibi kelime türevlerini yazarak ulaşabiliriz. İndireceğiniz dosya bir PSD dosyası olacaktır ve Adobe Photoshop ile açılabilecektir.

Mock Up Tasarımlar Nasıl Kullanılır?

İndirdiğiniz psd uzantılı Photoshop dosyaları içerisinde bulunan katmanlar Smart Objects (Akıllı Nesneler) olarak hazırlanmıştır ve çift tıkladığınızda tasarımı yapabileceğiniz ya da önceden yaptığınız tasarımı koyabileceğiniz bir sayfaya açılır. Tasarımı yaptıktan sonra Ctrl/Cmd + S ile kaydettiğinizde otomatik olarak Mock up’ı ilk açtığınız dosyaya geldiğinizde göreceksiniz ki tasarım sizin yaptığınız tasarımla değişmiş olacak. Daha sonra bu mock up şablonun JPG çıktısını alarak müşteriye gönderebilirsiniz.

Photoshop Mockup Edit DuzenlemeMockup Nedir ve Nasıl Kullanılır

Mockup tasarımların kullanım amacı daha çok son kullanıcı diye adlandırdığımız müşterilere yönelik. Müşteriler, sizin hazırladığınız tasarımın gerçekte nasıl görüneceğini sizin kadar iyi düşünemeyebilirler, düşünmek de zorunda değillerdir zaten. Mock up tasarımlarla tasarımların gerçeğe en yakın haliyle nasıl göründüğünü müşteriye göstererek daha rahat ikna edebilirsiniz. Müşteri, bir billboard reklamını bir otobüs durağında, bir mobil uygulamayı elinde telefon tutan bir kişinin elindeki telefonda görerek tasarımı çok daha net anlayabilecektir.

Siz de kendi mockuplarınızı hazırlayabilirsiniz tabii, ama iyi derecede mockup şablonlar hazırlamak sadece Photoshop bilgisi değil, hazırlayacağınız şablona göre fotoğrafçılık ve kimi zaman 3d programları kullanma kabiliyetine de ihtiyaç vardır.

Popular Eğitimler

Photoshop ile Ufuk Çizgisi Eğriliği Nasıl Düzeltilir?
Photoshop ile Ufuk Çizgisi Eğriliği Nasıl Düzeltilir?

Deniz fotoğrafları ve manzara fotoğraflarında daha çok belli olan ufuk çizgisi eğriliğinin…

Photoshop Burun Estetiği ve Küçültme Nasıl Yapılır?
Photoshop Burun Estetiği ve Küçültme Nasıl Yapılır?

Burun yüzümüzün en çok dikkat çeken noktalarından biri. Burnunuzla ilgili bir şikayetiniz…

Görsele Göre Metin Alanı Belirlemek (Photoshop Wrap Text)
Görsele Göre Metin Alanı Belirlemek (Photoshop Wrap Text)

Görsel içerisindeki ana nesnenin etrafını saracak şekilde metin yerleştiriyoruz. Çizdiğimiz shape’ler içerisinde…

Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme
Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme

Photoshop’ta projelerinizi, çalışmalarınızı sürekli olarak yeni bir isimlendirmeyle kaydetmeye ihtiyaç duyuyorsanız, rastgele…

Photoshop’ta Görsellere Dış Çizgi (Border) Nasıl Eklenir?
Photoshop’ta Görsellere Dış Çizgi (Border) Nasıl Eklenir?

Photoshop’ta bir görsele dış çizgi vermek, border eklemek, çalışmalarınızda, projelerinizde ihtiyacınız olabilecek…

Instagram’da Panoramik Fotoğraf Nasıl Paylaşılır?
Instagram’da Panoramik Fotoğraf Nasıl Paylaşılır?

Instagram’da çoklu fotoğraf paylaşma özelliği olduğunu biliyoruz. çoklu fotoğraf paylaştığımızda fotoğrafları sağa…