Media Offline Missing Media Error Hatası Çözümü

Adobe Premiere’de kullandığınız görseli ya da videoyu başka bir yere taşıdığınızda, sildiğinizde veya yeniden adlandırdığınızda medya çevrimdışı hatası ile karşılaşırsınız. Bu hata projede kullanılan medyanın bulunamadığını ifade ediyor. Bu kırmızı ve endişe verici hatanın üstesinden nasıl gelinebileceğini gösteriyorum.

Premiere Pro’da Media Offline Hatası Nedir?

Videomuz burada, normal bir şekilde oynuyor ve başta belirttiğim gibi bu dosyanın ismini değiştirdiğimde veya başka bir yere taşıdığımda bir hata alacağım. Dosyayı bulamadığı ve okutamadığı hatasını alacağım. Bunu şöyle yapacağız. Videom benim bilgisayar üzerinde burada ve bunu yeniden isimlendireceğim. video2.mp4 olarak isimlendirdim ve dolayısıyla bilgisayarda bu klasörde böyle bir dosya olmadığı için oynatamayacak ve hata verecek.

Dosyayı bulamadığı takdirde böyle bir pencereyle ve arkadaki kırmızı hata ile karşılaşacaksınız. Arkadaki ekrana baktığımızda Media Offline hatası gösteriyor bize ve diğer dillerde de bu kelimelerin çevrimini gösteriyor. Peki bu pencerede biz neler yapabiliriz? Eğer birden fazla dosya bulamazsa bulamadığı tüm dosyaları alt alta listeleyerek gösterecek. Biz bir tane dosya üzerinden çalıştığımız için sadece bir tane seçenek çıkıyor. Burası dosyanın bulunması gereken klasör, bu da dosyanın ismi. Yani bu klasör içerisinde bu dosyayı arıyor diyebiliriz. Eğer bu şekilde devam etmemiz mümkünse buradan Offline seçeneğini seçerek ya da birden fazla kayıp dosya varsa Offline All seçeneğini seçerek tüm dosyaların Offline olarak devam etmesini sağlayabiliriz.

Bir de Locate kısmı var, Locate kısmı da, eğer video.mp4 dosyası bir yerde varsa dosyanın yerini değiştirdiyseniz, başka bir isimle değil de dosyanın konumunu değiştirdiyseniz buradan Locate diyerek ilgili dosyanın bulunmasını sağlayabilirsiniz. Şimdi Cancel butonuna tıklıyorum ve Offline seçeneğini seçiyorum. Offline’ı seçtiğimde gördüğünüz gibi video yerine, videonun oynatılması yerine böyle bir ekran oynatılacak. Bu çok normal çünkü dosyayı bulamıyor. Az önce Locate’e tıklasaydık, az önceki ekranda ve o klasörü seçip video.mp4 dosyasını buldurabilseydik eğer burada bu dosyayı oynayacaktı. Fakat biz ismini değiştirdiğimiz için burada bulunamıyor. Burada bir sürü dosya olabilir tabii ki çalışma esnasında.

Dosyanın Kayıp Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu dosyanın Offline olduğunu üzerine çift tıklayarak açılan bu pencere vasıtasıyla öğrenebiliriz. Normalde bir videonun üzerine çift tıkladığımızda monitör penceresinde o videonun önizlemesi görünür. Ama şu anda görünemediği için, böyle bir dosya bilgisayarımda olmadığı için bu ekranla karşılaşıyoruz. Offline olduğunu anladığımız diğer bir yöntem ise, şöyle sağa doğru kaydırdığımda Status başlıklı sütunun altında Offline kelimesini göreceksiniz. Bu kelime de bu dosyanın Offline olduğunu ifade ediyor.

Link Media ve Replace Footage Nasıl Kullanılır?

Peki bu dosyayı biz nasıl yeni isimlendirdiğimiz dosya ile değiştirebiliriz ya da başka bir dosya ile değiştirebiliriz? Şöyle yapıyoruz. Dosyanın üzerine sağ tıklıyorum. Link Media seçeneğini seçebilirim. Replace Footage seçeneğini seçebilirim. Link Media ile az önceki ekranla karşılaşacağım. Locate ile o dosyanın aranmasını sağlayabilirim. Ama o ismi arayacak. Eğer dosyanın yerini değiştirdiyseniz bu buton aracılığıyla o klasörlerde, ilgili klasörlerde arama yapabilirsiniz. Tabii ki klasörü seçerek. Ama ben dosyanın ismini değiştirdiğim için buradan Replace Footage’ı seçiyorum. Replace Footage’a tıkladığımda bu pencereyle karşılaşacağım. Bu pencerede ismini değiştirdiğim dosyayı seçiyorum ve Select butonuna tıklıyorum. Select ile dosya buraya gelecek ve ismi değiştirdiğim o dosyayı burada görüntüleyebileceğim. Bu hatanın üstesinden de bu şekilde gelebiliyoruz.

Popular Eğitimler

Katmanları Tek Tuşla Gizleme, Kilitleme ve Sessize Alma
Katmanları Tek Tuşla Gizleme, Kilitleme ve Sessize Alma

Premiere Pro’yu daha hızlı ve etkili kullanmak için çalışma alanımızdaki katmanları gizleme,…

Premiere’de Yeşil Perde (Green Screen / Chromakey) Kullanımı ve Arka Planı Silme
Premiere’de Yeşil Perde (Green Screen / Chromakey) Kullanımı ve Arka Planı Silme

Green screen (yeşil perde tekniği), hatta diğer ismiyle chromakey tekniği nedir, nasıl…

LOG ve LUT Nedir?
LOG ve LUT Nedir?

Log, logaritmik kelimesinin kısa olarak kullanımıdır. Video çekerken log formatında çekmek, daha…

Premiere’de Toplu Render (Batch Render) Nasıl Alınır?
Premiere’de Toplu Render (Batch Render) Nasıl Alınır?

Video kliplerinizi küçük parçalara ayırmak için her birini tek tek render almanıza…

Premiere ile Kamera Sartıntı / Elde Çekim Efekti
Premiere ile Kamera Sartıntı / Elde Çekim Efekti

Sabit çekimlere el kamerası efekti vermemizin birkaç nedeni var. Bunun nedenlerinden biri,…

Premiere’de Adjustment Layer Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Premiere’de Adjustment Layer Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Premiere’in en önemli ve zaman kurtarıcı özelliklerinden biri olan Adjustment Layer nedir,…