QuickTime ile Videoları Kırpmak

YouTube'ta Takip Et →

Kesilecek, kırpılacak bir videonuz varsa MacOS’ta ekstra bir program araştırmanıza gerek olmadan, sistem içinde gelen QuickTime ile video görüntülerinin başındaki veya sonundaki istenmeyen kısımları kesmek mümkün.

Kırpmak istediğiniz videoyu seçin ve Quicktime ile açın. Quicktime ile dosya kırpmak için Quicktime’ın desteklediği bir formatı kullanmalısınız. H.264 ile yazılmış mp4 veya mov gibi uzantılar QT tarafından desteklenen formatlar. Windows’un formatlarından wmv gibi formatlarda bu işlem çalışmayacaktır.

  1. Videoyu açtıktan sonra üst tarafta yer alan kırpma ikonuna tıklayın.
  2. Videonun altında, video karelerinin yer aldığı alanda kırpılacak bölge sarı renkle işaretlenir. Bu sarı alanın sağındaki ve solundaki kalın çizgileri sürükleyerek, videonuzun kesilecek alanlarını belirleyin.
  3. Kesme işlemini ayarladığınızda ekranın sağ üstündeki Done butonuna tıklayarak kaydetme seçeneklerinden birini seçin. Varolan dosyanın üzerine de yazdırabilirsiniz, yeni bir dosya da oluşturabilirsiniz. Yeni dosya oluşturacaksanız dosya ismini belirterek işlemi tamamlarsınız.