Luminar 4 ile Fotoğraftaki Gökyüzünü Değiştirmek

YouTube'ta Takip Et →

Fotoğraf düzenleme programlarındaki yapay zeka gün geçtikte gelişiyor. Bunlardan biri de Luminar 4‘ün otomatik gökyüzü değiştirme aracı olarak karşımıza çıkıyor. Düz ve bulutsuz günlerde çekilen fotoğraflara eklediğiniz bulutların ve gökyüzünün fotoğraf üzerinde son derece etkisi vardır. Şimdiye kadar manuel bir şekilde değiştirirken ve bunda da çok vakit kaybederken fotoğraf editörü Luminar sayesinde gökyüzü değiştirme işlemini birkaç saniye içerisinde yapabiliyoruz.

Luminar’da bu özellik AI Sky Replacement olarak geçiyor. Bu özelliği kullandığınızda fotoğraf üzerindeki tüm nesneler algılanıyor ve gökyüzü değişiyor. Üstelik sadece gökyüzü değil, gökyüzünün tonlarına göre fotoğrafın da tonları otomatik olarak değiştirilerek daha gerçekçi bir görüntü oluşturulması sağlanıyor. Dilerseniz bu tonu Luminar üzerinden siz de manuel olarak düzenleyebiliyorsunuz.

Bu video eğtiimde Luminar’ı bir Adobe Lightroom eklentisi olarak kullanmayı da gösteriyorum. Luminar’ı bilgisayarınıza kurduğunuzda Lightroom’a eklenti olarak ekleyip iki uygulamanın birbiri arasında entegre bir şekilde çalışmasını sağlayabiliyoruz.