Lightroom’da Spot Removal Kullanımı

YouTube'ta Takip Et →

Lightroom‘un özelliklerinden biri olan Spot Removal özelliği ile fotoğraftaki küçük ve gereksiz yerleri Photoshop kullanmadan silmek mümkün olabiliyor. Portre fotoğraflarınızda yüzde sivilce veya siyah nokta gibi cilt lekeleri, manzara fotoğraflarınızda kadrajda olmasını istemediğiniz çöp gibi nesneler veya bir ürün çekerken masanızda sizi rahatsız eden bir kıl varsa Spot Removal ile bu kusurları giderebilirsiniz.

Fotoğraflarınızdaki istenmeyen ve daha karmaşık nesneleri tabii ki Photoshop ile halletmek daha mantıklı. Ama bu tip sorunların üstesinden Lightroom’da gelmek varken bir de Photoshop’u açarak bilgisayarı kasmaya gerek yok. Lightroom ile çok daha kolay ve hızlı bir şekilde düzenlemenizi yapabilirsiniz. Ancak Lightroom’un yetersiz olduğu durumlarda fotoğraf düzenlemeleri için Photoshop’a da aktarma yapyıyorum tabii.

Fotoğrafınızı son haline getirmeden önce, bilgisayar ekranında görünmeyen problemleri daha rahat görebilmek için Visualize Spot denilen özelliği de kullanmanızı öneririm. Bu özelliği kullaanrak, fotoğraf renklerini keskin hatlara sahip siyah beyaz bir fotoğrafa çeviriyor ve böylece fotoğrafınızda kusurlar varsa daha rahat farkediyorsunuz. Bunun kullanımını da videoda anlatmaya çalıştım.