Lightroom Hızlandırma Teknikleri

YouTube'ta Takip Et →

Lightroom fotoğrafları düzenlemek için harika bir program. Fotoğrafların daha iyi görünmesini sağlamak ve fotoğraflarımı diskimde düzenlemek için sıklıkla kullanıyorum. Ancak tüm bunları yaparken Lightroom zaman zaman yavaşlıyor. İşte bu durumlarda Lightroom’u daha hızlı kullanmak için yapılması gerekenleri ve Lightroom’u hızlandırma tekniklerini aşağıda sıraladım.

Lightroom’da Optimize Edilmiş Katalog

Lightroom ile sürekli uğraştığınızda arka planda işler karışır ve Lightroom’u şişirmeye başlar. Lightroom’u optimize ettiğinizde katalog dosyanızı gözden geçirerek, gereksiz verileri temizler ve bilgilerin daha hızlı elde edilmesini sağlar. Lightroom’da kataloğu optimize etmek için File > Optimize Catalog seçeneğini iseçebilrsiniz.

Lightroom’da Ekran Kartı Desteği

Lightroom’u hızlandırmak için kullanabileceğiniz başka bir yol da Lightroom işlemleri için ekran kartını kullanmak. Edit > Preferences ile Performance sekmesini açın ve Use Graphics Processors seçeneğini işaretleyin. Lightroom’u ekran kartınızın desteği ile kullanmanız ciddi performans artışı sağlayacaktır.

Bazı düşük donanımlı bilgisayarlarda bu tercihi işaretlememeniz daha iyi performans sağlayabilir. Bunu deneyerek siz belirleyin.

Camera RAW Cache Boyutunu Artırmak

Lightroom’da fotoğraf düzenlerken, Develop modülünde yaptığınız değişikliklerde Lightroom’un güncel önizlemeleri oluşturması gerekir. Cache Size ne kadar yüksek olursa o kadar görüntü verisi saklayabilir ve bu da Lightroom’u hızlandırır.

RAW Dosyalarını DNG’ye Dönüştürme

DNG (Digital Negative) dosyaları Adobe tarafından oluşturulan RAW dosya formatıdır. Bir dosyayı DNG’ye dönüştürdüğünüzde, Lightroom Develop sekmesinde daha hızlı etkileşim sağlar. Edit > Preferences sayfasında File Handling sekmesinde Embed Fast Load Data seçeneğinin seçili olduğuna emin olun.

Fotoğraflarınızı Import ederken de, Import ekranında üstteki Copy as DNG seçeneğini seçerseniz, RAW dosyalarını DNG’ye dönüştürerek Import işlemini gerçekleştirir.

Her Düzenlemeyi XMP’e Kaydetmek

Catalog Settings’in altında Metadata sekmesindeki Automatically write changes into XMP seçeneğini de kapatın. Açık olduğu takdirde, Lightroom yaptığınız her düzenlemeyi fotoğrafa yazmaya çalışacaktır.

Lightroom Önizlemeleri

Fotoğrafları Import ederken mutlaka Build Smart Previews seçeneğini seçin. Fotoğraflarınızı Import ederken, Import penceresinde Build Previews alanında birkaç farklı önizleme seçeneği olduğunu görürsünüz. Lightroom görselleriniz için çeşitli önizleme ayarları sunuyor. Bu seçenekler arasında Embedded & Sidecar, Standard ve 1:1 önizleme seçenekelrini kendinize ve Lightroom’u kullanım şeklinize göre seçmelisiniz.

Mesela 1:1, dosya boyutuna göre önizleme çıkarıyor. Standard seçeneği ise sizin önceden belirlediğiniz boyuta göre önizleme çıkarır. Önce Edit > Catalog Settings’e gelerek Standard Preview Size’ı önceden belirleyin. Ekran genişliğiniz ne ise onu da belirleyebilirsiniz, 1024 px gibi daha düşük boyutla da önizleme alabilirsiniz.