Lightroom Hızlandırma Teknikleri

Lightroom fotoğrafları düzenlemek için harika bir program. Fotoğrafların daha iyi görünmesini sağlamak ve fotoğraflarımı diskimde düzenlemek için sıklıkla kullanıyorum. Ancak tüm bunları yaparken Lightroom zaman zaman yavaşlıyor. İşte bu durumlarda Lightroom’u daha hızlı kullanmak için yapılması gerekenleri ve Lightroom’u hızlandırma tekniklerini aşağıda sıraladım.

Lightroom’da Optimize Edilmiş Katalog

Lightroom ile sürekli uğraştığınızda arka planda işler karışır ve Lightroom’u şişirmeye başlar. Lightroom’u optimize ettiğinizde katalog dosyanızı gözden geçirerek, gereksiz verileri temizler ve bilgilerin daha hızlı elde edilmesini sağlar. Lightroom’da kataloğu optimize etmek için File > Optimize Catalog seçeneğini iseçebilrsiniz.

Lightroom Hizlandirma Optimize Catalog

Lightroom’da Ekran Kartı Desteği

Lightroom’u hızlandırmak için kullanabileceğiniz başka bir yol da Lightroom işlemleri için ekran kartını kullanmak. Edit > Preferences ile Performance sekmesini açın ve Use Graphics Processors seçeneğini işaretleyin. Lightroom’u ekran kartınızın desteği ile kullanmanız ciddi performans artışı sağlayacaktır.

Lightroom Hizlandirma Use Graphic Processors

Bazı düşük donanımlı bilgisayarlarda bu tercihi işaretlememeniz daha iyi performans sağlayabilir. Bunu deneyerek siz belirleyin.

Camera RAW Cache Boyutunu Artırmak

Lightroom’da fotoğraf düzenlerken, Develop modülünde yaptığınız değişikliklerde Lightroom’un güncel önizlemeleri oluşturması gerekir. Cache Size ne kadar yüksek olursa o kadar görüntü verisi saklayabilir ve bu da Lightroom’u hızlandırır.

Lightroom Hizlandirma Camera Raw Cache Size

RAW Dosyalarını DNG’ye Dönüştürme

DNG (Digital Negative) dosyaları Adobe tarafından oluşturulan RAW dosya formatıdır. Bir dosyayı DNG’ye dönüştürdüğünüzde, Lightroom Develop sekmesinde daha hızlı etkileşim sağlar. Edit > Preferences sayfasında File Handling sekmesinde Embed Fast Load Data seçeneğinin seçili olduğuna emin olun.

Lightroom Hizlandirma Dng Donusturucu

Fotoğraflarınızı Import ederken de, Import ekranında üstteki Copy as DNG seçeneğini seçerseniz, RAW dosyalarını DNG’ye dönüştürerek Import işlemini gerçekleştirir.

Her Düzenlemeyi XMP’e Kaydetmek

Catalog Settings’in altında Metadata sekmesindeki Automatically write changes into XMP seçeneğini de kapatın. Açık olduğu takdirde, Lightroom yaptığınız her düzenlemeyi fotoğrafa yazmaya çalışacaktır.

Lightroom Hizlandirma

Lightroom Önizlemeleri

Fotoğrafları Import ederken mutlaka Build Smart Previews seçeneğini seçin. Fotoğraflarınızı Import ederken, Import penceresinde Build Previews alanında birkaç farklı önizleme seçeneği olduğunu görürsünüz. Lightroom görselleriniz için çeşitli önizleme ayarları sunuyor. Bu seçenekler arasında Embedded & Sidecar, Standard ve 1:1 önizleme seçenekelrini kendinize ve Lightroom’u kullanım şeklinize göre seçmelisiniz.

Lightroom Hizlandirma Build Smart Previews

Mesela 1:1, dosya boyutuna göre önizleme çıkarıyor. Standard seçeneği ise sizin önceden belirlediğiniz boyuta göre önizleme çıkarır. Önce Edit > Catalog Settings’e gelerek Standard Preview Size’ı önceden belirleyin. Ekran genişliğiniz ne ise onu da belirleyebilirsiniz, 1024 px gibi daha düşük boyutla da önizleme alabilirsiniz.

Lightroom Hizlandirma Preview Size

Popular Eğitimler

Fotoğraflara Sinematik Renk Tekniği: Lightroom Blockbuster
Fotoğraflara Sinematik Renk Tekniği: Lightroom Blockbuster

Blockbuster, sinema sektöründe yüksek bütçeyle çekilen ve gişesi iyi olması beklenen filmlere…

Lightroom Araç Kutusunu Kişiselleştirme
Lightroom Araç Kutusunu Kişiselleştirme

Adobe programlarının en güzel özelliklerinden biri araç çubuklarının ve panellerin kişiselleştirilebilir olması….

Lightroom’da Çoklu Fotoğraf Düzeni Nasıl Hazırlanır?
Lightroom’da Çoklu Fotoğraf Düzeni Nasıl Hazırlanır?

Bugün Lightroom’da, Lightroom’un pek kullanmadığımız bir modülü üzerinde duruyoruz. Lightroom içerisinde belirlediğiniz…

Lightroom’da Blvck Paris Tarzında Fotoğraf Düzenleme
Lightroom’da Blvck Paris Tarzında Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraflarınızı Black Paris tarzında bir görünüme kavuşturmanız için yapılması gerekenleri anlatıyorum. Black…

Lightroom Hızlandırma Teknikleri
Lightroom Hızlandırma Teknikleri

Lightroom fotoğrafları düzenlemek için harika bir program. Fotoğrafların daha iyi görünmesini sağlamak…