Lightroom’da Export Ayarları ve Export İşlemini Hızlandırma

YouTube'ta Takip Et →

Çektiğiniz fotoğrafları Lightroom’a aktarıp, üzerinde düzenleme yapıp, daha sonra da kullanacağınız platforma göre Export ederek kullanmış olmalısınız mutlaka. Her platform için farklı Export seçeneklerini tek tek düzenlemek yerine, tercihlerinizi kaydedip sonrasında fotoğraflarınızın hızlıca Export edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu eğitimde hem Export penceresindeki önemli ayarları, hem de Export ayarlarını Preset olarak kaydetmeyi öğreniyoruz.

Bu tip düzenli işlerde iş akışını kolaylaştıracak yöntemlere başvurmak gerekli. Çünkü yapacağınız her pratik işlem size zaman kazanadırır ve enerjinizi diğer işlere ayırmanıza yardımcı olur. Örneğin bir düğün fotoğraf çekimi yaptınız ya da bebek fotoğrafı çektiniz. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız muhtemelen RAW formatında gerçekleştiriyorsunuz çekimlerinizi. Müşteriye RAW fotoğrafların JPG çıktılarını vermek için bir Export şablonu hazırlayabilirsiniz mesela.

  1. Lightroom’daki görsellerden birine sağ tıklayıp Export seçeneğini seçin. Açılacak olan Export penceresinin sağ tarafında yukarıda saydığımız işlemleri gerçekleştirebileceğiniz ayar seçenekleri bulunuyor. Dosya isimlendirmesi, dosya çözünürlüğü, boyutları, nereye kaydedileceği gibi temel özellikleri buradan güncelleyebilirsiniz.
  2. Ayarları yaptıktan sonra ekranın sol alt tarafındaki Add butonu ayarları kaydetmenizi sağlar. Kaydettiğiniz ayarlara bir de isim vererek hangi ayarın neye yaradığını karıştırmamış olursunuz. Bu şekilde birrden fazla kayıt oluşturarak işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız aynı şekilde sürekli olarak dışa aktarımı kullanacağınızdan bir şablon oluşturmanız yerinde olur. Fotoğrafınızı Instagram veya Facebook gibi sosyal mecralarda paylaşmak için daha küçük boyutlarda resim kaydeden Export kaydı da oluşturabilirsiniz. Müşteriye önden göndermek için düşük çözünürlüklü ve tam boyutu ile yüksek çözünürlüklü kayıt yapabilen aktarım şablonları da kullanabilirsiniz.