Portre Fotoğraflarına Renk Katın! Photoshop ile Etkileyici Renk Efekti

Youtube'da Takip Et →

Photoshop kullanarak portre fotoğrafları, kırmızı ve mavi renkle renklendirip, hoş görünen etkili ve dramatik fotoğraflar nasıl yapılır, bu videoda bunu göstereceğim. Buna benzer portre fotoğrafları internetten bulabilirsiniz. Özellikle aramanız sırasında arka planı siyah olan fotoğrafları tercih ederseniz ya da kendi fotoğrafınıza uyguluyorsanız, arka planı siyah renge çevirdikten sonra bu efekti uygularsanız çok daha güzel görünecektir.

Bu görseli çoğaltacağım. Arka plan katmanına ihtiyacım olmadığı için siliyorum. Ve kalan katmanı Ctrl + J ile çoğaltıyorum, üç tane kopyamız olacak. Bunları hemen isimlendirelim, en alttakine Kırmızı diyorum, bir üsttekine Mavi diyorum ve bir de Overlay katmanımız olacak. Şimdi öncelikle en alttaki katman üzerinde düzenleme yapacağız, dolayısıyla ilk iki katmanı görünmez yapalım.

Kırmızının üzerine gelip sağ tıklıyorum. Blending Options seçeneğini seçiyorum. Böyle bir pencere açılacak. Blending Options sekmesinde Channels’ı göreceksiniz ve yanında RGB seçeneklerini göreceksiniz. Bu Kırmızı katman olduğu için, Green’i ve Blue’yu iptal ediyorum. Sadece Kırmızı rengi göreceğimiz seçenek kalıyor. Ok butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatalım. Şimdi Blue katmanını görünür yapalım. Benzer işlemleri buna da yapacağız. Sağ tıklayıp, Blending Options seçeneğini seçiyorum. Bu sefer burada kırmızı rengi iptal edeceğiz ve Ok butonuna tıklıyorum. Kırmızı isimli katmanı kaldırırsak eğer, böyle bir görüntü göreceğiz.

Şimdi müdahale ettiğimiz iki katmanın da görünürlüğünü açalım. Renk katmanlarını akıllı nesneye çevirmemiz gerekecek. Her birinin üzerine sağ tıklıyorum ve Convert to Smart Object seçeneğini seçiyorum. Böylece kırmızı rengi burada görebileceğiz. Aynı işlemi Blue için de yapalım. Sağ tıklayıp Convert to Smart Object seçeneğini seçerek, bu katmanın da bir akıllı nesne olmasını sağlayalım. Sonrasında Overlay katmanını da görünür yapıp, açılır kutudaki Blending seçeneklerinden Overlay‘i seçelim. Katmanlar üzerindeki düzenleme işlemlerimiz bu kadar.

Şimdi Blue katmanının üzerine gelip, Masking butonuna tıklıyorum. Böylece bu Mask yardımıyla, katman üzerinde düzenleme yapabileceğiz. Şimdi de degrade aracını, yani Gradient aracını seçiyorum. Bu aracı seçtiğimde, renk seçeneklerinden, siyah beyaz olmasına dikkat edin, siyah beyaz olacak. Ve degrade seçeneklerinden, ilk seçeneği seçiyoruz, yani linear olanı. Burada Masking alanı seçilirken bir boyama yapacağız. Ancak emin değilseniz bunun seçili olduğuna, farkı anlayabilmek için önce soldaki ikona tıklayın, sonra sağdaki beyaz alana tıklayarak, bu kısmın seçili olduğunu görebilirsiniz. Sonrasında degrade aracını portre fotoğrafın üzerinde kaydırıyorum. Tam ortadan kaydırabilmeniz için deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

Bu renklerin görünürlüğü, yani kontrastı çok ağır bastıysa, Overlay katmanının Opacity değerini biraz azaltmamız gerekebilir. Örneğin %100 değerini %60 yapıyorum veya %70 yapıyorum. Bu, sizin fotoğrafınıza göre veya bu renkleri ne kadar yoğun bir şekilde görmek isteyip istemediğinize göre değişecektir. Bu Opacity değerini kendinize göre ayarlayın ve size güzel görünen, size uygun olan en güzel renk tonlarına sahip olun. Bu videoda Photoshop kullanarak portre fotoğraflar üzerinde dramatik etkilerin nasıl verildiğini gösterdim. Bu etkiyi de, RGB renk tonlarını kullanarak verdik. Böylece çok uğraşmadan pratik bir şekilde bu etkiyi alabilmiş olduk.

Popular Eğitimler