Kaybolan veya Çalınan iPhone Nasıl Bulunur?

Bir doğa yürüyüşü sırasında iPhone’un ormanda, çalılıklarda kaybolduğunu ya da evde nerede olduğunu hatırlamadığınızı, arabada unutup unutmadığınızı kestiremediğinizi düşünün. Bu tip senaryolar çoğaltılabilir. iPhone’um kayboldu, çalındı, yapmalıyım diye soruyorsanız İngilizce Find My iPhone, Türkçe iPhone’umu Bul özelliği ile kaybolan iPhone’u bulmak, iPhone’un konumunu belirlemek ve sesini uzaktan çaldırmak, kullanılmasını engellemek mümkün.

Find My iPhone Nasıl Etkinleştirilir?

IOS sistemlerin uzaktan takibini yapmak, telefonunuzun nerede olduğunu bulmak için iPhone üzerinden bir etkileştirme yapmanız gerekiyor. iPhone takibini ancak bu şeklide yapabildiğiniz için, telefonunuz elinizdeyken bunu bir an önce yapın.

Cep telefonunuzun Find My iPhone (iPhone’umu Bul) uygulamasına girin ve Apple ID kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak giriş yapın. Bundan sonra Find iPhone etkinleştirilmiş olacak ve cloud sistemi telefonunuzu tanıyacaktır.

Kaybolan iPhone Nasıl Bulunur?

Kaybolan iPhone’u bulmak için önce bir web tarayıcıdan icloud.com/find adresine girin. Giriş yapmadıysanız giriş yapmanız gerekecek, önceden giriş yaptıysanız önünüzde anında harita açılacaktır. Yukarıda ilişkili tüm cihazlarınızı görebilir ya da aralarından bir tanesini seçerek takibe alabilirsiniz. Telefonunuzu seçerek Ses Çal, Kayıp Modu gibi bazı özel seçeneklere ulaşabiliyorsunuz.

Diğer Özellikleri

Yakın bir arkadaşınızın cep telefonundan da arayarak iPhonu’nuzun sesli olarak yerini tespit edebilirsiniz elbette, ancak konumu göremezsiniz. Find iPhone’un konum gösterme özelliği var, ama daha fazlası da var. iClound Find (icloud.com) sadece cep telefonlarının yerini bulmak için değil, başka işe yarar özellikler için de kullanılabiliyor.

Ses Oynatma (Play Sound): Cep telefonunuzda uyarı sesi çaldığında telefonunuzun kilidini açana kadar ya da telefonda görünen uyarıyı onaylayana kadar uyarı sesi çalmaya devam eder.

Kayıp Modu (Lost Mode): Kayıp Modu, kaybolan cep telefonlarınızla ilgili önemli özelliklerden biri. Telefonunuza bu mod sayesinde kilit koyabilir ve telefon ekranında özel bir mesaj görüntüleyebilirsiniz. Bu mod kaybolan IOS cihazının yabancı ellerde kullanılmasını engeller. iPhone’u bulan kişi Apple ID ve parolayı girmeden telefonu kullanamaz. Telefonunuz kaybolmadan önce IMEI numarasını da bir yere not edin, polisle veya savcılıkla olan irtibatınızda gerekli olacaktır.

Kayıp Modu’nu seçtiğinizde iCloud sizden bir cep telefonu numarası isteyecektir. Eğer biri telefonu bulursa cihaz ekranında görünen arama butonunu kullanarak bu telefonla iletişime geçebilir. Mesaj girmeniz istendiğinde de karşıdaki ekranda görünecek bir metin girebiliyorsunuz.

iPhone Sil (Erase Phone): Çalınan iPhone kullanılabilir mi? Olası bir hırsızlık durumunda iPhone’unuzun kilitleme ve silme özellikleri de bulunuyor. Bunu seçtiğinizde iPhone’daki size özel tüm içeriklerin silinmesini sağlıyor. Ancak sildikten sonra iPhone Bul uygulamasını kullanarak takip edemiyorsunuz.

Bu özelliği kaybolan iPhone’larda kullanabildiğiniz gibi iPad, iPod, Apple Watch veya Mac bilgisayarınızın kaybolması halinde de kullanabilir. Her bir ürünü uygulamasının Find My iPad, Find My iPod veya Find My Mac gibi cihaza göre ismi var.

Popular Eğitimler

Whatsapp’ın Bilinmeyen Özellikleri ve İpuçları
Whatsapp’ın Bilinmeyen Özellikleri ve İpuçları

En yaygın mesajlaşma programlarından biri olan Whatsapp’ın az bilinen özelliklerinden bahsedeceğim. Bu…

Telefondan Kendi Avatarını Yap! Ücretsiz Mobil Uygulama
Telefondan Kendi Avatarını Yap! Ücretsiz Mobil Uygulama

Ücretsiz karakter yapma veya avatar / emoji yapma mobil uygulaması olan Dollify…

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp uygulaması üzerinden sürekli yazışması gerekenler vardır aramızda. Eğer mobilde yavaş kalıyorsanız,…

Kaybolan veya Çalınan iPhone Nasıl Bulunur?
Kaybolan veya Çalınan iPhone Nasıl Bulunur?

Bir doğa yürüyüşü sırasında iPhone’un ormanda, çalılıklarda kaybolduğunu ya da evde nerede…

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir?
iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir?

Cep telefonlarının bataryaları zaman içinde zayıflamaya başlar. Bataryaları zayıflayan telefonlar ise verimli…

Google Keep ile Fotoğrafları Yazıya Dönüştürmek
Google Keep ile Fotoğrafları Yazıya Dönüştürmek

Google Keep en çok kullandığımız not alma uygulamaları arasındadır. Günden güne kendini…