JPG ve PNG Farkı Nedir? Transparan Görseller Nasıl Aranır?

Youtube'da Takip Et →

Görsel öğeler içeren ilgi alanlarınız varsa JPEG ve PNG formatlarını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu dosya uzantıları yani JPEG ve PNG dosya türleri hem web tasarımda hem grafik tasarımda en çok kullanılan dosya türleri arasında. Öncelikle en temel olarak görüntüler yani JPEG ve PNG formatları Google’da nasıl aranır, önce bunu inceleyelim.

PNG Görseller Nasıl Aranır?

Google’ın görsel arama hizmeti olan Google Images sayfasına girelim. Diyelim ki içerisinde Apple ürünleri olan bir tasarım yapacağız. Tasarım hazırlayacağız ve dolayısıyla bizim Apple logosuna ihtiyacımız olacak. Öncelikle arama kutusuna Apple Logo yazalım ve Enter butonuna tıklıyorum. Karşıma onlarca Apple logosu çıkıyor. Bu gördüğünüz logoları herhangi bir yerde kullanmak istediğinizde arka plandaki beyaz yerler beyaz olarak kalacak ve dolayısıyla logonun kendisini dekupe etmeniz gerekecek. Fakat bizim işlemimizi hızlandıracak bir yöntem daha var. Direkt olarak PNG logo araması yapılması. PNG logolar transparan desteği olması nedeniyle tercih edilen dosya uzantıları arasındadır. Direkt olarak PNG aramak istediğimiz için. buraya PNG yazabiliriz. PNG yazdığımızda da sonuçlara direkt olarak ulaşabiliriz. Ancak bu haliyle dosya ismi içerisinde PNG olanları da arayacaktır. Biz direkt olarak dosya uzantısında PNG olan görselleri aramak isteyelim. Arka planı transparan olan görsellere ulaşma hızımız çok daha hızlı olacaktır. Dosya tipinin PNG olmasını istiyorum, arama yaparken de filetype:png‘yi kullanarak dosya uzantısında PNG olanları göstermesini sağlayabilirim. Bu şekilde arama yapıyorum ve çıkan sonuçları beraber inceleyeceğiz.

Transparan Logolar Nasıl Bulunur?

JPEG bir görselin transparan olması mümkün değil, ancak PNG görselleri arka planı olmadan bulabiliyoruz. Örneğin ilk seçeneğe tıklıyorum. Bu seçeneğe tıkladığımda görüntünün arkasındaki kısmın kare kare olduğunu göreceksiniz. Bu PNG dosyasının arka planının transparan olabileceğini ifade ediyor. Üzerine geldiğimizde 244 x, 300 ebatlarında bir görsel olduğunu görebiliyoruz. Diğer seçeneklere tıklayarak farklı boyutlardaki görselleri de görebiliriz. Başka bir sitedeki boyut bana yeterince büyük geldi ve bunu kullanmak istiyorum diyelim. Görselin üzerine sağ tıklıyorum ve Open Image in New Tab seçeneğini seçiyorum. Bu seçeneği seçtiğimde görseli yeni bir sekmede açacak ve görselin adresini burada görebileceğiz. Bu logoyu bilgisayara yüklemenin ya da Photoshop ile açmanın çeşitli yolları var.

Photoshop ile Bilgisayardaki Dosyayı Açmak

Öncelikle bilgisayara kaydetmek için görselin üzerine sağ tıklayıp Save Image As seçeneğini seçebiliriz ve böylece bilgisayarımıza kaydedebiliriz. Daha sonra Photoshop ile o görseli açabilir ve kullanmaya başlayabiliriz.

URL Kullanarak Photoshop ile Görsel Açmak

Hızlı bir yöntem de, diğer bir yöntem de, yine sağ tıklayıp Copy Image Address seçeneğini seçmek ya da yine aynı sonuca giden, adres çubuğundaki adresi kopyalamak. Biz az önce Google üzerinde PNG olarak aramıştık ve burada gördüğünüz gibi PNG uzantılı olan bir görselle çıktı karşımıza. Ve biz de bunu kullanacağız. Arka planının transparan olduğu düşüncesiyle. Şimdi Photoshop’a geçiyorum. Photoshop’ta klavyeden Ctrl + O’ya basıyorum. File > Open da diyebiliriz, ve açılan bu pencerede filename kısmına az önce kopyaladığımız adresi, görselin adresini buraya yapıştıralım. Sonrasında Open butonu tıklayarak bu adresteki görselin açılmasını sağlayalım.

Gördüğünüz gibi arkası kareli bir görsel ve bu logonun transparan olduğunu şu şekilde anlayabiliriz. Logonun altında bir katman yerleştiriyorum ve katmanı boyuyorum. İstediğimiz renge boyayabiliriz. Bu katmanı boyadığım zaman eğer görsel etkilenmiyorsa, logonun kendisi etkilenmiyorsa bu transparan bir görsel olduğunu ifade eder, Apple logosunun rengini de değiştirebiliriz, Blending Options üzerinden. Siyah bir renk yapalım ve gördüğünüz gibi sadece logonun kendisinin rengi değişti. Başka yerler değişmedi. Eğer bir JPEG indirip bu işlemleri yapsaydım görselin tamamı bu sefer siyah renk olacaktı.

Her PNG Dosya Transparan mıdır?

Şimdi yanılma ihtimalimizin olduğu başka bir durum da var. Bunu da hemen kısaca ifade edeyim. Bazı web siteleri, bazı kaynaklar şuradaki gibi sanki arkası transparanmış gibi bir görüntü sergileyebilir. Bunun mantığı şu, bunu indirdiğimizde ve kullandığımızda az önceki gibi bir transparanlık görüntüsü olmayacaktır. Temsili olarak bu şekilde transparanmış gibi gösteriyorlar. Eğer bunu alıp bu şekilde görsel üzerinde kullanmak isterseniz kare kare görünecektir. Bu transparan olduğu anlamına gelmez. Bu yanılsamaya düşmemeniz gerekir. Bunun bilincinde olmalısınız.

Bu şekilde transparan logolar, arka planı olmayan logolar veya PNG dosyalarına ulaşabiliyoruz. Direkt olarak filetype:png yazmamıza gerek yok. Any Format kısmındaki PNG seçeneğini seçerseniz de size direkt olarak PNG dosyalarını da listeleyecektir.

Tabii logolara sadece PNG dosyalar üzerinden değil SVG gibi vektör tabanlı dosyalar üzerinden de erişim imkanımız var. Hatta mümkünse vektör dosyaları kullanmamız. logoların kalitesi açısından çok daha önemli. Büyüttüğümüzde böylece kalite kaybı yaşamayız. Ancak herhangi bir şekilde hızlı bir çözüm aradığımız zamanlarda arka planı transparan olan logolara bu şekilde ulaşıyoruz.

Popular Eğitimler