JavaScript ile AdBlocker Eklentisi Algılama

YouTube'ta Takip Et →

Web sitelerinin çoğu, gelirlerini sitedeki reklamlarla sağlarlar ve Chrome ya da Firefox gibi tarayıcılarla siteye giren ziyaretçilerden, AdBlocker tarzındaki reklam engelleyicileri devre dışı bırakmaları istenir. Biz de bu derste AdBlocker kullananlara bir mesaj gösterip, engelleyiciyi devre dışı bırakmalarını istiyoruz.

Web sitelerinde ücretsiz içerikler için reklamlar gereklidir. Site sahipleri Adsense gibi reklamlar sayesinde domain, hosting ücretlerini karşılarlar ve site gelişimine yatırım yaparlar. Ancak bazı siteler var ki, içeriğin rahatlıkla okunmasını engelleyecek kadar çok sayıda reklamla çıkıyor karşımıza ve kullanıcı haklı olarak reklamlardan olumsuz etkileniyor. Ancak bu tip siteler yüzünden kenarda bir iki tane masum reklam yayınlayan siteler de nasibini alıyor. Siz de bir ziyaretçi olarak, içeriği yararlı buluyorsanız AdBlocker’ı bu tip sitelerde devre dışı bırakmalısınız.

AdBlocker Nedir?

AdBlocker, bazı reklam dosyalarını engelleyerek tarayıcıdaki reklamları devre dışı bırakan bir eklentidir ve daha çok Chrome veya Firefox gibi tarayıcılarda çıkar karşımıza. AdBlocker’ı tarayıcınızın sağ üst köşesindeki kırmızı işaretin altındaki seçeneklere tıklayarak devreye alabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

JavaScript ile AdBlocker Nasıl Tespit Edilir?

AdBlocker kullandığınızı tespit eden ve size bu reklam engelleyiciyi kapatmanızı rica eden mesajlarla karşılaştığınız sitelere girmişsinizdir mutlaka. Sitenizde JavaScript kullanarak AdBlocker’ları tespit etmeniz mümkün olabiliyor.

Önce bir advertisement.js adında bir dosya oluşturup, içine aşağıdaki kodu yazalım.

window.showAds = true;

Sonrasında ana script dosyanıza da aşağıdaki kodları ekleyelim. Ana script dosyanız main.js ya da scripts.js gibi bir dosya olabilir.

if (window.showAds) {
    // AdBlocker kullanmayan ziyaretçiye gösterilecek mesaj.
    document.getElementById('status').innerHTML = 'AdBlocker bulunamadı.'
} else {
    // AdBlocker kullanan ziyaretçiye gösterilecek mesaj.
    document.getElementById('status').innerHTML = 'AdBlocker kullanıyorsunuz.'
}

index.html sayfanıza üstteki script dosyalarını tanımladığınızda AdBlocker kullanımına bağlı olarak ilgili mesaj görünecektir.

<script src="advertisement.js"></script>
<script src="scripts.js"></script>

AdBlocker Dedektörü Nasıl Kullanılır?

AdBlocker dedektörünü kullanırken kullanıcı odaklı düşünmeniz gereken şeyler var. Ziyaretçilerden AdBlocker’ı devre dışı bırakmalarını isteyebilirsiniz ama bırakmadıkları takdirde sayfanın görüntülenmesini engellemeyin, ziyaretçiyi tamamen kaybetmeyin.