İnternette Sörf Yaparken Güvenli Kalmanın Yolları

Şubat 2017
YouTube'ta Takip Et

Bilgisayar kullanıcısıysanız bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali her zaman vardır. Küçük bir dikkatsizlik, yanlış bir linke tıklama gibi durumlar bilgisayarınızı tehlikeye açık hale getirebilir. Özellikle bilgisayarda önemli şifrelerimiz ve dosyalarımız varsa bu durum daha da korkutucu bir hal alır.

İnternet günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Hayatımıza bu kadar girince de çeşitli güvenlik sorunları çıkıyor ortaya. Birkaç basit noktaya dikkat ederek güvenliğimizi artırabiliriz. Siz yine de bir antivirüs programı kullanmayı ihmal etmeyin. Gözden kaçırdığımız noktalarda antivirüs programları sisteme hemen müdahale eder ve virüs gibi uygunsuz yazılımların çalışmasına engel olur.

1. Sahte İndir Butonlarına Dikkat Edin

İnternette sörf yaparken bazı zamanlar bir bilgiye ya da bir dosyaya ulaşmak için çeşitli zorluklar yaşıyoruz. Bunlar arasında ulaşmaya çalıştığımız bilgi ya da dosyaya ulaşırken seçmemiz gereken doğru linkler var. Sahne indir butonları ile bilgisayarımıza zararlı yazılım indirmemize çalışan sitelere dikkat etmeli, güvenmediğimiz sitelerde dolaşmamalıyız. Linklerin hedef bağlantısını kontrol etmek kimi zaman geçerli bir çözüm olabilir. Özellikle bilinçli olarak indirmediğiniz exe doyalarını açmamanız önerilir. Bilinirliği olan siteerde sahte indir butonlarıyla karşılaşmazsınız. Bir veriye ulaşırken sitenin bilindik bir site olduğuna dikkat edin.

2. Popuplardan Kaçının

Web sitelernde gezerken çıkan popupların çoğu para kazanma amaçlıdır.Bir kısmı da bilgiayarınıza virüs bulaştırmak niyetiyle çıkarlar. Özellikle virüs taraması yapılmış gibi gösteren ya da sözde güvenlik kontrollerinin sağlandığı gösteren popuplar aracılığıyla bilgisayarınıza zararlı yazılımlar indirilmesine neden olabilir. Eğer bilgisayarınıza bu tür kötü niyetli bir yazılım indiğini düşünüyorsanız güncellenmiş bir antivirüs programıyla taratmanız tavsiye edilir.

3. Sosyal Medya Virüslerine Dikkat Edin

Sosyal medya kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir durum da virüs bulaşmış arkadaşlarından gelen linklere tıklayıp, aynı virüsün kendilerine de bulaştırmaları. Bu virüsler sizin adınıza arkadaşlarınıza mesaj gönderebilir, sizin adınıza post paylaşımı yapabilir ya da arkadaşlarınızı otomatik olarak yaptığı bir post paylaşımının altına yorum olarak yazabilir. Bu durum arkadaşlarınızı ve sosyal medya takipçilerinizi rahatsız edebilir. Twitter’dan da özel mesaj yoluyla gönderilen bu virüsler aracılığıyla gelen linklere tıklamamalı, şüphelendiğiniz bir durum olduğu takdirde arkadaşınıza linki gönderip göndermediğini sormak gerekir.

4. Bilmediğiniz Epostaları Açmayın

Spam temalı tanıtım amaçlı gönderilen epostaların yönlendirildiği linkler sizden kredi kartı bilgilerinizi, eposta adresinizi çeşitli şifrelerinizi ya da bunun gibi kişisel bilgilerinizi başka yerlerde kullanmak üzere isterler. Ayrıca bu tip epostalardan gelen ekleri açmayın. Epostayı açmak isterseniz güvenilir ve tanıdığınız bir kişiden geldiğine emin olun.

5. Bilgisayarınıza Taktığınız Diskleri Taratın

Bilgisayarınıza bilgi aktarımı için taktığınız USB’lerin içerisine gizlice yerleştirilmiş ve takıldığı anda otomatik çalışmasını sağlayan uygulamaların olması ihimaline karşı, bilgisayarınızın autorun özelliğini pasif edin ve taktığınız disklerin içine girmeden önce bir antivirüs programı aracılığıyla taratın.

İşin özü gözünüzün kesmediği linklere tıklamayıp, uygulamaları açmamanız gerekir. Bilgisayarınızda bir antivirüs, antispy, antiphising, antispam güvenlik uygulamaları ve programları bulunsun ve bu uygulamaları düzenli olarak güncelleyin.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.