Instagram’da Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Instagram tartışmasız bugünün en büyük sosyal ağlarından biridir ve her fotoğrafçının burada bulunması gerekir, bu inkar edilemez. Peki, Instagram’ınızı gerçekte (ve organik olarak) nasıl büyütüyorsunuz? İşte Instagram’ı organik olarak büyütmek için bazı ipuçları.

1. Instagram yayınlarınızda tutarlı olun.

Kişisel Instagram hesabımı ilk başlattığımda, mesajlarımın tamamı tutarsızdı. Kahvaltı fotoğraflarından son tatilimin fotoğraflarına ya da komşumda tanıştığım sevimli köpeklere kadar, Instagram özet akışımızda tutarlılık yoktu. Takipçilerim, sayfama baktıklarında ne bekleyeceklerini bilmiyorlardı ve bu nedenle beni takip etmek için bir teşvik yoktu. Sonuç olarak, Instagram yaklaşımımı yenilemeye karar verdim.

Instagram hesabım, profesyonel fotoğrafçılık portföyümün bir uzantısı olarak yalnızca seyahat fotoğraflarına odaklanmaya yönelik olmaya başladı. Bu değişikliği yaptıktan sonra, takipçilerim de hızlı bir artış gördüm.

Instagram Takipci Sayisi Artirma

Burada almamız gereken ders, yayınlarınızın herhangi bir tarzda veya konudaki tutarlı olmanız, sayfanıza bakanları sizi takip etmeye teşvik eder. İnsanlar, gönderdiğiniz fotoğraflarla ilgilendikleri zaman sizi takip edecekler; bu nedenle, onlara ne verebileceğiniz göstermeniz gerekir. Haftada en az birkaç kez fotoğraf attığınıza emin olun. Böylece daha büyük bir kiteleye sahip olursunuz.

Birden fazla hesaba sahipseniz Hesap Ekle’yi kullanın.

Birçok Instagram kullanıcısı en az iki ayrı hesaba sahip olmayı seçmektedir; Biri kendi kişisel yayınları için, diğeri de daha profesyonel, hedefli yayınları için. Instagram, Seçenekler > Hesap Ekle yoluyla birden çok hesap ekleyebilir, hesaplar arası geçiş sağlayabilirsiniz. İkinci hesabınızda oturum açmanız gerekecek; Daha sonra, profil adınızın altında bir açılır menü görünür ve hesaplarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.

2. Popüler Instagram Hashtagleri

Yayınlarınızın herhangi bir sosyal ağda görülebilmesi için yeni içeriğin nasıl keşfedildiğini anlamanız gerekir. Instagram için, hepsi hashtaglerle ilgilidir. Ancak hashtags’ı siz icat etmeyin. Bunun yerine, hem gönderdiğiniz fotoğrafta, hem de başkaları tarafından kullanılan hashtaglarla alakalı mevcut hashtag’lerden yararlanırsınız. Instagram’ın yayın başına en fazla 30 hashtag hakkı vermiş dikkat edin, bu nedenle mümkün olduğunca ekleyin!

Rakip Instagram Profillerini İnceleyin

Yukarıda belirtildiği gibi, Instagram yayınlarınızı yemek veya seyahat gibi belirli konulara odaklamak önemlidir. Ne tür fotoğrafların yükleneceğini belirlemenize yardımcı olur. Örneğin, gıda fotoğrafçılığına odaklanan bir hesap, Bon Appetit ve Food and Wine gibi önde gelen gıda yayınları için Instagram’da arama yapabilir. Bu sayfaları takip edin ve Instagram yayınlarını inceleyin. Hashtag kullanıyorlarsa onları da kullanmayı düşünün. Ve en önemlisi, hesaplarında öne çıkarılacak bir şans için kullanabileceğiniz bir hashtag sunup sunmadıklarını kontrol edin. Eğer öyleyse, kullanmaya başlayın!

Profesyonel ipucu

Yayınlarınızdaki aynı hashtag’ları, fotoğrafla alakalı oldukları sürece tekrar kullanmak tamamen güzel. Ancak hashtagleri defalarca yazmanız yerine onları not alma uygulamanızda tutmayı ve bunları basitçe kopyalayıp yeni Instagram yayınlarınıza yapıştırmayı deneyin. Evet, çok zaman alıcı, ancak her yeni yayına 30 hashtag etiketi girmekten daha kolay ve verimli.

3. Diğer Platformlarda Çapraz Yayın

Instagram hesabınızın daha fazla izleyici ve takipçi almanın en iyi yollarından biri mümkün olduğunca farklı mecralarda yayınlamaktır. İşte birkaç fikir:

Diğer sosyal ağlara çapraz yayın yapma

Yeni bir Instagram gönderisi oluşturduğunuzda, yeni bir yayın oluştururken ilgili simgeleri seçerek, onu Facebook, Twitter, Tumblr veya Flickr gibi diğer ağlara çapraz şekilde yayınlayın.

Web sitenize veya blogunuza bir Instagram widget’ı ekleyin

Bir web sitenize veya blogunuza sahipseniz, zaman zaman arama motorları aracılığıyla yeni ziyaretçiler çekme şansınız var. Bu web sitesi ziyaretçilerinin, feed’inizi web sitenize yerleştirerek Instagram gibi sosyal medya platformlarında sizinle iletişime geçmesini kolaylaştırın. WordPress’te barındırılan web siteleri için bunu sizin için yapabilecek birçok ücretsiz Instagram embed eklentisi bulunmaktadır.

Instagram’ı e-posta imzanıza ekleyin

E-postaları gönderirken, Instagram’ınızı e-posta alıcınızın önüne e-posta imzanız yoluyla almak için bir fırsat var. Profilinize bir bağlantı eklemek îyi bir fikirdir.

4. Instagram’ın en yeni özelliklerini deneyin

Çoğu diğer sosyal ağlar gibi Instagram zaman zaman yeni özellikler de ekler. Bu özelliklerin tamamı sadık kalabilir veya süre değerli olmasa da, avantajlarından yararlanıp çalışamayacaklarını görmek için onlarla denemelisiniz.

Instagram hikayeleri

Instagram Öyküleri, Silinmeden önce yalnızca sınırlı bir süre izlenebilen bir fotoğraf veya video yayınlayabileceğiniz Snapchat’a benzemektedir. Amaç ne? Profesyonel fotoğrafçılar veya markalar için, Instagram Öyküleri, fotoğraf çekimlerinin arkasında sahne çekimleri yayınlamak için harika olabilir. Instagram portföyünüze kalıcı olarak eklemeye değmeyecek, ancak markanızın kişiliğini geliştirmede yardımcı olacak vasat fotoğrafları yayınlamak için de harika.

Birden fazla fotoğraf

Son olarak Instagram, kullanıcıların bir seferde birden fazla fotoğraf yüklemesine izin veriyor. Bunu değerlendirerek tek seferde daha çok fotoğrafla çıkabilirsiniz ziyaretçilerinizin karşısına.

Sonuç olarak Instagram takipçilerinizi organik olarak büyütmek göründüğü kadar zor değildir. Ancak bir gecede olmasını beklememek gerek. Yukarıdaki ipuçlarından bazılarını içeren tutarlı, uzun vadeli bir yaklaşım içinde olun ve Instagram etkileşimi yavaş olacak ama kesinlikle artmaya başlayacaktır!

Instagram’ınızı büyütmek için sizin yaptığınız şeyler var mı? Lütfen bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın! Instagram’da @rotasenin‘i takip etmeyi unutmayın.

Popular Eğitimler

Facebook ve Instagram Filtresi Nasıl Yapılır? | SparkAR Kurulumu ve Kullanımı
Facebook ve Instagram Filtresi Nasıl Yapılır? | SparkAR Kurulumu ve Kullanımı

Instagram kullanıyorsanız binlerce Instagram filtresi ve efekti arasında siz de mutlaka en…

Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?
Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?

İnternette karşılaştığımız onlarca videodan hoşumuza gidenleri bilgisayarımızda saklamak ya da ödev, sunum…

Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?
Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?
Photoshop ile Facebook İçin 3D Fotoğraf Nasıl Hazırlanır?

Önceki derslerimizde portre modunda çekilmiş fotoğrafları Facebook’ta telefon aracılığıyla paylaşmayı göstermiştim. Şimdi…

Instagram için Sözlük Filtresi Nasıl Hazırlanır? Spark AR ile Hikaye Filtresi Yapımı
Instagram için Sözlük Filtresi Nasıl Hazırlanır? Spark AR ile Hikaye Filtresi Yapımı

Instagram için hikaye yapımı uygulaması olan Spark AR Studio ile sözlük benzeri…

Patreon Nedir? Nasıl Maddi Destek Verilir?
Patreon Nedir? Nasıl Maddi Destek Verilir?

İçerik üreticilerinin bağış veya destek yoluyla fonlanmasını sağlayan Patreon nedir, nasıl kullanır?…