Instagram Hikayeleri için Dikey Video Boyutu Ayarlama ve Kaliteli Export Ayarları

YouTube'ta Takip Et →

Adobe Premiere ile Instagram hikayeleri (stories) için dikey video boyutu nasıl ayarlanır ve en iyi, en kaliteli export alma ayarları nasıldır?

GoPro gibi aksiyon kameraları ile veya daha profesyonel kameralarla çektiğiniz görüntüler üzerinde düzenleme yaptıktan sonra, bu görüntüleri Instagram hikayelerinde en kaliteli şekilde nasıl paylaşılacağını biliyor musunuz?

Yüksek çözünürlükte, yüksek kalitede çektiğiniz videolarınızı olduğu gibi Instagram’a yüklemeye kalkarsanız, Instagram’da paylaştığınızda, Instagram da bu görüntüyü kendi içerisindeki algoritmayı kullanarak sıkıştırdığı için görüntü kalitesi bozuluyor. Bu sıkıştırma sonucunda çamur gibi bir görüntü çıkıyor ortaya. Bu ayarlarla, Instagram’ın videoları sıkıştırmasına engel olmaya çalışıyoruz. Görüntü üzerinde sıkıştırma yapmayacağı için kaliteli bir görüntü çıkacak ortaya. En azından niyetimiz bu.

Instagram hikayeleri için çektiğiniz videoları Adobe Premiere’de düzenleyerek istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. Instagram hikayeleri için videolarınız maksimum 15 saniye olmalı. Daha az da olabilir, ama daha uzunsa videolarınız bu sefer 15 saniyelik çoklu videolar export etmeniz gerekir. Bu videoda, dikey ve yatak hikayelerde mümkün olan en yüksek kalitede, en doğru şekilde videolarınızı nasıl düzenleyeceğinizi ve nasıl boyutlandırma yapabileceğinizi öğreneceksiniz.