Illustrator Veriye Dayalı Grafik Çizimler Oluşturma

Adobe Illustrator verileri görselleştirmek için çeşitli kolaylıklar sunar, özellikle infografik tarzı çalışmalarınızda faydalanabileceğiniz, çubuk, çizgi, pasta dilimi tarzında grafiklerle, görselleri çok daha çekici hale getirebilirsiniz. Bu grafiklerin üzerinde, renk değişimi gibi, stil değişiklikleri yapabilirsiniz. Ve aynı zamanda verileri güncelleyerek, bu grafiklerin de güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Infografik çalışmalar hazırlayanlar veya verilerle ilgilenenler için güzel bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Adobe Illustrator programını açtığımızda, sol taraftaki araç kutusunda bir grafik göreceksiniz. Bu grafiğin üzerine tıkladığınızda, istatistiki verileri görselleştirmek için çeşitli araçlar göreceksiniz. Bu araçların her biri, solda gördüğünüz ikon tasarımlarına benzer tasarımlar ortaya çıkarabilmeniz için kullanılıyor. Bu araçları sürekli olarak kullanacağınız zaman, hemen yanındaki ikona tıklayarak, bu araçların ayrı bir panel olmasını sağlayabiliriz. Sayfanın üst tarafına yerleştireyim.

Bu araçlardan ilki, sütunlardan oluşan grafik aracı. Buna tıkladığımızda, ki zaten aktif, bu grafiği oluşturacağımız alanı önceden belirliyoruz. Bu şekilde bir alan çizelim ve karşımıza Excel dosyasına benzer bir alan gelecek. Sol tarafta da, bu Excel grafiğine girdiğimiz verilerin, görselin oluşturulmuş halini göreceksiniz. Eğer iki grup olmasını isterseniz, bu değerlerin birbirleriyle karşılaşmasını isterseniz, şu şekilde yapacağız. Diğer değerleri de bir alta yazacağız. Üst satırdakiler ayrı bir grupta, yeni oluşturduğumuz grafik ise ayrı bir grupta. Bunu üçlemek isterseniz veya dörtlemek isterseniz, dediğim gibi benzer mantıkta, alt satırlara da ekleme yapabilirsiniz. Elinizde verileri içeren Excel dosyası veya CSV dosyası varsa Import Data ikonuna tıklayarak, o verilerin buraya transfer edilmesini sağlayabilirsiniz.

Peki yaptığımız bu grafikte nasıl renklendirme yapabiliriz? Direct Selection Tool’u seçelim. Bu aracı seçip, herhangi birinin üzerine tıkladığımızda, sadece o seçilecek ve böylece renk değişimi yapabileceğiz. Örneğin, barlardan birini seçip, Swatch kısmından bir renk seçebiliriz, diğerlerini de aynı şekilde yapmamız mümkün. Tabii böyle bir ikili grafik hazırlayacaksak Shift tuşuna basarak çoklu seçim yapabilirim. Sonrasında rengin üzerine tıklayarak, o rengin sütuna eklenmesini, sütuna dahil olmasını sağlayabilirim. Bu şekilde bir düzenleme yapabiliriz.

Bir de Pie Chart yani pasta dilimi şemasını göstereyim. Bunların her birini tek tek deneyerek, size uygun olan grafik seçeneği üzerinde çalışabilirsiniz. Yine buradaki ikonu seçtim ve çalışma alanı üzerinde olmasını istediğim yere, bunu çiziyorum. Değişen bir şey yok, az öncekine benzer bir mantıkla, yeni bir grafik oluşturabiliyoruz. Buraya hemen bazı değerler girelim. Tıpkı Bar Chart gibi, bunda da bu şekilde düzenleme yapabiliyoruz. Burada eklemek istediğim bir nokta var. Hangi dilimin neye ait olduğunu nasıl bulacağız? Normalde biz buraya sayısal değer girdiğimizde, sağ taraftaki pasta dilimleri ayrılıyor, ama isim girersek, durum farklı bir hal alacak. Adobe programlarından bazılarını yazdım. Hemen altına da, bu değerleri giriyorum. Ve Enter tuşuna bastığımda veya Enter yerine şuradaki tik ikonunu da kullanabilirsiniz. Bu işlemleri, üzerinde yazı olacak ve altında sayısal değer olacak şekilde yaparsınız eğer, gördüğünüz gibi sağ tarafta, sol taraftaki dilimlerin neye ait olduğunu görebileceğimiz bir şekle sokuyor bu grafiği.

Direct Selection Tool’u seçerek grafik üzerinde herhangi bir düzenleme yapabiliriz. Mesela fontları değiştirebiliriz. Bu yazıların yerini biraz açabiliriz. Örneğin Photoshop ve Photoshop’a karşılık gelen pasta dilimi bu, bunun ikisinin de üzerine tıklayarak bunların renklerini değiştirebiliriz. Ve az önce bu grafikte de gösterdiğim gibi, üzerine sağ tıklayıp Data dersek, bu düzenlemeleri en baştan yapmamız mümkün olabiliyor. Tekrar Direct Selection Tool’u seçerek, buradaki pasta dilimlerini birbirinden ayırmayı da tercih edebilirsiniz.

Popular Eğitimler

Illustrator’da Nesneleri Hizalama Düzen Her Şeyden Önemlidir
Illustrator’da Nesneleri Hizalama Düzen Her Şeyden Önemlidir

Tasarımda düzen her şeyden önemlidir. Bir tasarımda birbirine hizalı olan elemanlar, başıboş…

Kurdele Çizimleri Kolay Kullanılabilir Fırçalara Dönüştürme
Kurdele Çizimleri Kolay Kullanılabilir Fırçalara Dönüştürme

Illustrator’de ribbon adı verilen basit kurdele şeritleri yapmak ve bu şeritleri fırça…

Illustrator’de Dış Çizgiyi Otomatik Boyutlandırma
Illustrator’de Dış Çizgiyi Otomatik Boyutlandırma

Illustrator’de dış çizgisi dediğimiz border olan bir objeyi küçülttüğünüzde, varsayılan olarak çizgiler…

Illustrator’de Noktalama İşaretlerini Hizalama (Hanging Punctuation)
Illustrator’de Noktalama İşaretlerini Hizalama (Hanging Punctuation)

Noktalama işaretleri yüzünden bazen tasarımlarımızda dengesizlikler oluşabiliyor. Tire, ünlem, tırnak işareti gibi…

Arka Planlar için Sonsuz Desen Oluşturmak
Arka Planlar için Sonsuz Desen Oluşturmak

Tasarımlarınızda arka plan deseni kullanmak, görsel zenginliği artırabilecek unsurlardan biri. Bu videoda…

Illustrator’da Bir Resmi Vektöre Dönüştürmek
Illustrator’da Bir Resmi Vektöre Dönüştürmek

Adobe Illustrator programı kullanarak bir resmi, fotoğrafı veya logoyu bozulma olmadan vektöre çevirmek, dönüştürmek için yapılması gerekenler neler? Illustrator’da Image Trace özelliği nasıl kullanılır?