Kurdele Çizimleri Kolay Kullanılabilir Fırçalara Dönüştürme

Youtube'da Takip Et →

Illustrator’de ribbon adı verilen basit kurdele şeritleri yapmak ve bu şeritleri fırça olarak kullanarak istediğiniz zaman hızlı bir şekilde bu şeritleri, bu kurdeleleri oluşturmak için yapılması gerekenleri anlatıyorum. Bu şeritleri nerelerde kullanıyoruz? Özellikle grafik tasarım işlerinde öne çıkarmak istediğiniz ya da diğer tipografik öğelerden farklı olmasını istediğiniz metinler varsa bunların altına yerleştiriyoruz. Bu aynı zamanda tasarımlarda dekoratif bir öğedir. Çok basit bir mantığı var.

Illustrator’de Ribbon Yapımı

Illustrator’de ribbon oluşturmak için öncelikle bir dikdörtgen alan çizelim. Şuradaki dikdörtgen ikonunu kullanarak şöyle ribbon görünümünde dikdörtgenimizi çizelim ve dikdörtgenin içini bir renge boyayalım. Dış çizgisini de iptal edelim varsa. Ctrl + ile zoom yapıyorum buraya. P tuşuna basıyorum. P tuşu Pen aracını seçiyor burada. Dikdörtgenin dikey olarak ortasına geldiğimde bir çizgi göreceksiniz, tam ortasında olduğumuza dair. Ve şöyle çizginin üzerine geldiğimizde de ikonun kenarındaki işaret artıya dönecek. Artıya döndüğü zaman bilin ki yeni bir nokta oluşturacak. Bizim amacımız bu aslında, yeni bir nokta oluşturmak. Şimdi aynısını diğer tarafa yapacağız. Buraya geliyorum ve tekrar artı ikonu olduğu zaman tam ortaya bir kere tıklıyorum. Bunu da yaptık Şimdi ribbon oluşturmak için yani bir şerit oluşturmamız için bu son tıkladığım noktayı bir, iki, üç, dört, beş klavyenizden sağ oka toplam on defa basarak şöyle bir şekil oluşturuyoruz.

Şimdi ilk kurdelemizi oluşturduk. Basit bir kurdele oldu. Buna Alt tuşuna basarak tıklıyorum ve aşağı doğru kopyalıyorum. Amacım bunun bir kopyasını oluşturmak ve bunun üzerinde, bu yeni oluşturduğumuz ribbon üzerinde bazı ek düzenlemeler yapmak. Üstüne ve altına birer beyaz çizgi çekelim. Dikdörtgen aracına basılı tutarak Line Segment Tool‘u seçiyorum. Ekranı yakınlaştırabilirim tekrar Ctrl + ile. Beyaz çizgi çizelim. Eğer çizgimiz beyaz olmazsa renk seçeneklerden beyazı seçerek bu çizginin beyaz olmasını sağlayabiliriz. Eğer kalın gelirse veya ince gelirse şuradaki çizgi kalınlığını da ayarlayabiliriz. Şöyle biraz aşağı da alayım. Alt tuşu kopyalamak için kullanılıyor, Alt tuşuna basarak çizgiyi ve Shift tuşuna basarak da herhangi bir sağlı sollu oynama yapmadan aşağı doğru kopyalamayı sağlıyorum.

Şimdi, bu oluşturduğumuz çizgilere yakınlaştığımda kenarlarının çok keskin olduğunu göreceksiniz. Direkt olarak kesilmiş bir çizgi gibi göreceksiniz. Biz bunun böyle olmasını istemiyoruz. Tekrar seçim aracını seçiyorum ve her iki çizgiyi de Shift tuşuna basarak seçiyorum. Window menusunun altında Stroke diye bir seçenek göreceksiniz. Kısayolu Ctrl + F10. Bu panel çizgiler üzerinde düzenleme yapmamıza imkan tanıyor. En üstteki Stroke kalınlığıydı. Aynısına buradan da ulaşabiliyoruz. Bizim burada istediğimiz kenarlarını daha da yumuşatmak. Buradaki seçeneklerden ortadaki seçerek, yani Round Cap‘i seçerek çizgi köşelerini yuvarlatmış oluyoruz. Bakalım aynısını sol tarafa da yapmış mı? Space tuşuna basarak sayfayı sürüklüyorum. Sol tarafına da yapmış. Bu daha yumuşak bir görüntü sağlıyor. Şimdi iki tane örnek yaptık. Biz bu örnekleri nasıl brush olarak ayarlayıp daha sonra uğraşmadan istediğimiz gibi bunu kullanabileceğiz, bunu da göstereceğim.

Illustrator’de Fırça Hazırlama

Window’un altındaki Brushes panelini öncelikle bir açalım. Çünkü şu anda bizim ihtiyacımız olan bir panel bu. Ribbon ile alakalı herhangi bir şey görmüyorsunuz. Birazdan göreceğiz. Niyetimiz bu şekilleri brush olarak tanımlamak. Önce üsttekini seçiyorum. Brushes panelindeki bu ikona tıklıyorum. Bu ikon yeni bir brush oluşturmak için bu pencereyi bana gösterecek. Burada bizim yapmak istediğimiz şey artbrush oluşturmak. Artbrush’a tıklıyorum ve OK tuşuna basıyorum. Öncelikle bu oluşturduğumuz brush’a bir isim verelim. Bunun adı ribbon olarak geçtiği için Ribbon Brush diyelim. İki tane olduğu için bir numaralandırma yapalım. Diğerine de iki numarasını veririz. Bir olarak numaralandırdım. Şuradaki seçenekler arasında, Scale seçenekleri arasında ikinci seçeneği seçmemiz gerekiyor. Çünkü biz bir çizgi çizdiğimizde sadece bu boyutta değil, daha uzun boyutlarda da çizebiliriz, bu nedenle çizdiğiniz çizgiye yayılması için bu brush’ın ikinci seçeneği seçmemiz gerekiyor. Direction olarak, varsayılan olarak zaten sağ. Bunda bir problem yok. Diğer ayarlara, varsayılan ayarlara dokunmamıza gerek yok. Şunu seçebiliriz buradan da overlap olarak. Tamam diyorum ve gördüğünüz gibi oluşturduğumuz brush buraya geldi. Aynı şeyi hemen buna da yapalım. Bunları seçiyorum. New Layer’a tıklıyorum. Artbrush’ı seçerek Tamam diyorum. Yeni bir isimlendirme yapalım. Ribbon Brush 2 yazalım.

Şimdi gelelim bu süreci ne için geçirdiğimize. Pen aracını seçiyorum, kısayolu P harfi. Ve iki noktaya şöyle bir çizgi çiziyorum. Çizgimizi çizdik. Şimdi buradaki seçeneklerden bir tanesini seçerek az önce bu Ribbon’u oluşturmak için geçirdiğimiz süreyi burada hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Eğer istersem diğerini de seçip onun da aynı şekilde görünmesini sağlayabilirim. Peki bu işlem sadece düz çizgilerde mi geçerli. Hemen onun da kontrolünü yapalım. Bunun kararını siz verin. Mesela şöyle bir çizgi çizmiş olsaydık. Enter’a basıyorum. Burada içi dolu olduğu için çizgiyi sadece görüntülememiz gerekiyor.

Bu nedenle buradaki içini doldurma rengini iptal etmem lazım. None seçeneğini seçerek. Sadece çizgimiz oluştu. Biraz düzeltelim. Hiç bir düzenleme yapmadan şunlardan bir tanesine tıklıyorum. Gördüğünüz gibi eğik çizgilerde de bu işlem başarılı bir şekilde yapılıyor. Eğer düzgün bir çizgi çizseydim, mesela küçük bir S harfi çizseydim ve tekrar tıklasaydım çok daha göze güzel görünen bir şey çıkacaktı ortaya. Diğerine de tıklayabilir ve kenarındaki çizgilerin de eğimli olduğunu gösterebilirim size.

Ve dilerseniz daha sonra buradaki nokta seçim aracını seçenek de bunlar üzerinde düzenleme yapabilir, kendi tasarımınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bu tip ribbon’lar tasarım için önemli elemanlardır ve tasarımlarımıza gerçekten güzel bir renk katar. Hatta bunların üzerine yazılar da yazarak tasarımınızı daha da güçlendirebilirsiniz. Peki bu çizgiler üzerinde neler yapılabilir? Şöyle şeyler de yapılabilir. Mesela Stroke değerini düşürerek bunu daha ince veya Stroke değerini artırarak daha kalın bir görüntüde olmasını sağlayabiliriz. Bu tamamen sizin tasarımınızla alakalı. Bunu tasarımınıza göre, tasarımın estetiğine göre değiştirebilirsiniz. Bu bir border olduğu için şu anda, border üzerinde etkili olduğu için renk düzenlemesini bu şekil üzerinde yapamıyoruz. Bunun için görünümü Expand etmemiz gerekiyor. Object’in altındaki Expand Appearance seçeneğini seçerek bu görünümü border’dan çıkarabiliriz. Yani brush’tan çıkarabiliriz ve daha sonra bunun üzerinde düzenleme yaparak da bunun rengini istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Evet, bu derste Illustrator ile çizdiğimiz ribbon’ları nasıl brush olarak kullanabileceğimizi göstermeye çalıştım.

Popular Eğitimler