Illustrator’da Nesneleri Hizalama Düzen Her Şeyden Önemlidir

YouTube'ta Takip Et →

Tasarımda düzen her şeyden önemlidir. Bir tasarımda birbirine hizalı olan elemanlar, başıboş elamanlara göre daha güzel görünür, bilinçli ellerden çıkmış hissi verir.

Illustrator programında nesneleri, belli kriterlere göre hizalamak için Align penceresine ihtiyacımız var. Align penceresine Window > Align menüsünden ulaşabilirsiniz.

Hizalamak istediğiniz objeleri seçtiğinizde yukarıdaki kontrol panelinde de hizalama seçenekleri çıkacaktır. İkonlara yakından baktığınızda yatay olarak sola, ortaya, sağa ve dikey olarak yukarı, ortaya, aşağıya hizalama seçenekleri olduğunu görebilirsiniz.

En soldaki buton hizalama seçeneklerinin bulunduğu butondur. Bu butona tıkladığınızda altta açılan seçenekler, hizalamanın referans noktasını seçmek için kullanılır. Çalışmanıza göre, çalışma alanına, seçili objelere ya da tek bir obje referans gösterilerek hizalama yapmak mümkün.

Birden fazla obje seçmek için önce Shift tuşuna basılı tutun, ardından objelere tek tek tıklayın. Seçili objeye Shift tuşuyla basarsanız, seçimi kaldırır.

Seçili Nesnelere Göre Hizalama

Align to Selection seçiliyse, seçtiğiniz alan içerisinde, kendi aralarında hizalama yapar. Sola hizalayacaksanız en soldaki objeyi baz alır ve diğerlerini bu objenin hizasına getirir. Yukarı, sağa veya aşağı hizalama da yapmanız mümkün. En uç noktada hangi eleman varsa o elemanı referans alarak hizalama yapar.

Anahtar Nesneye Göre Hizalama

Align to Key Object ile seçili objelerden birine göre hizalama yapabilirsiniz. Önce hizalamak istediğiniz tüm objeleri seçin, seçim işlemi tamamlandıktan sonra anahtar objeye bir kere tıklayın, objenin mavi anahatı görüntülenir. Şimdi yapacağınız hizalama, mavi hattı olan objeye göre yapılacaktır.

Çalışma Alanına Göre Hizalama

Illustrator’de üzerinde çalıştığınız beyaz renkteki çalışma alanına göre hizalama da yapabilirsiniz. Bunun için Align to Artboard seçeneği kullanılır. Hizalamak istediğiniz obje ya da objeleri seçin. Hizalama araçlarını kullanarak hizalayın.

Bir tasarım hazırlarken Illustrator’deki hizalama seçeneklerini mutlaka kullanın. Bu tasarımınızın daha iyi ve göze hoş görünmesini sağlar. Rastgele yerleştirilen nesneler gözü yorar, dikkat dağıtır ve yaptığınız tasarımın odak noktasına ulaşılamamasına neden olur.