Vektörel Karakalem ve Tebeşir Efekti

Vektörel Karakalem ve Tebeşir Efekti

Bu Illustrator eğitiminde çalışma alanındaki nesnelere ve yazılara tebeşir efekti, tebeşirle yazı yazma efektinin nasıl verildiğini göstereceğim. Vereceğiniz renge göre bunu kurşun kalem efekti olarak da düşünebilirsiniz.

Öncelikle şekiller üzerinden gidelim. Metinlere de aynı şeyi yapacağız. Karalama efektini oluşturmak için kullanacağımız filtrenin ismi Scribble. Zaten Scribble karalamak anlamına geliyor, çiziktirmek anlamına geliyor. Bizim de yapacağımız şey, ortaya çıkarmak istediğimiz şey bu. Öncelikle Scribble efekti vermek istediğimiz nesneyi seçelim. Sonrasında yukarıdaki menüde Effects’in altındaki Stylize’ın altındaki Scribble seçeneğine tıklayalım. Bu seçeneğe tıkladığımda. Scribble seçeneğine tıkladığımda, sahne üzerindeki nesneye halihazırda karalama efekti verildiğini göreceksiniz. Buradaki değerlerle oynayarak istediğiniz karalama türüne dönüştürebilirsiniz buradaki nesneyi. Bu seçenekler üzerinde yapacağınız değişikliklerle, nesnenin çizimini değiştirebilirsiniz.

Okay butonuna tıklayarak bu yaptığımız düzenlemelerin nesneye uygulanmasını sağlayabiliyoruz. Daha sonra yaptığımız bu düzenlemeler üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde tekrar nesneyi seçiyorsunuz. Properties paneline geliyorsunuz. Eğer siz de bu panel görünüyorsa, Window’un altından ulaşabiliyorsunuz. Properties panelinde eklediğiniz efektleri görebileceğiniz Appearance alanında Scribble’ı göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayarak yaptığınız düzenlemeleri tekrar değiştirebilirsiniz. Yaptığınız düzenlemeler üzerinde yeniden düzenleme yapabilirsiniz ya da çöp kutusu ikonuna tıklayarak bu efektin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdi bir metin yazacağız. Bu efektin harfler üzerindeki etkisine de bakacağız. Ancak ona geçmeden önce şunu da belirteyim. Şu anda bu yaptığımız çizim siyah kalemle yapılmış bir çizimmiş gibi görünüyor. Bunu değiştirebilirsiniz, renklerini değiştirebilirsiniz. Örneğin kırmızı bir kalemle yapılmış gibi gösterebilirsiniz. Aynı şekilde siyah bir arka plana beyaz renkle uygularsanız eğer, bu da tebeşirmiş gibi gösterecektir. Hızlı bir şekilde arka planı siyah olarak değiştirdim ve çizgilerin rengini de beyaza çevirdim. Gördüğünüz gibi kara tahta üzerine bir efektmiş gibi görünecek. Şimdi bu nesneyi kaldırıyorum.

Buraya bir harf yazalım. En son siyah üzerinden devam ettiğimiz için yine siyah üzerine beyaz renkle devam edelim. Buradaki nesneyi seçiyorum. Bunu herhangi bir nesneye çevirmek zorunda değiliz. Efektin altındaki Apply Scribble seçeneğini seçerek az önce uyguladığımız değerlerle buraya da uygulayabiliriz. ya da Scribble seçeneğini seçerek yine yeni değerlerle bir uygulama yapabilirsiniz. Az önceki değerleri uygulayabiliriz. Dolayısıyla Apply Scribble seçeneğini seçiyorum ve az önceki nesne üzerinde oluşturduğumuz değerlerle Scribble efekti buraya geldi. Bunun üzerine tıklayarak yine dediğim gibi bu düzenlemeleri yeniden sağlayabilirsiniz. Şu anda efekt uygulanmış olmasına rağmen bu gördüğünüz harf hala bir harftir. Üzerinde değişiklik yapılabilecek bir harftir. Örneğin üzerine çift tıklayarak yazının devamını yazabilirim. Ve sonuçta bu yazıya uyguladığımız için efekti yazdığımız, eklediğimiz diğer karakterler de bu efektten faydalanacaklar. Bu efekt aynı zamanda diğer harflere de uygulanmış olacak. Yani böyle bir görüntü sağlayabiliriz. Bunun rengini tekrar değiştirelim. Yazıyı küçülttüğümüz zaman az önceki değerler bu font boyutuna uymayacağı için yine değişiklik yapmamız gerekecektir.

Tam olarak bunu siyah yapalım ve Scribble özelliklerini açıp, örneğin kalınlık değerini 1 yapıyorum ve Spacing değerini de biraz daha azaltabilirim. Bunu da 1 yapayım, 2 yapayım. Evet, iki daha güzel görünüyor. Varyasyon değerini de birazcık değiştirebiliriz. Gördüğünüz gibi buna da benzer efekti uygulamış oluyoruz.

Popular Tutorials

Creating Infinite Patterns for Backgrounds in Illustrator
Creating Infinite Patterns for Backgrounds in Illustrator

Using a background pattern in your designs is one of the elements…

Illustrator’da Bir Resmi Vektöre Dönüştürmek
Illustrator’da Bir Resmi Vektöre Dönüştürmek

Adobe Illustrator programı kullanarak bir resmi, fotoğrafı veya logoyu bozulma olmadan vektöre çevirmek, dönüştürmek için yapılması gerekenler neler? Illustrator’da Image Trace özelliği nasıl kullanılır?

Illustrator’da Yazı Aracı Kullanımı
Illustrator’da Yazı Aracı Kullanımı

Illustrator’de yazı alanının özellikleri nelerdir? Karakter ve paragraf paneli ne işe yarar, nasıl kullanılır? Alan içine yazı yazmak için ne yapılır?

Arka Planlar için Sonsuz Desen Oluşturmak
Arka Planlar için Sonsuz Desen Oluşturmak

Tasarımlarınızda arka plan deseni kullanmak, görsel zenginliği artırabilecek unsurlardan biri. Bu videoda…

Illustrator’da Köşeleri Oval Yapmak
Illustrator’da Köşeleri Oval Yapmak

Illustrator’da çizdiğiniz kare ve dikdörtgen şekillerin köşelerini ovalleştirmek, yumuşatmak veya yuvarlamak istediğiniz…

Scribble Effect to Text or Object in Adobe Illustrator
Scribble Effect to Text or Object in Adobe Illustrator

In this Illustrator tutorial, I’ll show you how to give the chalk…