Illustrator’da Bir Resmi Vektöre Dönüştürmek

Resimler, büyütüldüklerinde bozulur, piksel piksel görünürler. Vektörlerde ise ne kadar büyütürseniz büyütün bir bozulma yaşanmaz. Illustrator programının özelliklerinden biri olan Live Trace veya Image Trace ile resimleri veya fotğraflar vektöre çevirmek mümkün.

Elbette ki, bir manzara fotoğrafını ya da selfie olarak çektiğiniz portre bir fotoğrafı vektöre mükemmel bir şekilde dönüştürmesini beklemeyin. Image Trace özelliği daha çok az renkli resimleri dönüştürmek için kullanılan bir yönem. Logoları, piktogramları, silüet imajları vektöre çevirmek için kullanabilirsiniz mesela.

Adobe Illustrator en iyi vektör çevirici programdır, bundan iyi vektöre çeviren program bulursanız lütfen yorum kısmına ekleyin. Photoshop’u resimleri vektöre veya çizime dönüştürmek için kullanmayız. Photoshop’ta bir fotoğrafı büyüttüğümüzde neler olduğunu bilirsiniz, görsel pikselleşmeye başlar ve kalitesiz bir hal alır. Bir resmi vektör yapmak için yapılması gerekenleri adım adım birlikte inceleyelim.

Resmi Vektore Cevirme Illustrator
  1. Vektöre çevirmek istediğiniz görseli Illustrator programına aktarın. Görseli seçtikten sonra üst taraftaki barda Image Trace butonu göreceksiniz. Butonun yanında küçük bir ok bulunuyor, oka tıkladığınızda birkaç seçenek çıkıyor karşınıza.
    Illustrator Ile Resmi Vektore Donusturme
  2. Bu seçenekler görselin kaç renkli olacağını, siyah beyaz olacağını veya yüksek, düşük kalitelerde vektöre çevirme gibi seçenekler. Bunları sırayla deneyerek, işinize hangisinin yarayacağını görebilirsiniz. Bunlardan birini seçtikten sonra imajınız Illustrator tarafından belli bir işleme tabi tutulacak, ardından vektöre çevrilme işlemi tamamlanacak. Image Trace butonunun yerini Expand alacak. Eğer vektöre çevrilen görsel seçiliyken Expand butonuna tıklarsanız yeni vektör görselinizin noktaları ve çizgileri de belirginleşecek, üzerinde müdahale edebileceğiniz duruma gelecek.
    Resmi Fotografi Illustrator Ile Vektore Cevirme

Görselleri, fotoğrafları, resimleri vektöre çevirme işlemi bu kadar basit. Bazı görsellerde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bu tip durumlarda vektör görsele müdahale ederek düzeltmeler yapmanız gerekebilir.

Popular Eğitimler

Illustrator’de Kesik Çizgi (Noktalı) Oluşturma
Illustrator’de Kesik Çizgi (Noktalı) Oluşturma

Adobe Illustrator’de düz çizgi yerine noktalı çizgiler nasıl yapılır? Çizgilerin aralıkları nasıl ayrılır? Illustrator’de dashed line yapmanın yolları nelerdir?

Illustrator’de Noktalama İşaretlerini Hizalama (Hanging Punctuation)
Illustrator’de Noktalama İşaretlerini Hizalama (Hanging Punctuation)

Noktalama işaretleri yüzünden bazen tasarımlarımızda dengesizlikler oluşabiliyor. Tire, ünlem, tırnak işareti gibi…

Illustrator’da Köşeleri Oval Yapmak
Illustrator’da Köşeleri Oval Yapmak

Illustrator’da çizdiğiniz kare ve dikdörtgen şekillerin köşelerini ovalleştirmek, yumuşatmak veya yuvarlamak istediğiniz…

Illustrator’da Nesneleri Hizalama Düzen Her Şeyden Önemlidir
Illustrator’da Nesneleri Hizalama Düzen Her Şeyden Önemlidir

Tasarımda düzen her şeyden önemlidir. Bir tasarımda birbirine hizalı olan elemanlar, başıboş…

Illustrator’de Dış Çizgiyi Otomatik Boyutlandırma
Illustrator’de Dış Çizgiyi Otomatik Boyutlandırma

Illustrator’de dış çizgisi dediğimiz border olan bir objeyi küçülttüğünüzde, varsayılan olarak çizgiler…

Arka Planlar için Sonsuz Desen Oluşturmak
Arka Planlar için Sonsuz Desen Oluşturmak

Tasarımlarınızda arka plan deseni kullanmak, görsel zenginliği artırabilecek unsurlardan biri. Bu videoda…