Illustrator’da Bir Resmi Vektöre Dönüştürmek

Youtube'da Takip Et →

Resimler, büyütüldüklerinde bozulur, piksel piksel görünürler. Vektörlerde ise ne kadar büyütürseniz büyütün bir bozulma yaşanmaz. Illustrator programının özelliklerinden biri olan Live Trace veya Image Trace ile resimleri veya fotğraflar vektöre çevirmek mümkün.

Elbette ki, bir manzara fotoğrafını ya da selfie olarak çektiğiniz portre bir fotoğrafı vektöre mükemmel bir şekilde dönüştürmesini beklemeyin. Image Trace özelliği daha çok az renkli resimleri dönüştürmek için kullanılan bir yönem. Logoları, piktogramları, silüet imajları vektöre çevirmek için kullanabilirsiniz mesela.

Adobe Illustrator en iyi vektör çevirici programdır, bundan iyi vektöre çeviren program bulursanız lütfen yorum kısmına ekleyin. Photoshop’u resimleri vektöre veya çizime dönüştürmek için kullanmayız. Photoshop’ta bir fotoğrafı büyüttüğümüzde neler olduğunu bilirsiniz, görsel pikselleşmeye başlar ve kalitesiz bir hal alır. Bir resmi vektör yapmak için yapılması gerekenleri adım adım birlikte inceleyelim.

  1. Vektöre çevirmek istediğiniz görseli Illustrator programına aktarın. Görseli seçtikten sonra üst taraftaki barda Image Trace butonu göreceksiniz. Butonun yanında küçük bir ok bulunuyor, oka tıkladığınızda birkaç seçenek çıkıyor karşınıza.
  2. Bu seçenekler görselin kaç renkli olacağını, siyah beyaz olacağını veya yüksek, düşük kalitelerde vektöre çevirme gibi seçenekler. Bunları sırayla deneyerek, işinize hangisinin yarayacağını görebilirsiniz. Bunlardan birini seçtikten sonra imajınız Illustrator tarafından belli bir işleme tabi tutulacak, ardından vektöre çevrilme işlemi tamamlanacak. Image Trace butonunun yerini Expand alacak. Eğer vektöre çevrilen görsel seçiliyken Expand butonuna tıklarsanız yeni vektör görselinizin noktaları ve çizgileri de belirginleşecek, üzerinde müdahale edebileceğiniz duruma gelecek.

Görselleri, fotoğrafları, resimleri vektöre çevirme işlemi bu kadar basit. Bazı görsellerde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bu tip durumlarda vektör görsele müdahale ederek düzeltmeler yapmanız gerekebilir.