İletişim Formuna Girilen Verileri Veritabanında Depolamak

WordPress’te iletişim formu gibi formları oluşturabileceğimiz Contact Form 7 eklentisi formlara girilen verileri WordPress’te depolama özelliği ile birlikte gelmiyor ama Contact Form 7 eklentisini yazan bunu da düşünmüş ve girilen verileri WordPress veri tabanında kaydetmek için başka bir eklenti daha yazmış. Bu eklenti sayesinde sunucunuzda hata olsa bile girilen veriler WordPress’in kendi veri tabanında depolanacağı için bu bilgilere, bu verilere, admin panel’e girerek de ulaşabiliyorsunuz. Ben de şimdi size bu eklentinin kurulumu ve kullanımı hakkında birkaç bilgi vereceğim.

E-posta adresinize gelen bu mailleri e-posta adresinizde değil de WordPress’in kendi sisteminde depolamak istersek bunu nasıl yapacağız? Bunun için de yeni bir eklenti kurmamız gerekiyor. Ziyaretçilerinizin doldurduğu formdaki verileri admin panelden görebiliyorsunuz bu eklenti sayesinde. Eklentiler sayfasında Yeni Ekle diyerek yeni bir eklenti eklemem gerekiyor bunun için. Eklentinin ismin Flamingo. Contact Form 7 için güvenilir bir mesaj depolama eklentisi. Hemen Yükle diyorum ve Etkinleştir diyorum. Flamingo eklentisi etkinleştirildi. Flamingo isminde bir sekme oluştu.

Gelen mesajlara bakalım. Şu anda herhangi bir mesaj yok. Hemen sayfamızda bakalım. Çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Formu doldurup Gönder butonuna tıklıyorum. Mesajımızın sorunsuzca gönderildiğine dair bir mesaj iletisi alıyorum. Hemen Flamingo’ya geçiyorum. Gelen mesajlar bölümünü açtığımda, gördüğünüz gibi az önce girdiğim form verileri burada görünüyor.

Gönderenin kim olduğunu burada belirliyoruz. İsim, soyisim ve mail adresini burada görüyoruz. Hangi kanal vasıtasıyla bu formun gönderildiğini burada görebiliyoruz. Bizim buradaki iletişim sayfasındaki formun ismini iletisim-formu-1 olduğu için bu kanal vasıtasıyla bize gönderildiğini gösteriyor. Bunun içeriğine girdiğimde de içeriğini görebiliyoruz. Ne zaman gönderilmiş, hangi sayfa üzerinden gönderilmiş gibi detaylı bilgileri bu kayıt aracılığıyla alabiliyoruz. Çok da güzel bir özellik olduğunu düşünüyorum. Bunu web sitelerinizde kullanabilirsiniz.

Peki yeni bir form alanı oluşturduğumuzda nasıl olacak? Mesela telefon alanı ekleyelim. Kaydet butonuna tıklıyorum ve form sayfasına bakıyorum, telefonunuz kısmı geldi, bilgileri hızlıca giriyorum tekrar, formu dolduruyorum. Gönder butonuna tıklıyorum. Mesajım gönderildi.

Şimdi tekrar Flamingo eklentisini kontrol edelim. Gelen mesajlar kısmında yine soru olarak girdiğim için konuyu soru olarak görülmüş. Beş saniye önce yani son girdiğim içerik bu. Görüntüle linkine tıkladığımda telefon kısmının da buraya otomatik olarak geldiğini görebiliyorum. Yani Flamingo form alanına eklediğiniz her form alanını otomatik olarak burada görüntülüyor. Bu eklenti sayesinde sunucunuzda hata olsa bile girilen veriler WordPress’in kendi veri tabanında depolanacağı için bu verilere admin panele girerek de ulaşabiliyorsunuz.

Popular Eğitimler

WP-CLI ile WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

Bu eğitimde WP-CLI kullanarak WordPress Bakım Modunu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğim. Ayrıca bakım…

WordPress Menü Nasıl Eklenir?

Wordpress menü nasıl eklenir? Wordpress navigasyon menü eklerken yapılması gerekenler nelerdir?

WordPress ve Custom Post Type / Taxonomy Oluşturma

WordPress bir blog içerik yönetim sisteminden öte özelliklere sahip. WordPress ile portfolyo…

WordPress’te Hosting Değiştirme, Site ve Veritabanı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress sunucu değişkliği ya da hosting değişikliğinde daha önceden kurduğunuz WordPress sitenizi…

WordPress’te Page Template Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te tema oluştururken statik sayfalar için page.php dosyasını kullanıyoruz ve sitede görünmesini…

WordPress İstatistik Kodları

Wordpress’te sayfa sayısı, içerik sayısı, kullanıcı sayısı, kategori sayısı ve yorum sayısı nasıl gösterilir? Wordpress’te sayısal gösterim için hangi kodlar kullanılır?