HTML Başlıkları

YouTube'ta Takip Et →

HTML için kullanılan belli başlı etiketler var. Burada onlardan kısaca bahsedeceğim. Öğrenmemiz gereken ilk etiket grubu H1, H2, H3, H4, H5, H6 etiketleri. Heading anlamına gelen bu etiketler boyut olarak H1 en büyük, H6 en küçük olacak şekilde içeriklerin başlıklarında kullanılan etiketler.

Konuyu biraz daha açacak olursak ve Google SEO açısından düşünürsek, hazırladığınız sayfalardaki en önemli başlık H1’deki yazılardır. H6’ya doğru ilerledikçe başlık önem sıralamasında aşağı doğru düşer. Bir ana başlğa h1 verdiğinizde, onun bir alt başlığına h2 etiketi uygulamanız mantıklıdır.

<h1>Heading 1</h1>
<h2>Heading 2</h2>
<h3>Heading 3</h3>
<h4>Heading 4</h4>
<h5>Heading 5</h5>
<h6>Heading 6</h6>

Yukarıdaki kodları metin editörüne yazıp kaydettiğinizde alacağınız sonuç aşağıdaki gibidir.

Arama motorları sayfanızı indexlerken sayfa sisteminizi bu etiketlere göre algılar. Bu nedenle sayfa iskeletini oluştururken bu başlıkları kullanmak çok önemli.

Başlıkların Font Boyutunu Ayarlama

HTML kodları öğrenmeye yeni başlayan bazı bilgisayar kullanıcıları fontların büyüklüğünü de heading etiketleri ile ayarlamaya çalışarak büyük hata ediyorlar. Normal paragrafların büyüklüğü bu başlık etiketleriyle ayarlanmaz, ancak başlık etiketlerinin büyüklüğünü ayarlayamak için inline css kullanabilirsiniz.

<h1 style="font-size:60px;">Heading 1</h1>

Burada h1 etiketine style atayarak 60px büyüklüğünde bir font boyutu ayarlamış oluyoruz. Temel konu olarak CSS’e girse de, font büyüklüğünü ayarlamak için bunu kullanıyoruz.