Hedef Kitle Odaklı Web Tasarım

Modern çağda dünya çapındaki teknolojik yenilikler ile birlikte online pazarlama sektörü de hızla gelişiyor. Özellikle de işiniz büyük oranda dijitale yönelikse ya da hedef kitleniz için bir web sitesi üzerinde çalışıyorsanız; UX (Kullanıcı Deneyimi) ve UI (Kullanıcı Arayüzü) gibi konulara yeterince önem vermeniz gerekiyor. Birbirlerinden oldukça farklı olsalar da UX ve UI bir web sitesinin başarılı olması ve iyi sonuçlar vermesi için çok önemlidir.

Hedef Kitleyi Tasarım İle Yakalamak

Tasarımdaki UX ve UI yapısını insan vücudu ile kıyaslayabiliriz. Nasıl ki vücudu dik tutan iskelet ve kemiklerse, tasarımın vücut yapısı da UX ve UI tasarımlarından oluşur. Yine vücudun organlarının görevi yaşam fonksiyonlarını optimize etmek ve ölçmekle; benzer şekilde UX tasarımı da analitik ve teknik alanda çalışır. Öte yandan UI tasarımı ise ne hissedeceğimiz ve nasıl tepki vereceğimiz ile ilgili olarak vücudun görünümünü oluşturur diyebiliriz. Bu doğrultuda UI; butonlar, komutlar, araç çubukları, simgeler, menüler ya da kullanıcının gezinmek için kullanacağı diğer unsurlar gibi UX tasarımının iletişimini sağlayan grafiklerden oluşur.

Online bir işin başarılı olabilmesi için UX tasarımı ulaşılabilirlik ve kullanılabilirlik açısından ziyaretçilere mümkün olan en iyi deneyimi sunmalı, onları iyi hissettirmeli ve tatmin etmelidir. UI tasarımının sorumluluğu ise ziyaretçilerle görsel iletişim kurarak, her ekran ve sayfa ile kesintisiz iletişime girebilmelerini sağlamaktır. Bu iki farklı unsur üzerinde ayrı ayrı çalışırken, ikisine de aynı oranda önem vermek gerekir.

Başarılı Bir Web Sitesinin Dijital Unsurları

UX ve UI tasarımları başarılı bir web sitesinde önemli rol oynarken, en iyi sonuçları elde etmek için arka planda daha pek çok unsur vardır. İçinde bulunduğumuz dijital çağda; web siteleri için çalışacak içerik pazarlamacılar, SEO uzmanları, programcılar, araştırmacılar ve daha birçok kişi önemli hale gelmiştir.

Günümüzün en hızlı büyüyen sektörü olarak dijital pazarlama, her zaman analitik ve özgür düşünen kişilere ihtiyaç duyuyor. Örneğin bir araştırmaya göre İngiltere nüfusunun % 7.5’i şu anda dijital sektör tarafından istihdam ediliyor ve dijital iş pozisyonları için ilanların 2013’ten 2014’e %28 artmış durumda olduğu görülüyor.

Birleşik (Unified) UX Tasarımı: Kullanıcıya İstediğini Vermek

Perakende işletmeler müşterilerin aradıklarını bulması ya da tekrar satın almaya teşvik edilmesi konusunda kullanıcı deneyimine önem verir. Çünkü hedef kitle satın almaya karar verme aşamasında ürün ve hizmeti daha önce kullanıp deneyimlemiş müşterilerin tavsiyelerini değerlendirir. Etkili bir UX tasarımı web sitesine bilgisayar ya da mobilden giren ziyaretçilerin ilk izlenimlerini olumlu yönde etkiler; doğrudan ürün ile ilgili fikir edinmelerine ve dolaylı yoldan sitenin trafiğinin artmasına katkı sağlar.

Ancak başarılı bir web sitesi sorunsuz bir işleyişten çok daha fazlasını gerektirir. Bir web sitesi değer oluşturmadan önce, hedef kitlenizin onu bulması ve kullanması gerekir. Bu konuda ilk adım, hedef kitlenizin siteyi deneyimlemesi ve buna zaman ayırması için dikkat çekmenizdir. İşte burada kullanıcı deneyimi yani UX devreye girer. Duyuların, duyguların, eylemlerin ve sosyal izlerin kombinasyonu olan UX, kullanıcının site ile olan etkileşimini nasıl algılayacağı konusunda oldukça önemlidir. Anasayfa nasıl kullanıcının site içeriğine ve fonksiyonlarına doğru gizli bir geçit olarak önem taşıyorsa, UX tasarımının da sitenin işiniz ile ilgili verdiği mesajı sunmak ve ziyaretçinin ilgisini canlı tutmak için yüksek bir önceliği vardır.

Bütün bunlara ek olarak, online satışlar ve web sitesi trafiği konusunda akıllı telefonların öneminin gün geçtikçe artıyor olmasını göz ardı etmemek gerekir. Web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Tüketici araştırmalarına göre; mobil cihazlar üzerinden online alışveriş yapan kullanıcıların, mobil uyumlu olmayan siteleri anında terk etme oranı diğer ziyaretçilere nazaran 5 kat fazladır.

Son olarak belirtmeliyim ki; hedef kitleniz kim olursa olsun, anasayfa ideal bir kullanıcı deneyiminin başlangıcıdır.

UI Tasarımı: Hedef Kitle İçin Görsel Çekicilik

Etkili bir kullanıcı arayüzü oluşturmak; butonların ve bağlantıların nereye yerleştirileceğinden ziyade, kullanımı kolay ve mümkün olduğunca birbirine uyum sağlayan sayfa ve uygulamalar oluşturmaktan geçer. Kaliteli bir UI tasarımı, sitenin kullanılabilirliğinin artmasına ve kullanıcının eylemini sonuca ulaştırabilmesine büyük ölçüde katkı sağlar.

Her ne kadar web siteleri Flash görseller ve otomatik oynayan videolar ile kalabalıklaşsa da, UI tasarımında temel ilkelere geri dönüş son yıllarda trend haline geldi. Web sitesi bileşenlerinin %93’ünü oluşturan tipografilerin önemi gittikçe artarken, UI tasarımcıları artık sitedeki okunabilir metin içerikleri ile grafiklerin dengeli olmasına daha fazla dikkat ediyor. Başarılı bir web sitesi için site yöneticilerinin minimalist bir yaklaşım ile kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere (user-generated contents) odaklanması gerekiyor.

Web sitesi tasarımı ile ilgili bir başka popüler yaklaşım ise; Apple Inc. tarafından kullanıldıktan sonra dünya çapında yaygınlaşan Skeuomorphism’dir. Minimalizmin aksine skeuomorphic tasarım kullanıcı için arayüzü daha sezgisel hale getirmeyi amaçlar ve nesnelerin görünümü ile işlevselliğini taklit etmeye odaklanır. Özellikle dokunmatik cihazlar için tasarlanan web uygulamalarında skeuomorphic UI tasarımı, kullanıcı dostu olma ve aşinalık oluşturma açısından etkili olacak bir yöntemdir.

Web sitenizin sunduğu ürünler, yazılı içerikler, forumlar vb. UI tasarımı aracılığı ile hedef kitlenize en iyi şekilde sunulmalıdır. Örneğin kullanıcıların fotoğraf paylaşmak, video yüklemek ya da blog yazmak gibi kendi içerikleri ile katkıda bulunacağı web siteleri için minimalist bir yaklaşım ideal olabilir. Eğer öncelikli amaç, potansiyel müşterileri siteye çekmek ve ürünleri online olarak satmak ise hız odaklı tasarım yaklaşımı faydalı olacaktır.

Popular Eğitimler

Blokk Font
Blokk Font

Tasarımcılar, tasarımlarında Lorem Ipsum doldurma metinlerini sıkça kullanırlar. Lorem ipsum, kimi zaman…

Görsel Üzerindeki Font (Yazı Tipi) Nasıl Bulunur?
Görsel Üzerindeki Font (Yazı Tipi) Nasıl Bulunur?

Bir tasarımda, resimde beğendiğiniz bir fontun hangi font olduğunu merak ettiğiniz oldu…

Futura Yazı Karakteri
Futura Yazı Karakteri

İlk defa 1927 yılında kullanılmaya başlanan ve hala popülaritesini kaybetmemiş bir font, Futura.

En İyi Ücretsiz Font İndirme Siteleri
En İyi Ücretsiz Font İndirme Siteleri

Web üzerinde yazı tipi indirmek için pek çok yer var. Ancak bunlardan…

Çalışmalarınızı Sergileyebileceğiniz Online Portfolyo Siteleri
Çalışmalarınızı Sergileyebileceğiniz Online Portfolyo Siteleri

Grafik tasarım, ilüstrasyon veya web tasarımı gibi yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız eserlerinizi online olarak sergileyebileceğiniz web sitelerini listeledik.

Grafik Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan Ücretsiz Fontlar
Grafik Tasarımcılar Tarafından En Çok Kullanılan Ücretsiz Fontlar

Grafik tasarımlarda imajlar kadar, kullanılan fontların da önemli bir yeri var. Tasarımı…