Elinizin altında bir akıllı telefon ve rahatlıkla kullanabileceğiniz bir internet bağlantınız varsa ücretsiz arama uygulamalarından birini kullanarak rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. Ülkemizde yaygınlaşan hızlı wifi internet hizmetlerini sesli ve görüntülü arama yaparak kullanabiliyoruz. Akıllı telefonlar aracılığıyla hangi programları kullanarak sesli ve görüntülü arama yapabileceğimize bir bakalım.

WhatsApp

WhatsApp ülkemizde en sık kullanılan mobil uygulamalardan biri. Sağladığı kolaylık ve pratiklik, profesyonel hayatta bile WhatsApp kullanımını yaygınlaştırdı. Sadece bir telefon numarası girerek kullanıma başlayabiliyorsunuz. Telefon rehberimiz de bu uygulamayı kullanan kişileri küçük bir WhatsApp ikonuyla destekliyor. WhatsApp yazılı mesajı desteklediği gibi sesli mesajı ve hatta görüntülü konuşmayı da destekliyor.

Facebook Messenger

Facebook kullanan arkadaşlarımızın yakından bildiği ve karşılıklı chat/sohbet imkanı tanıyan Messenger uygulaması ile, yine Messenger kullanan arkadaşlarınızla birlikte sesli ya da görüntülü iletişim kurabilirsiniz. Facebook Messenger’ın ses kalitesi WhatsApp ile yarışır düzeyde.

Skype

Ücretsiz arama uygulamalarından biri olan Skype, Xbox One gibi birçok destekleyici cihaza sahip. Skype, bir ücretsiz sesli arama yapabilen uygulama olmasının yanısıra ücretsiz görüntülü konuşma yapan bir uygulama olarak da sıklıkla kullanılıyor. ^Profesyonel hayatta meslek gereği toplantılar Skype üzerinden gerçekleştiriliyor. Çünkü Skype grup aramalarda 25 kişiye kadar, video konferansı da en fazla 5 kişiye kadar destekliyor. Skype, kredi satın alımlarında dünyanın herhangi bir yerindeki sabit ve mobil telefonları da arama imkanı tanıyor. Ücretli olan bu krediler internetsiz ortamda kullanılabiliyor.

Google+ Hangouts

Google’ın onlerca hizmetinden biri olan Hangouts ile karşılıklı sohbet edebilir, dilerseniz sesli ya da görüntülü arama yapabilir, bu şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Line

Birçok mobil platformda bulunan Line sohbet uygulaması da sesli ve görüntülü arama yapmanıza olanak tanıyor. Grup aramalarını da destekleyen uygulama, bu piyasaya son giren uygulamalardan biri.

Viber

Viber’de WhatsApp ve Skype gibi ücretsiz sesli arama imkanı tanıyan uygulamalardan biri. Arayüz olara Skype benzer Viber ile HD sesli görüşme yapılabiliyor. Viber de WhatsApp gibi adres defterinizde, kimlerin Viber kullandığını görebiliyorsunuz.