Web Sitenizi ve Site Haritasını Google’a Ekleyin

Google’ın web sitenizi tanımasını ve sayfalarınızı indekslemesini sağlamak için bir uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaya web sitenizi ekleyerek Google’ın sitenizin izlenebilmesi sağlanır ve bu da aramalarda web sitenizin daha üst sıralara çıkmasıa yardımcı olur.

Web sitenizi Google’a eklemek için Google Webmaster Tools hizmetini kullanıyoruz. Bu uygulamayı kullanabilmek için bir Google hesabınızın olması gerekiyor.

Google Webmaster Tools‘a girdiğimizde Google Search Console‘u açıyoruz. Boşluğa web sitemizin adresini yazyoruz ve Özellik Ekle butonuna tıklıyoruz.

Google Webmaster Tools Site Ekleme

Web Sitesi Kaydı ve Doğrulama

Google, web sitemizin bize ait olduğunu anlamak için çeşitli işlemler yapmamızı ister. Bunlar arasında en kolayı FTP aracılığıyla sunucuya dosya yükleyerek doğrulama yapmaktır. HTML doğrulama dosyasını indirin linkine tıklayarak dosyayı indirelim, FTP ile sunucuya atalım ve web tarayıcımızdan bu dosyayı açalım. Eğer çalışıyorsa Google sayfamızdan Doğrula butonuna tıklayalım. Doğrulama mesajı olumlu olarak geldiyse işlemimiz tamam demektir.

Google’a Site Haritasını Ekleme

Onaydan sonra web sitemizin Google ile iletişimi kontrol edebiliriz artık. Web sitelerinin site haritaları içeriğinde hangi sayfalarını olduğunu bildirmek için önemli dosyalardır. Site haritalarını Google’a eklemek de, siteye bir içerik eklediğimiz zaman Google’ın anında haberdar olması demektir. Site haritamızı oluşturduktan sonra Google Webmaster Araçları üzerinden Site Haritaları (Sitemap) sekmesine girin.

Google Webmaster Tools Site Haritasi Ekleme

Site Haritası Ekleme / Test Etme butonuna tıklayarak site haritamızın linkini ekleyelim. Site haritasının uzantısı xml ile bitmeli. Site haritasını eklediğiniz zaman Google sayfanızdaki içerikleri tek tek indeksleyecektir. Yeni içerikler de otomatik olarak xml dosyasına aktarılacağı için Google’ın da anında haberi olacak ve sitenizi indekslemek için gerekli işleyişi başlatacaktır.

Popular Eğitimler

Youtube’dan Video Programsız Nasıl İndirilir?
Youtube’dan Video Programsız Nasıl İndirilir?

Yotuube’da beğendiğiniz bir video var ve bu videoyu bilgisayarınıza indirmek, belki de…

Youtube Videolarını Tarayıcıdan Bağımsız Masaüstünden İzlemek
Youtube Videolarını Tarayıcıdan Bağımsız Masaüstünden İzlemek

Youtube videolarını tarayıcı üzerinde Youtube.com’a girerek izlemek gerekiyordu. Daha sonra miniplayer özelliği…

En İyi Ücretsiz Video Siteleri
En İyi Ücretsiz Video Siteleri

Video projelerinizde, sosyal medyada video içerikli görüntüler oluştururken ya da sunumlarınızda videolara…

Chrome Developer Tools Nasıl Kullanılır?
Chrome Developer Tools Nasıl Kullanılır?

Chrome Developer Tools‘u açmanın birkaç yolu var. Web sitesindeki bir öğeye sağ…

Yazım Denetimi ile Daha Hatasız Blog Yazıları
Yazım Denetimi ile Daha Hatasız Blog Yazıları

Bloggerların sıklıkla yaptığı Türkçe hatalar, de ve da’ları doğru ayıramamaları, ki eklerin…

Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?
Wikipedia’ya VPN, DNS Uğraşmadan Nasıl Girilir?

Wikipedia’ya, Türkçe ismiyle Vikipedi’ye VPN’siz, DNS ve Proxy kullanmadan nasıl girilir? Programsız Wikipedia nasıl açılır?