Google Keep ile Fotoğrafları Yazıya Dönüştürmek

YouTube'ta Takip Et →

Google Keep en çok kullandığımız not alma uygulamaları arasındadır. Günden güne kendini geliştiren Google Keep içinde OCR olduğunu biliyor muydunuz? Google Keep’in özelliklerinden biri olan OCR, çektiğiniz fotoğraflardaki metinleri üzerinde düzenleme yapılabilen metinlere dönüştürüyor. Metin tanıma özeliği sayesinde elinizde çıktısı olan metinleri ya da kitaplardaki paragrafları tek tek yazmanız gerekmiyor.

Google Keep’in OCR teknolojisi ile metin tanıma özelliğini kullanabilmek için öncelikle telefonunuzdaki Keep uygulamasını açın ve bir metnin fotoğrafını çekin. İster cep telefonunuzda, ister keep.google.com adresinde metin yakalama teknolojisini kullanabilirsiniz. Alttaki menüdeki üst üste sıralı üç noktaya tıklayın ve açılan seçenekler arasında Grab Image Text seçeneğini seçin. Mobil üzerinden yapacaksanız da aynı seçeneği seçmelisiniz.

Ardından metnin yazı haline döküldüğünü göreceksiniz. Bu sistem Türkçe karakterli metinlerde de oldukça işe yarıyor. Nadiren ı harflerini i harfine dönüştürüyor ve satır sonunda biten ve aşağıya geçen sözcüklerde başarılı değil.

Bunun haricinde, sözcük ayrımı olmayan metinlerde çok başarılı. Ödev yapan öğrenciler, elindeki metni yazıya çevirmesi gereken çalışanlar kitap okurken not tutması gerekenler ve birçok insan için faydalı bir uygulama.