Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager) Nedir?

Google Analytcis, sitenize gelen ziyaretçilerin sayısı, kaç saniye durduğu gibi oturum bilgilerini tutan bir Google özelliği. Google Tag’in Google Analytics’ten farkı bu ziyaretçilerin sitenizde neler yaptığının bilgilerini de tutuyor olması. Örneğin, sayfanızdaki Ara butonuna tıklayan ya da içerikteki butonlara, linklere tıklayan kişilerin bilgilerini de tutma özelliğine sahip.

Sadece Google Analytics ve Google Adwords gibi Google servisleriyle sınırlı değil, Google etkinlikler, Facebook Pixel, ADS Dönüşüm İzleme ve 3. parti ürünlerin siteye olan ilişkilerini de sağlayabileceğiniz özellikler bulunuyor. Hepsini tek bir elden kontrol edebileceğiniz bir kontrol paneli olarak düpünebilirsiniz. Wen sitesi izleme, web sitelerinin mobil versiyonlarını (AMP) izleme ya da Android ve IOS gibi mobil uygulamaları izleme özelliği de bulunuyor.

Google Etiket Yoneticisi Nasil Kullanilir

Google Etiket Yöneticisi çalışma mantığı da etiket, tetikleyici ve değişken terimleri etrafında dönemn bir uygulama. Yapacağınız düzenlemeler ve eklemelerle yeni etiketler, etiketlerin hangi sayfalarda tetikleneceğinin belirlendiği tetikleyiciler ve duruma göre değişkenler eklemeniz gerekecektir. Bu özellikleri birbirleriyle ilişkilendirerek koşula bağlı durumları izlemeniz mümkün olabiliyor. Kafa karıştırıcı gelebilir, ama kullanırken kolaylığını göreceksiniz.

Google Tag Manager Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager‘i kullanabilmek için siteye bir kod eklemeniz gerekir. bu koda ulaşmak için de Google’ın etiket yönetim sayfasına bir site eklemelisiniz. Create Account (Hesap Oluştur) diyerek yeni site ekleme sayfanıza ulaşalım ve gerekli bilgileri girerek sitemizi kayıt edelim önce.

Google Tag Manager Site EklemeGoogle Etiket Yönetim sayfasına site eklemek

Google Tag Manager kurulumu için bize verilen iki kodu da sitemize eklememiz gerekiyor. Head etiketleri arasına gelmesi gereken üstteki kodu ve body açılış etiketinden sonra eklememiz gereken alttaki kodu ilgili yerlere ekleyelim. WordPress’e Google Etiket Yöneticisi kodu eklemek için de header.php dosyasını kullanabilirsiniz. Bu dosyada hem head hem de body etiketi bulunuyor.

Google Etiket Yöneticisi’nde Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

Google Analytics kodu eklemek de Tag Manager’ın özelliklerinden biri. Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenizdeki eski Google Analytics kodunu kaldırabilirsiniz.

  1. Google Tag Manager üzerinden Google Analytics kodu ekleemk için önce Tag Manager ana sayfasında Yeni etiket ekle linkine tıklayalım. Etiket yapılandırmasında Google Analytics – Universal Analytics seçeneğini seçelim.
  2. İzleme Tipi olarak Sayfa Görüntüleme seçeneğini seçelim.
  3. Google Anayltics ayarlarında yeni bir değişken oluşturacağız. Burada Google Analytics’in İzleme Kimliği adı verilen kodunu girmemiz gerekiyor. Analytics sayfasında Admin > Property Settings sekmesinde Tracking ID altında bulabilirsiniz. Analytics kodu UA- şeklinde başlayan kod.
  4. Tetikleyici alanı da doldurmak gerekiyor. Eklediğimiz Google Analytics kodunun hangis sayfalarda çalışması gerektiğini belirliyoruz burada. GA kodunun tüm sayfalarda çalışabilmesi için All Pages diyerek ve eklediğimiz etikete bir isim vererek Kaydet butonuna tıklayabiliriz.

Popular Eğitimler

CSS Sprite Nasıl Yapılır?

İnternet standartlarının ve CSS’in gelişmesi, sağladığı kolaylıklar, programcılara özellikle hız ve düzen…

JavaScript ile AdBlocker Eklentisi Algılama

Web sitelerinin çoğu, gelirlerini sitedeki reklamlarla sağlarlar ve Chrome ya da Firefox…

CSS ile Resim Nasıl Kırpılır?

Resimleri tasarımlarınıza uyarlamak için bazen kırpmanız gerekebiliyor. CSS ile resimleri kırpmadan, kırpılmış…

VS Code’da Emmet Nasıl Kullanılır? Kod Yazımını 3x Hızlandırın

Visual Studio Code ile birlikte gelen emmet ile hızlı bir şekilde HTML…

CSS Nth-Child Kullanımı

CSS’te nth-child komutu nasıl kullanılır? Nth-child komutu kullanarak ilk element, son element ya da aralardaki element dizileri nasıl seçilir?

VS Code Live Server ve Live Server Web Extension

VS Code Live Server ile HTML ve CSS gibi statik sayfalarınızı, ister…