Google Authenticator Nasıl Kullanılır? 2FA’nın Önemi

Google Authenticator, çevrimiçi hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı eklemenin en iyi yolu. Normal şifrenize ek olarak kullanabileceğiniz benzersiz, tek seferlik şifreler (OTP’ler) oluşturan ücretsiz bir uygulama. Bu blog yazısında, Google hesabınız ve desteklenen diğer hesaplar için Google Authenticator’ı nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı göstereceğim.

Google Authenticator nedir?

Google Authenticator, Android ve iOS için iki faktörlü bir kimlik doğrulama uygulamasıdır. Gmail, Google Drive ve Google Play gibi Google hizmetlerinde oturum açmak için kullanılabilecek zaman tabanlı tek seferlik parolalar (OTP’ler) oluşturur.

Google hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, İnternet bağlantınız veya mobil hizmetiniz olmasa bile kodları almak için Google Authenticator uygulamasını kullanabilirsiniz.

Google Authenticator nasıl kurulur?

Çevrimiçi hesaplarınız için ekstra bir güvenlik katmanı arıyorsanız, Google Authenticator kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Google Authenticator, şifrenize ek olarak oturum açmanız için gereken bir kod sağlayan iki faktörlü bir kimlik doğrulama uygulamasıdır. Android ve iOS cihazların yanı sıra bilgisayarlar için de kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır.

  1. Google Authenticator uygulamasını indirin.
  2. Uygulamayı açın ve Kuruluma başla seçeneğine dokunun.
  3. Barkod tara seçeneğini seçin.
  4. Ekranınızda görünen QR kodunu taramak için cihazınızın kamerasını kullanın.
  5. Kod tarandıktan sonra İleri butonuna dokunun.
  6. Ekranınızda görünen kodu, giriş yapmaya çalıştığınız web sitesindeki veya uygulamadaki giriş alanına girin.

Ve bu kadar! Artık Google Authenticator ile iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarladınız.

Google Authenticator nasıl kullanılır?

Google Authenticator’ı daha önce hiç kullanmadıysanız, işlem aslında oldukça basittir. Google Authenticator uygulamasını açın. Uygulamaya girdikten sonra, bir hesap eklemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için ekranın sağ üst köşesindeki “+” sembolüne tıklamanız yeterlidir.

Bir hesap ekledikten sonra, size bir QR kodu veya gizli anahtar verilecektir. Bu, hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamak için kullanacağınız şeydir. Örneğin, Google hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlıyorsanız, Google Hesabı güvenlik ayarlarınıza gider ve 2 Adımlı Doğrulama ile Oturum Açma seçeneğine ilerlersiniz. Buradan “Başlayın”a tıklar ve ardından “Barkod tara”yı seçersiniz.

QR kodunu taradıktan veya gizli anahtarı girdikten sonra, Google Authenticator altı haneli bir kod oluşturacaktır. Bu kod, hesabınızda oturum açarken ikinci faktör olarak kullanacağınız koddur. Kod her 30 saniyede bir değişir, bu nedenle hızlı bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Google Authenticator kullanmanın artıları ve eksileri

Google Authenticator kullanmanın en önemli artısı hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olabilmesidir. Telefonunuzu kaybederseniz, bir yedekleme kodu kullanarak hesabınıza yine de erişebilirsiniz. Dezavantajı ise telefonunuzu kaybederseniz, yedek kodunuz olmadığı sürece hesabınıza erişemeyecek olmanızdır. Ayrıca, hesabınıza giriş yapmak istediğinizde telefonunuzun yanınızda olması gerekir.

Google Authenticator alternatifleri

Google Authenticator’a benzer özellikler ve avantajlar sunan birkaç alternatif vardır. Bunlardan birkaçı Authy, LastPass ve Microsoft Authenticator’dır. Authy, iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifrelenmiş yedeklemeler sunan popüler bir Google Authenticator alternatifidir. LastPass, parola yöneticisi ve iki faktörlü kimlik doğrulama sunan bir başka popüler seçenektir. Microsoft Authenticator, iki faktörlü kimlik doğrulamanın yanı sıra parmak izi veya yüz tanıma gibi biyometrik özellikleri kullanarak Microsoft hesaplarında oturum açma olanağı sunan başka bir seçenektir.

Sonuç olarak çevrimiçi hesaplarınız için ekstra bir güvenlik katmanı arıyorsanız, Google Authenticator harika bir seçenektir. Bazı uygulamalar bunu zorunlu tutarken bazıları ise kullanıcının inisiyatifine bırakır. Google Authenticator kurulumu ve kullanımı basittir ve hesabınızı yetkisiz erişime karşı korumanın harika bir yoludur.

Popular Eğitimler

iPhone Nasıl Resetlenir? Telefon Sıfırlama ve Fabrika Ayarlarına Döndürme
iPhone Nasıl Resetlenir? Telefon Sıfırlama ve Fabrika Ayarlarına Döndürme

iPhone sıfırlama, resetleme (hard reset), telefon formatlama ve fabrika ayarlarına döndürme işlemi…

iPhone’da Ücretsiz Müzik İndirmek ve Çevrimdışı Müzik Dinlemek (2020)
iPhone’da Ücretsiz Müzik İndirmek ve Çevrimdışı Müzik Dinlemek (2020)

iPhone kullanarak Youtube’dan ya da internetten şarkı / müzik indirmek uygulama aracılığıyla…

Mobil Video Düzenleme Programı: InShot
Mobil Video Düzenleme Programı: InShot

Cep telefonuyla video düzenlemek isteyenler için, videolarını mobilden kırpmak, düzenlemek, montajlamak veya…

Telefondan Kendi Avatarını Yap! Ücretsiz Mobil Uygulama
Telefondan Kendi Avatarını Yap! Ücretsiz Mobil Uygulama

Ücretsiz karakter yapma veya avatar / emoji yapma mobil uygulaması olan Dollify…

Kaybolan veya Çalınan iPhone Nasıl Bulunur?
Kaybolan veya Çalınan iPhone Nasıl Bulunur?

Bir doğa yürüyüşü sırasında iPhone’un ormanda, çalılıklarda kaybolduğunu ya da evde nerede…

iPhone’dan Bilgisayara Fotoğraf Nasıl Gönderilir?
iPhone’dan Bilgisayara Fotoğraf Nasıl Gönderilir?

iPhone ile çektiğiniz fotoğrafları, Macbook ve Windows işletim sistemli bilgisayarlara nasıl atabileceğiniz…