Google Analytics ile Spam Siteler ve Sahte Trafik Nasıl Engellenir?

YouTube'ta Takip Et →

Google Analytics‘i web sitemizin istatistiklerini tutmak için kullanıyoruz. Peki referrer spam trafik ile sitelerden sitemize gelen ziyaretler, spam sitelerin yönlendirmeleri sitemizin istatistiği ile ilgili çeşitli karışıklara neden olabiliyor. Gerçek analitik verilerini, spam sitelerden gelen sahte ölçümlemeler olumsuz yönde etkiliyor.

Referrer spam siteleri verileri nasıl etkiliyor? Spam siteleri başlangıçta zararsız gibi görünseler de, zaman geçtikçe verdiği zarar açığa çıkıyor. Web sitemize gelip hızlıca çıkması da bounce rate’i, yani hemen çıkma oranını olumsuz yönde etkiliyor ve ziyaretçilerin siteden hızla çıkıyormuş gibi gösteriyor. Bu da dolaylı olarak sitemizin Google sıralamasındaki değerini düşürüyor. Bu tip spam URL’leri, Google Analytics verilerinden engelleyerek gerçek istatistiklere ulaşabiliriz.

Web site istatistiklerini ve raporları kontrol ettiğimizde bilmediğimiz, tanımadığımız bir web adresinden siteye link verilmiş gibi gösterebiliyorlar. Bu sahte referanslı siteye girdiğimizde ise ortada bir spam yönlendirme olduğunu hemen anlayabiliyoruz.

Bu sitelerden gelen verilere güvenmeyin ve bu sitelere girdiğinizde sizden istenen bilgileri kesinlikle girmeyin. Adı üstünde spam URL, yani sahte adresler olduğu için bilgilerinizi toplama ve ticari amaçla kullanma eğiliminde olabilirler. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlere bilgilerinizi vermekten kaçınmalısınız.

Sitemize Gelen Spam Trafikleri Google Analytics ile Engellemek

Bu tip spam siteleri Google Analytics’te engellemek için aşağıdaki yönlendirmeleri uygulayabilirsiniz.

  1. Google Analytics hesabınıza girin ve Admin’e tıklayın.
  2. Karşınıza üç sütunlu bir sayfa gelecek. En sağdaki View altındaki Filters’e tıklayın.
  3. Filtre Ekle butonuna tıklayın.
  4. Filtre ismine herhangi bir şey yazabilirsiniz, ama net anlaşılması için spam domain adresini yazabilirsiniz.
  5. Filtre türünü Özel olarak işaretleyin.
  6. Filtre Alanı’nda, Campaign Source’u seçerek Filter Pattern alanına engellenmesini istediğiniz spam adresini yazın. Mesela: worldwide-seo-services.com
Google Analytics'in Filtre özelliği ile spam siteleri engellemek

Buna benzer başka adreslerden de spam hit engellemek isterseniz, sahte yönlendirme alıyorsanız iki URL arasına düz çizgi (|) işareti koyarak, diğer adreslerinde engellenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin: domain.com | spamurl.com

Her ne kadar masum gibi görünse de, analitik verilerini bozan spam URL’ler, raporlarınızı ve sitenizin ziyaretçi ölçümlerini birebir etkiliyor. Çeşitli WordPress eklentileri ile veya htaccess ile spam engellemek de mümkün bu arada.  Yukarıdakileri uygulamak son derece kolay olduğundan, böyle bir sahte yönlendirmeye denk gelirseniz ertelemeyin.