Gmail Filtreleri Nasıl Kullanılır?

Nisan 2012
YouTube'ta Takip Et:

Gmail e-posta hizmetini kullanıyorsanız, özellikle iş konulu mail alışverişinde bulunuyorsanız hesabınızın düzenli olmasını tercih edersiniz muhtemelen. Bir bankadan gelen mailleri otomatik olarak banka etiketi ile ilişkilendirmesini ya da patronunuzdan gelen mailleri ayrı bir etikete yapıltırmasını isterseniz bunu Gmail ile yapmak mümkün.

Gmail filtreleriyle Gelen Kutusu’na düşen mailleri otomatik olarak yönetebilirsiniz. Gmail filtrelerini kullanarak mailleri otomatik olarak etiketleyebilir, silebilir, yönlendirebilirsiniz. Gmail filtreleme ve etiketleme özelliğini yıllardır kullanırım ve bunun bana düzen konusunda çok faydası olmuştur. Etiketlemeyi bir kategorileştirme olarak da düşünebiliriz. İşten gelen, bankadan gelen, arkadaşlarımdan gelen mailleri derleyip bir kategoriye aktarmak ya da içinde belirlediğin kelimelerin geçtiği mailleri farklı bir kategoriye aktarmak nasıl olur, bunu anlatacağım.

  1. Gmail.com adresini açın ve arama kutusunun sağ tarafındaki aşağı oku tıklayın. Metin kutularından oluşan bir pencere açılacaktır. Bu alanlar bizim koşullarımızdır, belli adreslerden gelen ya da belli adreslere giden mailleri filtreleyebiliriz. Bunun yanında konusu belli olan mailleri ya da mail içerisinde geçen ya da geçmemesi gereken bir kelimeyi de şart koşabiliriz. Örnek olsun diye mail içeriğinde Sanagrafi kelimesi geçen mailleri etiketlemeyi ele alalım.
  2. İçeriğinde Sanagrafi kelimesi geçen mailleri filtrelemek istediğimiz için “Has the words” alanına kelimemizi yazalım. Yazmamızla sağ altta aktif olan Create filter with this search (Bu arama ile filtre oluştur) linkine tıklayalım. İçerisinde hem Sanagrafi, hem de Google kelimelerinin geçtiği – ki bu ikiden fazla da olabilir – mailleri filtrelemek istiyorsak kelimeler arasına büyük harfle OR yazmamız gerekiyor. (Sanagrafi OR Google gibi.)
  3. Bu pencerede ise koşul sağlandığında yapılacak eylem yer alıyor. Biz sonuçların etiketlenmesini istediğimiz için Apply the label seçeneğini seçip, hemen yanındaki açılır kutudan etiketimizi seçiyoruz, etiket yoksa, yine buradan yeni etiket yaratabilirsiniz. Pencerenin altında Also apply ile başlayan alan ise ortaya çıkan sonuçtur, yani benim mail kutumda, içerisinde Sanagrafi kelimesi geçen 18 mail yer alıyormuş. bu seçeneği işaretleyerek bundan önce mail kutuma düşen maillerimin de bu filtreden yararlanmasını sağlayabiliyorum.
  4. İstediğimizi yaptıktan sonra Create Filter (Filtre Oluştur) butonuna tıklayarak filtremizi oluşturabiliriz. Varolan filtreler ise Gmail’in ayarlarındaki Filtre sekmesinden düzenleyebiliriz. Filtre oluşturmada sınır yoktur, fakat sadece 20 filtreyi başka adreslere yönlendirebilirsiniz. Oluşturduğunuz filtre yönlendirmeyle ilgiliyse, bu filtre yalnızca filtreyi oluşturduktan sonra gelen iletilere uygulanır.

Filtrelere renk vererek hesabınızın daha da renklenmesini sağlayabilirsiniz.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.