Fotoğraflarda Enstantane, Diyafram ve ISO Değerleri

Bir fotoğrafçının bilmesi gereken ilk şey fotoğraf makinesindeki enstantane, diyafram ve ISO değerlerinin ne olduğu. Bu değerlerde yapılacak değişikliklerin nasıl sonuçlar verdiğini, nasıl etkileri olduğunu bilmek fotoğraf dünyasında kaliteli fotoğraflar çekmeniz için gerekli bilgilerdir. Enstantane, diyafram ve ISO nedir, nasıl kullanılır, öğrenmeye çalışalım.

Enstantane Nedir?

Fotoğraf makinesi ile ilgili temel kavramlardan biri olan enstantane, pozlama süresi anlamına geliyor. Deklanşöre bastığınızda enstantane perdesi açılır ve enstantane değeri boyunca açık kalarak dijital ortama görüntüyü aktarır. 1/1 olan enstantane değeri, perdenin bir saniye boyunca açık kalacağı anlamına gelir. 1/100 değeri ise perdenin saniyenin 100’de 1’i kadar hızla açılıp kapanacağı, dolayısıyla daha hızlı bir süreç olacağı anlamına gelir.

Enstantane değeri düşük çekimlerde, çekilen obje hareketliyse hareketler daima bulanık çıkar. Bunun önüne geçmek için enstantane değerini 1/100, 1/200, hatta güneşli havalarda 1/500 gibi değerlere kadar arttırmalıyız ki hareketli objelerdeki hareketi en net biçimde yakalayabilelim.

Çok daha hızlı hareketlerin net bir şekilde fotoğraf yansıtılması da daha yüksek enstantanelerle mümkün olabiliyor. Bir futbol karşılaşması, bir motorsiklet yarışı gibi etkinliklerde hava durumuna göre 1/1000 ya da 1/2000’e veya daha yükseğe çıkmak gerekebiliyor.

1/60 değerinden düşük zamanlamalar için daima tripod kullanılmalı. Çünkü insan elinin hassasiyeti 1/60 değerine kadar müsaade edebiliyor. Siz deklanşöre bastığınızda makinenin sallanması gibi dezavantajları bertaraf etmek için makine en düşük 1/60 veya 1/80 gibi değerlerde kullanılmalı.

Diyafram Nedir?

Lens içerisindeki bıçakların açıklık derecesini ifade eden diyaframlar, lensten geçen ışık miktarının ölçümü için kullanılır. Bazı 1.4, 2.8 gibi düşük diyaframlı lensler pahalıdır, pahalı olmalarının nedeni lensten geçen ışık miktarının daha yüksek olabileceği içindir. Diyafram değeri, fotoğraflara gelen ışığın miktarını belirlediği için ISO’yu arttırmak gerekmez ve daha temiz fotoğraflar oluşmasını sağlar.

Diyafram değerini gerçek bir perde olarak düşünürseniz, sonuna kadar açık olan bir perdeden geçen ışık odayı daha iyi aydınlatacak, perde ne kadar kapalı olursa o kadar daha az ışık girecektir odaya.

Diyaframın değerinin düşük olması, fotoğrafın ışık almasından başka alan derinliğine de etkisi var. Peki alan derinliği nedir? Diyaframı düşürdükçe alan derinliği artar ve objelerin arka planı aynı oranda bulanıklaşır. Portre fotoğraflarda arka planın bulanık çıkması göze güzel geldiğinden diyafram değeri düşürülür, özellikle manzara fotoğraflarında net bir fotoğraf elde edebilmek için diyafram değerinin, lensine göre f8, f11 aralığında olması gerekir.

ISO Nedir?

Fotoğraf çekimlerinde enstantane ve diyaframı ayarladığınızda ortamdaki ışık hala yetersiz kalıyorsa ISO değerini arttırırız. ISO değeri makineye göre 80 veya 100 değerlerinden başlıyor ve 500, 1000, 6400 diye yukarı doğru çıkıyor. Ortamdaki ışık yetersiz olduğu zamanlarda her ne kadar fotoğrafın daha da aydınlık görünmesini sağlasa da, fotoğraf kalitesine birebir etki eden bazı negatif sonuçlar da doğuruyor. Nedir bunlar? Fotoğrafın pürüzlenmesi, noktalanması veya grenlenmesi dediğimiz kumlanma durumu.

Diyafram Enstantane Iso Degerleri GrafigiDiyafram Enstantane ISO Kullanımı Grafiği

ISO’yu artırmayı olabildiğince düşünmemek en mantıklısı. Özellikle gün ışığı olan çekimlerde ISO’yu yüksek unuttuğuzda evde ağlamamak için sürekli olarak fotoğraf makinesinin değerlerinin farkında olmalıyız. İç mekan çekimlerinde, ışık altında yapılan çekimlerde ışık yetersizse bu durumu ISO’yu arttırarak telafi etmeniz gerekiyor. Tabii 1.4, 1.8 diyaframa sahip lensler gibi bir lensiniz varsa aynı şartlarda daha düşük ISO ile, daha iyi çekimler de yapabiliyorsunuz.

Bir ön çalışma ve bilgilendirme olarak internet üzerindeki ISO Diyafram Enstantane Simülasyonu’nu kullanmayı deneyebilirsiniz. Yaptığınız değişikliklerin etkilerini görmeniz daha hızlı olacaktır. Canon Outside of Auto adresine girerek bu simülasyonu kendiniz değerlendirebilirsiniz.

Popular Eğitimler

Sony Makinelerin Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Sony Makinelerin Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Sony kameralarda bazı iyileştirmelere ve yeni özelliklere sahip olmak için fotoğraf makinenizin…

Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?
Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraf siteleri, şirketlerin, blog yazarlarının ve çoğunlukla ajansların kullandığı fotoğraf satın…

Hafıza Kartları Üzerinde Yazanlar Ne Anlama Geliyor?
Hafıza Kartları Üzerinde Yazanlar Ne Anlama Geliyor?

Kullandığımız birçok cihaz, artık hafıza kartlarıyla entegre olarak çalışıyor. Cep telefonları, tabletler,…

Model Formu Nasıl Yazılır?
Model Formu Nasıl Yazılır?

Modeller, stüdyolar, medya şirketleri, moda markaları gibi yerlerde fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız model formunu…

DSLR Fotoğraf Makinelerin Shutter Sayısını Öğrenme
DSLR Fotoğraf Makinelerin Shutter Sayısını Öğrenme

2. el fotoğraf makinesi sektöründe fotoğraf makinesini alırken dikkat edilecek en önemli…

Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?
Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?

Ürettiğiniz yüksek kaliteli fotoğrafları, vektörleri resimleri veya videoları stok sitelerine yüklemek demek,…