Internet günümüzün vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline geldi. Internetsiz olunca canımız sıkılıyor, yapacak bir şey bulamıyor gibi hissediyoruz. Evde bağlandığımız wifi ile içimizi rahatlatıyor ve internette deliler gibi sörf yapıyoruz. Peki evimizdeki wifi’ın güvenliği konusunda da içimiz rahat mı? Standart bir evde wifi ağına sadece bilgisayar değil, tabletler, telefonlar, hatta televizyonlar bağlanmaya başlandı. Bağlantılar genişledikçe wifi ağı güvenliğini düşünür olduk. İşte içimizi rahatlatacak birkaç wifi güvenlik tavsiyesi.

Modeminizin Ayarlarıyla Oynayın

Modeminizin ayarlarıyla oynayın derken bilmediğiniz ayarlardan bahsetmiyoruz. Modeminizin ismini ve parolasını standart karakterlerden çıkarıp size göre yeniden adlandırmakla başlayın ağ güvenliğine.

Parolanızı Düzenli Olarak Değiştirin

Parolanızı düzenli olarak değiştirmek, ağınıza bağlanan ve parolanızın günden güne yayılmasına engel olur, çemberi daraltır. Düzenli parola değişimi en güvenli yöntemlerden biridir.

Wifi Ağınızı Görünmez Hale Getirin

Wifi ağınızı görünmez hale getirmek bir tercihtir. Wireless’a bağlanmak isteyen kişiler sizin ağı göremeyecek ve es geçeceklerdir. Eğer wifi internet bağlantınızı kimseyle paylaşmıyor ve sadece siz kullanıyorsanız wifi ağının görünürlüğünü gizlemek güzel bir çözümdür.

Wifi Özelliğini Kapatın

İnterneti bilgisayarınıza ethernet kablosuyla bağladığınız zamanları hatırlayın. Wifi olmadan kullandığımız modemlerde nispeten daha az güvenlik sorunu vardı. Şimdi de o günlere geri dönmek isterseniz modeminizin wifi özelliğini kapatın ve ethernet kablosuyla bağlanmaya başlayın. Böylece kafanız da rahat olur.