Etkili SEO Başlığı Nasıl Oluşturulur?

İçeriklerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun aramalarda ziyaretçilerin ilk olarak başlıklar ilgisini çeker ve bu nedenle başlıklara yazdığınız kelimeler site trafiğini artırmada öncelikli rol oynarlar.

Sitenin trafiğini ve sıralamasını yükseltmek önemlidir. Ziyaretçi almayan bir sayfayı bile başlık değiştirerek canlandırmanın çok defa örneğini görmüşüzdür. Peki ziyaretçi sayısını artırmak için başlıkları nasıl düzenlemeliyiz? Hangi tür başlıklar ilgi çeker ve ziyaretçi sayısını önemli ölçüde artırır? Bunları başlıklar halinde sıralayalım.

Sayılar

Beynimiz belirsizlikten öte daha spesifik şeyleri taramaya eğilimlidir. Dolayısıyla sayı içeren, kaç adet maddenin bulunduğunu gösteren başlıkların ilgi çekme olasılığı yüksektir. 16 Ücretsiz WordPress Teması, Web Sitelerinde Kullanılan 20 Font ya da Fethiye’de Denize Girilecek 7 Plaj gibi sayısal verileri deneyebilirsiniz.

Tarihler

Başlıklarınızda yıl veya ay gibi tarihsel veriler kullanmak da ziyaretçilerin ilgisini çekebilir. 2019 Yılının Popüler Mekanları, Ağustos Ayının En Çok İzlenen Dizileri şeklinde farklı formlarda kullanılabilir.

Yoast SEO WordPress eklentisi kullananlar bu tarihlerin varsayılan aya göre otomatik düzenlenmesini sağlayabilirler. Örneğin: başlıkta 2018 yılı ifadesi geçen bir makale, 2019 yılına geçtiği zaman otomatik olarak 2019 yılı olarak görünsün isterseniz aşağıdaki değişkenleri kullanabilirsiniz.

Şu anki Ay: %%currentmonth%%
Şu anki Yıl: %%currentyear%%

Başlık Uzunluğu

Çok kısa başlıklar genel bir anlam ifade ederken, anahtar kelimelerle doldurulmuş uzun başlıklar da ters tepebiliyor. Bir başlığın ortalama uzunluğu 50-60 karakter olmalı ve sayfanın içeriğinin birkaç kelimelik özeti olmalı. Çünkü bu uzunluk sayfanın ne içerikte olduğunu sulandırmadan, abartmadan ifade edebileceğiniz en uygun uzunluk.

Call to Action

Makale ve yazıların başlıklarını arama motorlarına göre optimize etmek için Call to Action denilen eylemleri kullanabilirsiniz. İnsan beynini harekete geçirmeyi amaçlayan bu yöntemle tıklama oranını artırabilirsiniz. Photoshop Öğrenin, En Çok Tercih Edilen Müzikleri Dinleyin, Uçak Biletini Ucuza Satın Alın gibi başlıklar değerlendirilebilir.

Sorular

SEO başlıklarında merak uyandırmak çok önemli ve bunu sorularla gerçekleştirebiliriz. Soruyu gören ziyaretçi cevabını merak ediyorsa mutlaka sayfaya tıklayacaktır. İstanbul Seçimleri Sonuçları Ne Oldu?, Game of Thrones Hangi Kanalda?, A Milli Takımı Fubol Maçı Hangi Gün? gibi sorular arama yapan ziyaretçinin direkt tıklayacağı türden başlıklardır. Site trafiğini artırmak için harika bir yol.

Popular Eğitimler

Responsive Web Design

Responsive web siteleri akıllı telefonların ve  tabletlerin yaygınlaşmasıyla hayatımızda büyük bir önem…

CSS Yazı Tipi (Font) Özellikleri

Paragraflarda, başlıklarda, sayfa içerisindeki metinlerde yazı tiplerine nasıl müdahale edebileceğimiz, herhangi bir…

Bootstrap Izgara (Grid) Sistemi (Container, Col, Row Kullanımı)

Bootstrap’de ızgara sistemleri container, container-fluid, row ve sütun anlamına gelen col elemanlarından…

Mouse Hover ile Büyüyen Resim Efekti (CSS)

HTML ve CSS kullanarak, görsellerin üzerine geldiğimizde animasyonlu / hareketli bir şekilde…

Google Web Fontları Nasıl Kullanılır?

Google web fontları nasıl kullanılır? Google web yazı karakterlerini sitemize nasıl ekleriz? Google Web fontlarının Türkçe desteği var mı?

Kod Yazarken Uzmanlaşın! VS Code’u Hızlı Kullanmak İçin Kısayollar

Hangi dilde kod yazıyor olursanız olun, aklınızdakileri hızlıca ekrana dökmek ve kod…