Etkili Bir Şekilde YouTube Banner Oluşturma

YouTube giderek daha popüler hale geldikçe, kanalınızın en iyi şekilde göründüğünden emin olmak önemlidir. Bu nedenle YouTube banner boyutuna ilişkin bu kapsamlı kılavuzu sizin için hazırladım. İdeal genişlik ve yükseklikten dosya formatı ve boyutuna kadar, banner boyutları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. Bu makalenin sonunda, YouTube kanalınıza bir banner oluşturmak için ihtiyacınız olan bir şablon dosyası da indirebileceksiniz.

YouTube Banner’ı nedir?

YouTube banner’ı, bir YouTube kanalının üst kısmında yer alan büyük görseldir. Bu aynı zamanda kanal resmi olarak da bilinir. Tüm cihazlarda optimum görüntüleme deneyimi için banner görüntüsü 2560 piksel genişliğinde ve 1440 piksel yüksekliğinde olmalıdır.

Banner görseli önemlidir çünkü insanların YouTube kanalınızı ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeydir. Banner görselinizin yüksek kaliteli olduğundan ve markanızı iyi temsil ettiğinden emin olmak istersiniz. İyi bir banner görseli, yeni izleyiciler çekmenize ve onları kanalınızla etkileşimde tutmanıza yardımcı olacaktır.

YouTube banner’ı için en boy oranı nedir?

En boy oranı, bir görüntünün genişliği ve yüksekliği arasındaki ilişkidir. Bir YouTube banner’ı için önerilen en boy oranı 16:9’dur.

YouTube banner boyutu kılavuzu

YouTube kanalınız için bir banner oluşturmak söz konusu olduğunda, doğru boyutları kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Banner’ınız çok küçükse pikselli görünecek ve profesyonel görünmeyecektir. Öte yandan, banner’ınız çok büyükse, çok fazla yer kaplar ve hatta belirli cihazlarda kesilebilir. İdeal YouTube banner boyutu 2560×1440 pikseldir. Bu boyut, banner’ınızın TV’ler de dahil olmak üzere tüm cihazlarda keskin ve net görünmesini sağlayacaktır. Hazırlanan tasarımın minimum boyutu 2048 x 1152 px olmalı ve maksimum dosya boyutu 6MB olmalı.

Güvenli alan neden önemli?

YouTube banner’ınızı oluştururken güvenli alanı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu, banner’ınız içinde farklı cihazlarda görüntülendiğinde kesilme olasılığı en düşük olan alandır.

Tasarımınızın tüm cihazlarda düzgün görünmesi için metinleri ve logoları 1235 x 338 piksellik güvenli alanda hazırlamanız gerekiyor. Örneğin, banner’ınızda metin varsa, izleyicilerin hangi cihazı kullanıyor olurlarsa olsunlar metni okuyabilmeleri için güvenli alan içinde olduğundan emin olmanız gerekir. Aynı şey önemli görseller veya logolar için de geçerlidir.

YouTube banner’ı YouTube kanalına nasıl yüklenir?

Tasarımınızı nerede oluşturduğunuzun önemi yok, Photoshop, GIMP, Canva ya da diğerleri. Doğru boyutlarda oluşturduğunuz tasarımı JPG olarak bilgisayarınıza kaydedin ve sonra YouTube kanalınıza yüklemek için aşağıdaki maddeleri takip edin.

  1. YouTube’da oturum açın ve kanalınıza gidin.
  2. YouTube Studio’yu açın ve sol menüden Özelleştirme sekmesine, ardından Markalaşma sekmesine girin.
  3. Banner Görseli başlığı altında Upload butonuna tıklayın.
  4. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz görseli yükleyin. Tasarımınızın farklı cihazlarda nasıl göründüğünü görebileceksiniz sonraki ekranda.
  5. İşiniz bittiğinde Done butonuna tıklayarak görselinizin YouTube kanalınıza kaydedilmesini sağlayın.

YouTube banner şablonu

Bir YouTube banner’ı oluştururken, platform için belirli boyut gereksinimlerini karşılayan etkili bir şablon kullanmak önemlidir. Bu şablon dosyası, kanalınız için harika bir banner oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilerle birlikte geliyor.

YouTube banner şablonu linkine tıklayarak bilgisayarınıza boş banner şablonunu indirebilir ve kendi tasarımınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Zip dosyasının içindeki Psd dosyasını ister Photoshop‘ta isterseniz de Photopea gibi PSD dosyaları üzerinde düzenleme yapabileceğiniz programlardan birinde açıp banner oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Etkili bir YouTube banner’ı oluşturmak için ipuçları

  1. Yüksek kaliteli görseller kullanın: YouTube görsel bir platformdur, bu nedenle banner’ınızda göz alıcı görseller kullanmanız önemlidir. Resimlerinizin yüksek çözünürlüklü ve net olduğundan emin olun, böylece hem masaüstü hem de mobil cihazlarda keskin görünürler.
  2. Tasarımınızda yaratıcı olun: Afişinizin kalabalıktan sıyrılmasını sağlamak için parlak renkler, desenler ve dokulu arka planlar kullanın. İnsanların banner’ı fark etmesini ve kanalınıza tıklayacak kadar ilgilerini çekmesini istersiniz.
  3. Tipografiyi kendi yararınıza kullanın: Tipografi, banner’ınızda hiyerarşi ve görsel ilgi yaratmak için kullanılabilir. En iyi görüneni bulmak için farklı yazı tipleri ve yazı tipi boyutlarıyla oynayın.
  4. Basit tutun: Afişinize çok fazla bilgi sıkıştırmaya çalışmayın. İzleyicilere iletmek istediğiniz bir veya iki ana mesaja bağlı kalın. Açık ve özlü bir mesaja sahip olmak, insanların kanalınızın ne hakkında olduğunu bir bakışta anlamalarına yardımcı olacaktır.
  5. Farklı tasarımları test edin: Banner tasarımı tamamen deneme yanılma yöntemiyle yapılır. Farklı tasarımları deneyin, sizin ve kanalınız için en iyi olanı yapmaya çalışın. İhtiyaç duymanız halinde gelecekte banner’ınızı her zaman değiştirebileceğinizi unutmayın.

Artık ideal YouTube banner boyutunu bildiğinize göre ve hatta bunun bir şablonuna sahip olduğunuza göre, kendi banner’ınızı oluşturmaya başlamanın zamanı geldi! Biraz da yaratıcılıkla harika görünen ve kanalınızı mümkün olan en iyi şekilde tanıtmanıza yardımcı olan bir banner oluşturabileceksiniz.

Popular Eğitimler

Web Sitenize Facebook Canlı Chat Sohbet (Messenger) Kurulumu
Web Sitenize Facebook Canlı Chat Sohbet (Messenger) Kurulumu

Canlı Chat sistemleri, müşterilerin ya da kurumumuzla ilgili bilgi almak isteyenlerin, sizinle…

After Effects ile Youtube Kanal Intro Animasyonu Nasıl Yapılır?

Adobe After Effects, çarpıcı görsel efektler ve hareketli grafikler oluşturmanızı sağlayan güçlü…

Spark AR ile Çoklu Filtre Hazırlama
Spark AR ile Çoklu Filtre Hazırlama

Spark AR, Instagram filtreleri oluşturmak için kullandığımız bir program. Instagram filtreleri de…

Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?
Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?

İnternette karşılaştığımız onlarca videodan hoşumuza gidenleri bilgisayarımızda saklamak ya da ödev, sunum…

YouTube Videolarından Küçük Resim İndirme

Hiç YouTube akışınızda gezinirken bir küçük resim ilginizi çekti ve onu indirmek…

Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi
Ücretsiz WordPress Instagram Eklentisi

WordPress altyapılı web sitenizde Instagram fotoğraflarını görüntülemek istiyorsunuz. WordPress’te Instagram fotoğraflarını göstermek…