Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Seyahat ile ilgili belgeseller yapmaktan, videolar çekmekten hoşlananlar için devrin araçları drone’lar artık cebimize kadar girdi. Zeminden çekilen fotoğraflar yerine artık kuşbakışı fotoğraf ve videolar çekmemize olanak tanıyor bu sevimli cihazlar. Son dönemdeki drone rekabeti yeni ve ilgi çekici drone’ların piyasaya sürülmesini sağladı. Bu durum da elbette gezginlerin işine yaradı. Önceden drone türleri parmakla sayılabilir durumdaydı. Şu an ise birçok seçenek mevcut.

İngilizce’de Unmanned Aerial Vehicle (UAV), Türkçe’de ise İnsansız Hava Aracı anlamına gelen İHA olarak geçiyor drone kelimesi. Wifi teknolojisini kullanarak uzaktan kumanda ile kolayca yönlendirilebilen drone çeşitleri olarak uçak ve helikopter drone’lar vardır ama bizim onlarla işimiz yok, biz bu drone ile ilgili makaleleri her yerde gördüğümüz ve son zamanlarda hızla popüler olan multikopter drone’lar üzerinden yapacağız.

Drone nerelerde kullanılır?

Drone’ları daha iyi tanımamız için nerelerde kullanıldığına da bir bakalım. Çok farklı amaçlara hizmet ediyor drone’lar. Yakın tarihte de önemli bir yeri var. Savunma sistemi ve casusluk gibi askeri amaçlarla kullanılmış uzun süre. Günümüzde ise tarım, nakliye, sağlık sektörlerinde de kullanılmaya başlandı. Medya ve eğlence sektörü ile birlikte her evde olabilecek bir kapasiteye ulaştı.

Drone çeşitleri nelerdir?

Multikopter drone türleri de kendi içlerinde, motor sayısına göre ayrılırlar ve isimlendirilirler. Motor sayısı aynı zamanda pervane sayısını da ifade eder. 3 motorlu drone’lar tricopter, 4 motorlular quadcopter, 6 motorlular hexacopter ve 8 motorlu olanlar da octacopter olarak adlandırılır. Farklı tipte ve ağırlıkta olan bu drone’lar farklı amaçlara hizmet eder. Motor sayısının fazla olması yük kapasitesinin fazla olması demek olduğundan, büyük prodüksiyon yapan firmalar havadan çekimlerinde profesyonel makinelerini yerleştirmek ve çekim yapabilmek için hexacopter veya octacopter türlerini tercih eder.

[postlink id=”2890″ title=”Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler”]

Hobi, sportif amaçlı uçuş ve ticari amaçlı uçuş nedir?

Hobi veya sportif amaçlı uçuşlar için kullanabileceğiniz alanlar yerleşim yerleri dışında ve mülki idare tarafından şehir içinde belirlenen noktalarda olmalı. Şehir içinde, yerleşim alanı içinde, kalabalık yerlerde hobi olarak drone uçurmanız mevzuata göre yasak. Bu alanlardaki uçuşlar ticari uçuşlar olarak belirlenmiş. SHGM’deki yetkili uçuş okullarından aldığınız İHA pilot sertifikanız olsa bile ticari amaçlı uçuş noktalarında drone uçurabilmeniz için SHGM’den uçuş izni almanız gerekiyor.

Drone uçurmanın yasak olduğu bölgeler nerelerdir?

Drone sahibi olmanız, aracınızı her yerde rahatlıkla uçurabileceğiniz anlamına gelmiyor. Drone uçurmanızın da bazı kısıtlamaları var. Havalimanlarına, hava araçları iniş kalkış noktalarına en az 10km mesafede uçurmak yasak. Yerleşim yerlerinde, kalabalık bölgelerde izinsiz drone uçurmak yasak. Sultanahmet, Bakırköy, Taksim gibi insan sayısı fazla olan ve yerleşim yeri olan bölgelerde SHGM’den İzin almanız gerekiyor.  Askeri binalar, cezaevi, akaryakıt istasyonları, silah fişek fabrika ve depoları gibi tesislerin  çevresinde, Havacılık Bilgi Yayını ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, Tahditli ve Tehlikeli Sahalar”da yasak. NOTAM (Notice to Air Man) adı verilen bir yayın var. NOTAM tarafından ilan edilen alanlarda drone uçurmak yasak.

[postlink id=”2916″ title=”Drone Sertifikası Nasıl Alınır?”]

Türkiye’de drone kullanımı da gittikçe yaygınlaşıyor. Drone uçurmanın yasak olmadığı bölgeler var elbette ama drone kısıtlaması yok diye olur olmaz şeyler de yapmamak lazım. Yasak olmadığı, onun yapılabilitesi olduğu anlamına da gelmiyor. Eğer siz bir milli parkta yasak değil diye hayvanları çekerek onların korkmasını sağlarsanız, bir bakmışsınız orada drone yasaklanmış. Amerika’da bir milli parkta aynen olmuş bu olay.

İHA uçuş izni nedir? Drone uçurma izni nereden alınır?

Yerleşim yerlerinde çekim yapmak istiyorsunuz. Örneğin Sultanahmet’te veya Taksim’de drone ile video çekmek istiyorsunuz diyelim. Bu alanlar kalabalık alanlar ve burada uçuş yapmak ticari amaca yönelik uçuş kapsamına giriyor. Ticari amaç için belirlenen bölgelerde drone uçuşu gerçekleştirmek için de uçuş izni almanız gerekiyor. Uçuş izni almak için SHGM’nin web sitesinden uçuş izni talep formunu doldurmalısınız.

Popular Tutorials

Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?
Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?

Drone mevzuatı gereği Türkiye’de belirlenen kilo aralığına sahip drone kullanıcıları drone cihazlarını…

Drone Kaydı Nasıl Yapılır?
Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

Günlerce süren bir araştırma sonucu drone aldınız ve drone’u aldığınız gibi kullanmak…

Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Seyahat ile ilgili belgeseller yapmaktan, videolar çekmekten hoşlananlar için devrin araçları drone’lar…

Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drone’lar farklı açılardan fotoğraf çekme özellikleri olduğu ve harika görüntüler yakalamayı mümkün…