Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drone’lar farklı açılardan fotoğraf çekme özellikleri olduğu ve harika görüntüler yakalamayı mümkün kıldıkları için seyahatlere ayrı bir renk katıyor. Seyahatlerimizin vazgeçilmezi haline gelen bu küçük cihazların da kendi içlerinde farklı farklı türleri bulunuyor. Yalnız drone’larla ilgili şöyle bir handikap var. Bu drone’ları öyle fotoğraf makinesi gibi özgürce ve istediğiniz yerde uçuramıyorsunuz. Bazı kısıtlamaları yok değil. Drone satın almadan önce ve aldıktan sonra bilmeniz gereken, aklınızın bir köşesinde olması gereken bazı kurallar var. Drone kullanan biri olarak drone meraklılarının da daha güvenli bir şekilde drone kullanabilmeleri için bazı önerilerim olacak.

Türkiye’de ve dünyada drone yasaları

Dünya genelinde drone yasası veya drone mevzuatı olarak adlandırabileceğiniz çeşitli kurallar var. Bu kurallar ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği gibi, Türkiye’de de ilden ile farklılık gösterebiliyor. Drone henüz çok yeni ve ülkenin ihtiyacına göre kurallar da kendini zamanla geliştiriyor. Drone kullanımı tamamen yasak ülkeler olduğu gibi, belli kurallar çerçevesinde özgürce drone uçurabileceğiniz ülkeler de var.

Ülkelerin drone karşısındaki tutumunu öğrenmek ve bunlara uymak sizin sorumluluğunuzda. Bu kurallara uymazsanız, karşı tarafa ceza yazmaları için sebep vermiş olursunuz. Ülkelerin drone ile ilgili katı kuralları vardır, bazı ülkeler drone’a yasaktır bile. Gitmeden önce ziyaret edeceğiniz ülkenin drone konusundaki kısıtlamalarını incelemelisiniz.

SHGM sistemine drone kaydı

Drone 500gr’ın üzerindeyse Türkiye’de yasal mevzuat gereği SGHM üzerinden kayıt yaptırmanız gerekiyor. Ticari ya da hobi amaçlı kullanım olup olmaması farketmiyor. Eğer drone’nunuz DJI Spark, DJI Mavic Air gibi 500gr’ın altındaysa böyle bir kayda gerek yok.

Uçakta drone taşımak

Drone’larınızı uçakta, kabin bagajı olarak yanınıza alabiliyorsunuz. Drone’larda herhangi bir tehlike yok, ancak yanınıza almanızın nedeni pillerinde oluşabilecek herhangi bir tehlike karşısında anında müdahale edebilmek. Piller, kısa devre ve sıcaklık nedeniyle yangına neden olabilir, bu durumda da müdahale etmek gerekir. Eğer bagaja verirseniz olası bir tehlikede müdahale edilemez ve bu da risk demek. Pillerin birbirine temasını ve kısa devre yapmasını engellemek için de bataryaların her birini ayrıca paketleyerek yanınızda getirmeniz gerekiyor. Tabii bu piller en fazla 100 Wh gücünde olmalı. Pillerin üzerinde Wh değerleri yazmıyorsa bunu hesaplamanın küçük bir yolu var. Wh = mAh x V/1000. Örneğin 22.2V x 4500 mAh değerlerine sahip bir piliniz varsa formüle göre hesaplandığında 99,9 Wh değerini verir ve bu da 100 Wh’nin altında olduğunda taşımaya izinli olmanız demektir. DJI Phantom 3 ve 4 ile Mavic Pro gibi drone’ların pilleri uçakta taşımaya uygun değer aralığına sahip. Pegasus web sitesinde yedek bataryaların en fazla 4 adet olabileceği yazıyor. Drone haricinde 4 ekstra drone bataryası alabileceğiniz anlamına geliyor. Pegasus’un Lityum Batarya ve Piller Tablosu‘ndan detaylara ulaşabilirsiniz.

Havalimanı görevlileri olası bir durumda bataryalarınızı uçağa alamayacağını belirtirse diye SHGM’nün, bu durum hakkında kendi sitelerinde belirttiği genelgenin bir çıktısı yanınızda olsun. Böylece görevlilere 4 Ağustos 2016 tarihli bu belgeyi gösterebilirsiniz. Ticari pilot lisansınız varsa pilot lisansınızın da bir çıktısını yanınızda bulundurun. Uçağa alınmadığız takdirde drone’un uçağa neden alınmadığı ile ilgili bir tutanak tutturun ki daha sonra hak talebinde bulunabilin.

Drone ve hayvanlar

Drone uçururken hayvanlara karşı dikkatli olmalısınız. Hayvanlar, drone sesinden dolayı korkabilir ve strese girebilir. Güvenli bir mesafe bırakmanız gerekiyor hayvanlarla drone arasında. Hatta dağlarda çekim yaparsanız ve yırtıcı kuşlar tarafından farkedilirse, onlara veya yuvalarına zarar vereceğini düşünerek drone’a saldırıda bile bulunabilirler. İnternette kartal gibi yırtıcı kuşlar tarafından saldırıya uğrayan drone görüntülerini görebilirsiniz.

Soğuk havalarda drone kullanımı

Drone’lar motorlu hava araçlarıdır ve o küçük ve narin bedenleri belli bir ısının altında çalışmakta zorlanabilir. Soğuk ülkelerde donma noktasına gelen sıcaklık değerlerinde drone’u çalıştırırken bir kere daha düşünün. Soğuk havalarda bataryaların şarjları çok daha çabuk biter. Yedek pillerin şarjları hızla tükenmesin diye, pilleri sıcak tutun bir şekilde. Ceketinizin cebine koyun, kazaklara sarın  ve bunun gibi önlemler alın. Yüksek noktaların daha soğuk olduğunu düşünürsek, uçan bir drone’un bataryasında olsun gözünüz ki drone’u bir anda düşerken izlemek zorunda kalmayın.

Kalabalık yerlerde drone çekimi

Sizi görüntüleyen bir drone’dan ne kadar rahatsız olursanız başkaları da aynı şekilde rahatsız olabilir. Drone’unuzu kalabalıktan olabildiğince uzaklarda uçurmaya çalışın. Türkiye’de kalabalık yerlerde drone uçuşunun yasak olduğunu zaten belirtiliyor. Nereye giderseniz gidin tenha bir yerde uçuş yapmak en güzeli.

Yedek piller ve bataryalar

Drone alıyorsanız orijinal bataryası, drone türüne göre 20-30 dakikada tükenecektir. Drone bataryalarının şarj süresinin de 1 saate yakın olduğunu düşünürsek çok pahalı olmalarına rağmen sürekli çekim için en azından yanınızda mutlaka yedek bir batarya olmalı.

ND filtrelerin önemi

Neutral Density anlamına gelen ND filtreler drone çekimleri için önemli bir yere sahip. Nedenini ise şöyle açıklayabilirim. Drone’ların sabit diyafram değerleri var ve standart olarak f2 dolaylarında seyrediyor bu diyafram değeri. Güneşli havalarda çekeceğiniz görüntüler bu diyafram aralığında beyaza yakın bir parlaklıkta çıkar. Bu tip durumlarda drone cihazınız enstantane değerini arttırarak beyaz seviyesini artırmaya çalışır ve bunun sonucunda çekim kalitesi azalarak görüntülerde titreme oluşmaya başlar. Eğer ciddi bir drone kullanıcısıysanız bir ND filtreniz olmalı.

Pervane kontrolü

Drone’un sağlıklı bir şekilde uçması için en önemli malzeme pervanelerdir. Pervanelerin doğru takılmaması durumun işler beklenmedik şekilde vuku bulabilir. Olası bir kaza durumunda drone’un hasar görecek ilk yeri pervaneleridir. Pervaneler döndüğü hızla sert bir cisme çarptıklarında anında kırılır. Eğlencenizin yarıda kalmasını istemiyorsanız yanınızda yedek batarya bulundurmalısınız.

Drone ile manuel çekimler

Fotoğraf makineside manuel çekim yapabiliyorsanız, drone çekimi yaparken de kaliteli iş çıkarabilirsiniz. Otomatik moddan ziyade iyi görüntüler manuel mod ile daha kontrol edileblir olur ve iyi sonuçlara vesile olur. Manuel çekimleri ve detaylarını, drone’unuzu uçurmadan da çalışmanız, incelemeniz mümkün.

Drone hakkındaki bu bilgiler ışığında daha güvenli ve istikrarlı çekimler yapabilmeniz dileğimle.

Popular Tutorials

Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Seyahat ile ilgili belgeseller yapmaktan, videolar çekmekten hoşlananlar için devrin araçları drone’lar…

Drone Kaydı Nasıl Yapılır?
Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

Günlerce süren bir araştırma sonucu drone aldınız ve drone’u aldığınız gibi kullanmak…

Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?
Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?

Drone mevzuatı gereği Türkiye’de belirlenen kilo aralığına sahip drone kullanıcıları drone cihazlarını…

Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drone’lar farklı açılardan fotoğraf çekme özellikleri olduğu ve harika görüntüler yakalamayı mümkün…