Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?

Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?

Drone mevzuatı gereği Türkiye’de belirlenen kilo aralığına sahip drone kullanıcıları drone cihazlarını yasal olarak uçurmak için drone ehliyeti almaları gerekiyor.

Drone ehliyeti şartları nelerdir?

Drone aracınız 25kg ve üzerindeyse İHA2 ve İHA3 sınıfına giriyor ve bu sınıflarda drone ehliyeti almanız şart. Hobi amaçlı drone kullanıcıları, drone ağırlığı 4kg ile 25kg arasındaki İHA1 veya 500gr ile 4kg aralığa sahip İHA0 sınıfına giren cihazlar için ehliyet ve eğitim almak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ancak yine bu aralıklarda bir drone’a sahipseniz ve ticari amaçla kullanım sözkonusuysa drone eğitimi ve ehliyeti almak gerekiyor.

Drone ehliyeti nasıl alınır?

Drone ehliyeti nereden alınır? İHA pilotluğu nedir?^Drone mevzuatına göre ticari amaçlı drone kullanımları için drone sertifikası ve drone ehliyeti almak gerekiyor. Ehliyet almanın yolu da eğitimden geçiyor. SGHM’nin İHA0 ve İHA1 kategorisindeki drone’lar için Türkiye’de, drone okulu adı altında drone eğitimi veren yetkili kurum ve kuruluşlar var. Ticari amaçla drone uçurmak için bu kuruluşların pilot eğitimlerini tamamlamış olmanız gerekiyor. İHA eğitimleri için yetkili eğitim kuruluşları listesine buradan ulaşabilirsiniz. Drone eğitimi Türkiye’nin her ilinde yok, ama İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Samsun gibi belli başlı şehirlerde, eğitimi veren kurum tarafından periyodik olarak belirlenen tarihlerde bu eğitimlere katılıp drone eğitimi sertifikası sahibi olabilirsiniz. Tarihleri kurumların sitelerinden ya da telefonla öğrenmeniz gerekiyor.

[postlink id=”2904″ title=”Drone kaydı nasıl yapılır?”]

İHA0’lar için pilot eğitimi 12 saatlik bir eğitim demek. İHA tanıtımı, hava hukuku ve sorumluluklar gibi konulardan bahsediliyor eğitimlerde. Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, ATC Usulleri ve Havacılık Frezyalojisi, Seyrüsefer ve Operasyon, Kumanda Edilebilir Sistemler, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Bakım ve Onarım konulu içeriklerden bahsediliyor eğitimlerde. Derslere katılıp eğitimi sonlandırdığınızda size verilen İHA pilotluk sertifikasını SHGM’de oluşturduğunuz hesaba girip ticari İHA pilot lisansı kaydını tamamlamanız gerekiyor.

Popular Tutorials

Drone Kaydı Nasıl Yapılır?
Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

Günlerce süren bir araştırma sonucu drone aldınız ve drone’u aldığınız gibi kullanmak…

Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Seyahat ile ilgili belgeseller yapmaktan, videolar çekmekten hoşlananlar için devrin araçları drone’lar…

Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Drone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drone’lar farklı açılardan fotoğraf çekme özellikleri olduğu ve harika görüntüler yakalamayı mümkün…

Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?
Drone Ehliyeti ve Sertifikası Nasıl Alınır?

Drone mevzuatı gereği Türkiye’de belirlenen kilo aralığına sahip drone kullanıcıları drone cihazlarını…