Linux altında SSH ile dosyaları sıkıştırma ve açma işlemleri komutlarla yapılabilir. tar komutu yardımıyla istenen dosyaları arşivleyebilir (sıkıştırabilir) ya da açabilirsiniz. SSH komutları Linux sunucularda yapacağınız işlemleri çok kolaylaştırıyor.

Mesela veritabanı yedekleme işlemlnde phpMyAdmin’e girip yapıp yedeklemek yerine tek satırlık kodla yedekleme yapabilmeniz mümkün. Aynı mantık web sitesi yedeklemede de karşımıza çıkıyor. Yüzlerce dosyaya sahip bir web sitenizi bilgisayarınızı indirirken ya da tam tersi bilgisayarınızdan sunucuya yüklerken dosyaların tek tek işlem görmesi zamanınızı bir hayli alacaktır. Ama sunucu üzerinde sıkıştırılmış bir klasörü zip indirirmiş gibi bilgisayara indirmek, tek bir dosya olduğu için çok daha kolay ve hızlı bir yöntemdir.

Linux Sunucuda SSH ile Dosyaları Sıkıştırma

Web sitenizin yedeğini almak için önce site klasörünü sıkıştırmak gerekir. Bu klasör www klasörü de olabilir public_html klasörü de. Bunun için SSH komut satırına aşağıdaki komutu yazmanız gerekir.

TAR.GZ Uzantılı Dosyayı Çıkarma

Sitenin yedeğini aldınız ve bilgisayarınıza indirdiniz. Bu siteyi restore etmek (geri yüklemek) istediğiniz zaman tar.gz dosyasını tekrar upload etmeniz gerekir. Upload ettikten sonra komut satırına aşağıdaki kodu yazarak içindeki dosya ve klasörlerin, o an bulunduğu klasör içine çıkarma işlemi yapılır.

İlk defa WordPress kuracağınızı düşünelim. WordPress sitesinden tar.gz olarak dosya indirme imkanınız bulunuyor. İnen dosyayı olduğu gibi sunucuya aktarırsanız WordPress dosyaları ile tek tek uğraşmaya gerek kalmadan, toplu hale iş görebilecek bir çözüm sunuyor üstteki satır.

TAR Uzantılı Dosyayı Çıkarma

Bu da üsttekiyle aynı mantıkta. Sadece tar uzantılı bir dosya olarak yedekl aldığınız zaman aşağıdaki kodları kullanmanız gerekir.