Sıfırdan Alan Adı (Domain) ve Hosting Satın Alma Rehberi

Bu derste hep birlikte domain ve hosting satın alıyoruz. Bu ikisini satın aldıktan sonra, eğitimin sonunda, web sitenizi açabileceğiniz, web sitenizdeki dosyaları barındırabileceğiniz ve insanlara verdiğiniz adres ile sayfanızı ziyaret edebilecekleri bir ortam oluşturmuş olacaksınız.

Günümüzde birçok firmanın sitesinden hem domain hem de hosting hizmeti alabiliyorsunuz. Her ikisini de alacaksanız ikisini aynı firmadan almayı tavsiye ediyorum.  Böylece, kontrolleri ve ikisi arasındaki ilişkiyi kurmak daha rahat oluyor. Ben domain ve hosting almak için Güzel Hosting firmasını kullandım. Siz istediğiniz hosting firmasından benzer adımlarla domain veya hosting satın alma işlemi yapabilirsiniz. Domain ve hosting ne demek, birlikte bakalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, siteniz için seçtiğiniz ismin .com, .net gibi uzantılarla kullanılan haline deniyor. Domain’in Türkçe karşılığı alan adı. Her iki isim de karşınıza çıktığında aynı anlama geliyor. Mesela google.com, sanagrafi.com birer domain. Alan adları olmasaydı bir web sitesine bağlanırken IP adresleri kullanmamız gerekecekti ki bir siteye girmek için kullanmamız gereken IP adreslerinin hatırlanması çok zor olurdu.

Hosting Nedir?

Bir web sitesi hazırladığınızda, sitenizin dosyalarının internet üzerinde bir yerde barındırılması gerekiyor. İşte bunun için de hosting hizmeti satın almamız gerekiyor. Bir hosting hizmeti satın aldığımızda, site için kullanmak istediğimiz tüm dosyaları FTP aracılığıyla hosting sunucumuza aktararak sitemizin çalışmasını sağlıyoruz.

Alan adınız yoksa, açacağınız siteye ilişkin domain satın almadıysanız videoyu izleyin. Domain nasıl alınır, alan adı nasıl kaydedilir, bunların cevaplarını verdim. Hosting ne demek, hosting nasıl alınır, tüm detaylarıyla adım adım anlattım.

Popular Eğitimler

HTML ve CSS ile Mouse Hover Efekti Buton Animasyonu

Hareketli butonlar insanların ilgisini çekebilir. Fare imleci ile üzerine gelindiğinde ilgi çekici…

Uppercase Türkçe Karakter Problemi ve Çözümü

Uppercase özelliği, CSS’te tüm karakterlerin büyük harfle yazılmasını sağlar. Ama sayfanın doğru…

Görsel Optimizasyon ile Daha Hızlı Web Sayfaları

Resimleri optimize ederek sitenizin daha hızlı ve verimli kullanımını sağlayabilirsiniz. Bunun için…

VS Code’da Emmet Nasıl Kullanılır? Kod Yazımını 3x Hızlandırın

Visual Studio Code ile birlikte gelen emmet ile hızlı bir şekilde HTML…

Prism JS Syntax Highlighter WordPress Kurulumu ve Kullanımı

Prism JS, syntax highlighter olarak tanımlanan bir script. Kod parçacıklarını göze hoş…

Kod Yazarken Uzmanlaşın! VS Code’u Hızlı Kullanmak İçin Kısayollar

Hangi dilde kod yazıyor olursanız olun, aklınızdakileri hızlıca ekrana dökmek ve kod…