Sıfırdan Alan Adı (Domain) ve Hosting Satın Alma Rehberi

Sıfırdan Alan Adı (Domain) ve Hosting Satın Alma Rehberi

Bu derste hep birlikte domain ve hosting satın alıyoruz. Bu ikisini satın aldıktan sonra, eğitimin sonunda, web sitenizi açabileceğiniz, web sitenizdeki dosyaları barındırabileceğiniz ve insanlara verdiğiniz adres ile sayfanızı ziyaret edebilecekleri bir ortam oluşturmuş olacaksınız.

Günümüzde birçok firmanın sitesinden hem domain hem de hosting hizmeti alabiliyorsunuz. Her ikisini de alacaksanız ikisini aynı firmadan almayı tavsiye ediyorum.  Böylece, kontrolleri ve ikisi arasındaki ilişkiyi kurmak daha rahat oluyor. Ben domain ve hosting almak için Güzel Hosting firmasını kullandım. Siz istediğiniz hosting firmasından benzer adımlarla domain veya hosting satın alma işlemi yapabilirsiniz. Domain ve hosting ne demek, birlikte bakalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, siteniz için seçtiğiniz ismin .com, .net gibi uzantılarla kullanılan haline deniyor. Domain’in Türkçe karşılığı alan adı. Her iki isim de karşınıza çıktığında aynı anlama geliyor. Mesela google.com, sanagrafi.com birer domain. Alan adları olmasaydı bir web sitesine bağlanırken IP adresleri kullanmamız gerekecekti ki bir siteye girmek için kullanmamız gereken IP adreslerinin hatırlanması çok zor olurdu.

Hosting Nedir?

Bir web sitesi hazırladığınızda, sitenizin dosyalarının internet üzerinde bir yerde barındırılması gerekiyor. İşte bunun için de hosting hizmeti satın almamız gerekiyor. Bir hosting hizmeti satın aldığımızda, site için kullanmak istediğimiz tüm dosyaları FTP aracılığıyla hosting sunucumuza aktararak sitemizin çalışmasını sağlıyoruz.

Alan adınız yoksa, açacağınız siteye ilişkin domain satın almadıysanız videoyu izleyin. Domain nasıl alınır, alan adı nasıl kaydedilir, bunların cevaplarını verdim. Hosting ne demek, hosting nasıl alınır, tüm detaylarıyla adım adım anlattım.

Popular Tutorials

CSS ile Linklere Düz Çizgi Yerine Hareketli Dalgalı Çizgi

Linkler varsayılan olarak altı düz çizgili elemanlardır web sitelerinde. Kullanıcının ilgisini çekmesi…

Google Analytics.js ve Leverage Browser Caching Sorunu

Sitenizi GTMetrix veya Google PageSpeed gibi site hızı ölçen web sitelerinde test…

Sıfırdan Alan Adı (Domain) ve Hosting Satın Alma Rehberi

Bu derste hep birlikte domain ve hosting satın alıyoruz. Bu ikisini satın…

CSS Yazı Tipi (Font) Özellikleri

Paragraflarda, başlıklarda, sayfa içerisindeki metinlerde yazı tiplerine nasıl müdahale edebileceğimiz, herhangi bir…

Google Web Fontları Nasıl Kullanılır?

Google web fontları nasıl kullanılır? Google web yazı karakterlerini sitemize nasıl ekleriz? Google Web fontlarının Türkçe desteği var mı?

Kod Yazarken Uzmanlaşın! VS Code’u Hızlı Kullanmak İçin Kısayollar

Hangi dilde kod yazıyor olursanız olun, aklınızdakileri hızlıca ekrana dökmek ve kod…