Stok Fotoğrafların Peynir Ekmek Gibi Satılması İçin Birkaç İpucu

Stok Fotoğrafların Peynir Ekmek Gibi Satılması İçin Birkaç İpucu

Stok fotoğrafçılığı hem amatör, hem de profesyoneller için ekstra para kaynağıdır. Hatta kimi fotoğrafçılar zamanlarının tümünü stok fotoğrafçılığına ve stok fotoğrafçılığının potansiyel olarak kazançlı dünyasında kendine yer ayırır.

Stok fotoğrafçılığını çok basit bir şeymiş gibi düşünmek çok da doğru değil. Çünkü çekeceğiniz fotoğraflar eğer bir başkası tarafından beğenilirse satın alınacak ve siz ancak bu şekilde para kazanabileceksiniz. Ajansın fotoğrafı satın almasını sağlamak için de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu makalede daha iyi bir stok görseline sahip olmak için neler yapabileceğinizi anlatacağım.

[postlink id=”3681″ title=”Stok Sitelerine Görseller Nasıl Yüklenir?”]

İstenmeyenleri yok edin

Çekimler sırasında ana konunun dışında objelerin kadrajınızda yer almasını engelleyin. Sade bir fotoğraf gibi görünebilir, ama aynı zamanda oldukça etkilidir. Tozlu fotoğraflar da alıcının üzerinde negatif etkisi vardır, hatta büyük ihtimal tozlu fotoğrafları stok siteleri kabul etmeyecektir.

Reklamveren gibi düşünün

Çekeceğiniz stok fotoğrafları muhtemelen reklamcılık sektöründe kullanılacaktır ve sizin de bu yönde düşünebilme kapasitenizi geliştirmeniz gerekir. Fotoğrafınızı satın alacak olan kişilerin ekleyebileceği metin alanları, grafik alanları gibi boşluklar bırakarak satış oranınızı artırabilirsiniz.

Farklı çekimler yapın

Bir konuyu çekerken onun alternatiflerini de çekin. Örneğin bir kahve çekiyorsanız, kahve parçacıklarıyla, kahve parçacıksız ve hatta kahvesiz, sadece fincanı çekerek alternatiflerinizi artırabilirsiniz.

Kusur arayın

Reklam sektörüne hizmet ediyorsunuz. Bu nedenle fotoğraflar kusursuz olmalı. Çekilen fotoğraflarda kusur arayın ve onları düzenltin, bir sonraki çekimlerde o kusurları yapmamaya çalışın. Bu şekilde hem portföyünüzü hem de gözünüzü geliştirirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar

Stok siteleri genellikle en düşük 8mpx boyutunda fotoğrafların kabul edilebileceğinden bahseder, ancak ajanslar üzerinde değişiklik yapabilmek ve gerktiğinde daha farklı açılarla kullanabilmek için büyük çözünürlüklü fotoğrafları tercih ederler.

Büyük sitelere odaklanın

Stok fotoğrafları internete yüklemek Türkiye şartlarında çok hızlı olan bir durum değil. Enerjinizi dağıtmamak adına büyük ve köklü sitelere yapacağınız yüklemelerle daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz enerjinizi. İnternette birçok küçük çapta ve nispeten kazandırmyan stok sitesi bulunuyor. Onay süreçleri hızlı olsa bile fotoğrafların satılmadığını gördüğünüzde enerjinizin boşa gittiğini farkediyorsunuz. Bu işe ilk başladığımda olabildiğince çok siteye yükleme yapıyordum, ama sonra az kazananları eleyerek enerjimi çok satan sitelere fotoğraf üretmeye harcamaya başladım.

Fotoğraf çekimi, hatta stok fotoğrafçılığı zorlu bir süreç. Bu süreçte birçok defa fotoğraflarınız kabul edilecekleri gibi reddedilecek de. Stok Fotoğrafçılığında Red Sebepleri konulu makalemizde reddedilmemek için nelere dikkat edilebileceğinden de bahsettim.

Popular Tutorials

Doğum Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğum Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum fotoğrafçılığı, doğum adayının hastaneye gelişi ile birlikte başlayan, bebeğin doğum anı…

Stok Fotoğraflar için Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?
Stok Fotoğraflar için Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Keywording stok fotoğrafçılığının en önemli noktalarından biridir. Ajanslar, sizin fotoğraflarınızı anahtar kelimeler…

DSLR Fotoğraf Makinelerin Shutter Sayısını Öğrenme
DSLR Fotoğraf Makinelerin Shutter Sayısını Öğrenme

2. el fotoğraf makinesi sektöründe fotoğraf makinesini alırken dikkat edilecek en önemli…

Editoryal Fotoğraf ve Commercial Lisans Nedir?
Editoryal Fotoğraf ve Commercial Lisans Nedir?

Stok fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için fotoğraf satışlarında iki ana terim vardır. Ticari…

Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?
Stok Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraf siteleri, şirketlerin, blog yazarlarının ve çoğunlukla ajansların kullandığı fotoğraf satın…

Stok Siteleri Tarafından Reddedilmemek İçin İpuçları
Stok Siteleri Tarafından Reddedilmemek İçin İpuçları

Stok sitelerine yüklediğiniz fotoğrafların her zaman reddedilme olasılığı vardır. Fotoğraflar, birçok kritere…