CSS Yazı Tipi (Font) Özellikleri

Paragraflarda, başlıklarda, sayfa içerisindeki metinlerde yazı tiplerine nasıl müdahale edebileceğimiz, herhangi bir yazıya ne tür stiller atayabileceğimiz gibi font ile ilgili temel CSS özelliklerini göreceğiz bu makalede.

font family: Yazı tipinin hangi aileye ait olacağını belirliyoruz. Sistem fontları arasından bir font seçebileceğiniz gibi Google tarafından sağlanan bir hizmet olan Google Fontları’nı da kullanabiliyoruz. Sistem fontları üzerinden gidersek Arial, Verdaha ya da diğer font isimlerini yazabiliriz.

p {font-family: Arial, Verdana, sans-serif;}

Virgül ile birden fazla sayıda font yazmamızın ve en sonunda sans-serif eklememizin anlamı şu. Siteye giren ziyaretçinin bilgisayarında Arial olup olmadığını kontrol ediyor ve Arial varsa font olarak Arial fontunu kullanıyor. Eğer yoksa devam ediyor ve Verdana’ya bakıyor. O da yoksa sans-serif fontlardan birini ekrana veriyor. Sans-serif, Times New Roman gibi çentikleri olmayan fontların kategori adı.

[postlink id=’238′ title=’Google Fonts Nasıl Kullanılır?’]

font-weight: Yazı tiplerinin kalınlığını belirlemek için kullanılıyor. Varsayılan değeri normaldir, ama biz bunu bold olarak değiştiririz. Böylece ilgili metin diğer metinlerden daha kalın görünecektir.

p {font-weight:bold;}

Google Font kullanıyorsak Google Font’ların birkaç farklı kalınlık değerleri bulunuyor. Bunları da sayı ile ifade ediyoruz. 100’den 900’ü kadar kalınlık değerleri bulunuyor. 100 en ince, 900 de en kalın olacak şekilde düşünebilirsiniz. Google Font kullandığınız takdirde aşağıdaki gibi bir yazım şekliyle font üzerindeki kalınlık değerini ayarlayabilirsiniz.

p {font-weight:700;}

font-size: Yazı puntosunun büyüklüğü de font-size ile ayarlanır. Sitenin tasarımına bağlı olarak normal paragrafların boyutu 12px ile 16px arasında, başlıkların font boyutu ise daha yukarılardadır. Yazı tipi büyüklükleri piksel olarak verilebilir.

p {font-size:15px;}

font-style: Yazıların diğer fonksiyonları ile ilgili olan özelliktir. Örneğin; italik yapmak isterseniz aşağıdaki formatta bir kod yazmalısınız.

p {font-style:italic;}

Tüm bu font özelliklerini ayrı ayrı ifade edebildiğimiz gibi tek bir özellikte de birleştirme imkanımız var. CSS’in bu tarz güzellikleri olabiliyor. Tüm bu özellikleri aşağıdaki gibi tek satırda birleştirelim. Her birinin yerleşim yeri önemli.

p {font:bold italic 15px Arial,Verdana,sans-serif;}

Popular Eğitimler

CSS’te Pseudo Seçicileri Kullanımı (Sözde Sınıflar ve Elementler)

CSS’in bilmeniz gereken özelliklerinden biri Pseudo Classes (Pseudo Sözde Sınıfları) ve Pseudo…

Uppercase Türkçe Karakter Problemi ve Çözümü

Uppercase özelliği, CSS’te tüm karakterlerin büyük harfle yazılmasını sağlar. Ama sayfanın doğru…

Google Web Fontları Nasıl Kullanılır?

Google web fontları nasıl kullanılır? Google web yazı karakterlerini sitemize nasıl ekleriz? Google Web fontlarının Türkçe desteği var mı?

Sıfırdan Alan Adı (Domain) ve Hosting Satın Alma Rehberi

Bu derste hep birlikte domain ve hosting satın alıyoruz. Bu ikisini satın…

Google Analytics.js ve Leverage Browser Caching Sorunu

Sitenizi GTMetrix veya Google PageSpeed gibi site hızı ölçen web sitelerinde test…

CSS ile Hareketli Renkli Gradient Arka Plan

CSS ile sayfalarınıza renk katacak birçok şey yapabiliyorsunuz. Hareketli bir şekilde arka…