Illustrator Vektör Dosyaları Cinema 4D’ye Nasıl Aktarılır?

YouTube'ta Takip Et →

Illustrator’daki 2 boyutlu vektör şekiller, AI formatındaki Adobe Illustrator dosyaları Cinema 4D’ye nasıl aktarılır ve 3 boyutlu hale nasıl getirilir, bunu öğreniyoruz. Cinema 4D, Illustrator’un bazı formatlarını Import etme özelliğine sahip olsa da, bu Import işlemi ve sonrasında yaptığımız Extrude işlemi istediğimiz sonucu vermeyebiliyor ve vektör dosyalarda bazı sorunlara yol açabiliyor.

Cinema 4D’de vektör dosyalarını veya PDF dosyalarını Import etmek için size bir Cinema 4D eklentisi önereceğim. ArtSmart adındaki bu eklenti, Illustrator dosyalarını olması gerektiği gibi Import ve Extrude etmemizi ve nesnelere materyaller ekleyip Cinema 4D içerisinde üretilmiş 3 boyutlu bir nesne ayarında istediğimiz düzenlemeyi yapabilmemizi sağlıyor.

Önceden ArtSmart eklentisi ayrı olarak eklenebiliyordu, ama bu makaleyi hazırlarken bizden Toolbox indirmemizi ve Cinema 4D içindeki eklenti yükleme panelinden ArtSmart’ı yüklememizi istiyor. Biz de öyle ilerleyelim. CV Toolbox  adresine girip Files linkine tıklayarak bilgisayarımıza zip dosyasını indirelim.

Zip dosyasının içindekileri bir yere export ettikten sonra Cinema 4D programını açalım ve Edit > Preferences > Open Preferences Folder ile açılan pencerede Plugins klasörüne girelim. zip dosyasından çıkardığımız cv-toolbox klasörünü buraya kopyalayalım ve Cinema 4D’yi kapatıp tekrar açalım.

Bizden Cineversity web sitesine kayıt olmamızı isteyecek. Kayıt olduktan sonra, kayıt bilgileriyle CV-Toolbox’a giriş yapalım. Eklentilerin listelendiği panelde ArtSmart’ı göreceksiniz, seçip yükleyelim. Cinema 4D’yi yeniden başlattığımızda Plugins klasörünün altında ArtSmart seçeneği olduğunu göreceksiniz. Bu seçenek ile Illustrator dosyalarını Cinema 4D’ye aktarabiliyorsunuz. Aktarım aşamalarını ve kullanımını videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.