Cinema 4D’de Alan Derinliği Nasıl Kullanılır?

YouTube'ta Takip Et →

Cinema 4D ile render aldığınızda yakındaki nesne de uzaktaki nesne de net görünür. Görüntünün gerçekçi görünmesi için alan derinliği eklememiz gerekir. Alan derinliği, kameranın odaklandığı noktaların haricindeki yerlerin, kameranın odak noktasından uzaklığına göre bulanık görünmesi anlamına geliyor. Bu derste Cinema 4D’de alan derinliği nasıl aktifleştirilir, sahne içerisinde alan derinliği nasıl kullanılır, bunu gösteriyorum.

Render ayarlarından aktifleştirdiğimiz Depth of Field (Alan Derinliği) ile kamera ayarlarından f-stop değerini ayarlayabiliyoruz. Diyafram değeri ne kadar düşük olursa, kameranın odaklandığı yerler haricindeki noktalar o kadar bulanıklaşacaktır. Görselin doğal görünmesi için bu ayarı kontrollü yapmalıyız.

Bulanık olan nesnelerin render kalitesi pikselli görünebilir. Eğer bu pikselli görüntüyü daha kaliteli olarak render almak isterseniz, render ayarlarında Physical sekmesindeki Sampling Quality seçeneğini High olarak ayarlamanız gerekiyor. Ancak bu render süresini de uzatacaktır.